system emerytalny

Artykuły - System emerytalny (302)

Filmy - System emerytalny (15)

 • Dlaczego Francuzi mogą nam zazdrościć systemu emerytalnego

  Trzy odważne zmiany mogłyby doprowadzić do tego, że emerytury nie będą niskie. Jednym z warunków jest likwidacja przywilejów zawodowych, choć te nie są tak liczne jak we Francji.
 • Bartosz Marczuk: Najważniejsza jest poprawa sytuacji demograficznej

  Największym długoterminowym wyzwaniem, jakie stoi przed naszym systemem emerytalnym, jest poprawa sytuacji demograficznej - mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
 • Czy warszawską giełdę uda się uratować przed katastrofą

  System emerytalny ma być ewolucyjnie przebudowany. I oparty na trzech filarach, a jest to związane z likwidacją OFE. Zmiana ma być ewolucyjna, aby nie zniszczyć rynku kapitałowego, czyli giełdy, na której Polacy ulokowali swoje czasem drobne oszczędności. Te trzy filary to ZUS, Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) oraz Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE. Transferowi do IKE będzie towarzyszyć pobranie opłaty przekształceniowej. Opłata ma wynieść 15 proc. zgromadzonych oszczędności w OFE.
 • Nowe wyzwania systemu emerytalnego, czyli jak będzie działać PPK?

  W 2019 roku przedsiębiorców czekają nowe wyzwania związane z systemem emerytalnym. W trzecim kwartale najwięksi pracodawcy zostaną zobowiązani do utworzenia dla pracowników Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ustawa o PPK uchwalona 7 października 2018 roku oznacza, że każdy przedsiębiorca będzie zobligowany do utworzenia dla swoich zatrudnionych specjalnych produktów inwestycyjnych z myślą o ich przyszłej emeryturze.