system viaTOLL

Artykuły - System viaTOLL (15)

 • Od listopada nowy system poboru opłat na drogach?

  Od listopada nowy system poboru opłat na drogach?

  Jak poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, trwają prace nad opracowaniem nowego systemu poboru opłat na drogach krajowych od samochodów, których masa przekracza 3,5 tony.
 • Adamczyk - będzie nowy sposób poboru opłat drogowych

  Adamczyk - będzie nowy sposób poboru opłat drogowych

  Przygotowywany jest nowy sposób poboru opłat na drogach krajowych od samochodów, których masa przekracza 3,5 tony. Jego wprowadzenie nastąpi po przejęciu przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) dotychczasowego systemu od firmy Kapsch - poinformował PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
 • Korki przed bramkami na autostradach wreszcie znikną?

  Korki przed bramkami na autostradach wreszcie znikną?

  Kapsch, operator elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL, chce zwiększyć do 40 proc. jego wykorzystanie dla samochodów osobowych. Obecnie na autostradach zarządzanych przez GDDKiA to jedynie 8 proc. - poinformował w czwartek dyrektor Marek Cywiński.
 • Sieć płatnych dróg większa o 264 km. A to nie koniec

  Sieć płatnych dróg większa o 264 km. A to nie koniec

  Sieć dróg płatnych w ramach systemu viaTOLL rozszerza się o odcinki o łącznej długości 264 km. Pod koniec roku opłatami będzie objętych łącznie 2917 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA.
 • RMF24: Drogowa dyrekcja zajmie się bramownicami

  RMF24: Drogowa dyrekcja zajmie się bramownicami

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad sprawdzi sygnały transportowców o źle działających bramownicach systemu viaTOLL. Operator systemu - firma Kapsch - zwracała pieniądze, bo naliczyła opłaty nawet z rocznym opóźnieniem.
 • NIK alarmuje. System viaTOLL może być niebezpieczny...

  NIK alarmuje. System viaTOLL może być niebezpieczny...

  Staraliśmy jak nigdy, a wyszło jak zawsze... Uruchomienie 1 lipca 2011 r. sieci viaTOLL - co prawda z opóźnieniem, ale mimo wszystko w rekordowo krótkim czasie, bo osiem miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą - miało nas wprowadzić w krainę nowoczesności.
 • NIK o sieci viaTOLL: Bramownice nie spełniają norm, zagrażają kierowcom

  Do wykonania części bramownic drogowej sieci poboru opłat viaTOLL wykorzystano materiały niespełniające norm, dopuszczone do obrotu na podstawie sfałszowanych świadectw odbioru. To zagrożenie dla życia i zdrowia kierowców - alarmuje NIK.
 • Coraz więcej dróg w viaTOLL. Od 30 marca kolejne 160 km w systemie

  Coraz więcej dróg w viaTOLL. Od 30 marca kolejne 160 km w systemie

  Jutro, już po raz drugi w tym roku, rozszerzony zostanie system viaTOLL. Zgodnie z wytycznymi GDDKiA opłaty dla aut ważących powyżej 3,5 tony zostaną wprowadzone na 160 km dróg. Kolejne rozszerzenia planowane są na lipiec oraz jesień. Opłaty w systemie mają między innymi motywować przewoźników do zakupu nowych, bardziej ekologicznych pojazdów, za których przejazd płacą mniej.
 • Autostrada A4 zarabia najwięcej

  Autostrada A4 - od granicy z Niemcami do Katowic - daje ponad 45 proc. wpływów (37 mln zł), jakie miesięcznie zasilają system viaToll - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
 • W piątek rusza system viaTOLL dla aut osobowych

  W piątek rusza system viaTOLL dla aut osobowych

  Od piątku kierowcy samochodów osobowych będą mieli możliwość elektronicznego płacenia za przejazd autostradą. Na razie udogodnienie będzie dotyczyło odcinków na A2 Konin - Stryków i A4 Gliwice - Wrocław, gdzie dopiero rusza pobór opłat. Operator systemu spodziewa się, że szczególnie na śląskiej autostradzie zainteresowanie kierowców viaAUTO będzie duże.

Filmy - System viaTOLL (3)

 • System viaTOLL może wspomóc organy ścigania

  Nowe technologie sprzyjają wzmacnianiu bezpieczeństwa. Systemy monitoringu czy drony mogą być wykorzystywane w prewencji i do wykrywania przestępstw. Takim narzędziem może być również viaTOLL, czyli elektroniczny system poboru opłat. Gdyby sieć płatnych dróg była bardziej rozbudowana na wschodzie kraju, to mogłaby stanowić ważne wsparcie dla służb celnych. – Dzięki monitoringowi wizyjnemu w miastach policja i inne służby zdobywają dowody przestępstw. Moglibyśmy to przenieść na inne obszary kraju – mówi Sławomir Kosieliński, prezes fundacji Instytut Mikromakro. – Możemy sobie wyobrazić, że podejrzana ciężarówka z towarem, który wzbudził zainteresowanie służb, wyjeżdża z Trójmiasta i przemieszcza na południe kraju. Dzięki możliwościom śledzenia tego pojazdu, policja będzie mogła złapać kierowcę na gorącym uczynku, kiedy będzie ten towar przekazywać odbiorcy.
 • Coraz więcej dróg w viaTOLL

  30 marca, już po raz drugi w tym roku, rozszerzony zostanie system viaTOLL. Zgodnie z wytycznymi GDDKiA opłaty dla aut ważących powyżej 3,5 tony zostaną wprowadzone na 160 km dróg. Kolejne rozszerzenia planowane są na lipiec oraz jesień. Opłaty w systemie mają między innymi motywować przewoźników do zakupu nowych, bardziej ekologicznych pojazdów, za których przejazd płacą mniej. - Zgodnie z instrukcjami, jakie dostajemy od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad obejmujemy systemem kolejne odcinki dróg ekspresowych i autostrad. Przedsiębiorcy, którzy korzystają akurat z tych dróg, będą musieli uiszczać opłatę za przejazd w formie elektronicznej, uprzednio się zarejestrowawszy - mówi Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services.
 • "Gotowi na rozbudowę sieci płatnych dróg"

  System viaTOLL czekają kolejne rozszerzenia. Pierwsze już od lipca. Do 2014 roku płatne będzie 2880 km autostrad i dróg ekspresowych. - Do końca lipca będzie to 340 km, a do końca roku ok. 600 km - zapewnia Marek Cywiński, prezes Kapsch Telematic Services, operatora systemu viaTOLL.