Nowe Technologie - sygnały

Artykuły - Sygnały (11)

 • RMF 24: Tajemnicze błyski jak sygnał obcej cywilizacji?

  RMF 24: Tajemnicze błyski jak sygnał obcej cywilizacji?

  Szybkie błyski radiowe (FRB), jedne z najbardziej tajemniczych sygnałów, docierających do nas z kosmosu, stały się... jeszcze bardziej tajemnicze. Opublikowana właśnie analiza 10 zarejestrowanych dotąd błysków pokazała, że łączy je zadziwiająca matematyczna prawidłowość, której astronomowie nie potrafią na gruncie obecnej naukowej wiedzy wyjaśnić. Natychmiast pojawiły się hipotezy, że błyski mogą pochodzić od obcej cywilizacji, na razie równie prawdopodobne są jednak podejrzenia, że to ślad działalności człowieka.
 • Krzyki umierających gwiazd

  Krzyki umierających gwiazd

  Astrofizycy po raz pierwszy odkryli oscylujący sygnał, który jest ostatnim "tchem" wydawanym przez gwiazdę zapadającą się w czarną dziurę. Charakter tego sygnału przypomina krzyk umierającej istoty.
 • Sygnał Wi-Fi zdradzi... częstotliwość oddechów!

  Sygnał Wi-Fi zdradzi... częstotliwość oddechów!

  Niesamowicie ciekawe (i niepokojące) informacje napływają z Uniwersytetu Utah. Nie dość, że przez sygnał Wi-Fi można zlokalizować cię w domu (a nawet określić czy leżysz lub siedzisz), to można także obliczyć częstotliwość twoich oddechów z dokładnością do 0,4 oddechu na minutę!
 • Hamowanie mózgiem

  Hamowanie mózgiem

  Niemieccy inżynierowie wykorzystali sygnały z mózgu kierowcy do uruchomiania hamulców samochodu. Okazało się, że dzięki temu udaje się znacznie skrócić drogę hamowania, a tym samym uniknąć wielu wypadków.
 • Li-Fi - przyszłość internetu bezprzewodowego?

  Li-Fi - przyszłość internetu bezprzewodowego?

  Technologia z XIX wieku może już niedługo wrócić do łask. Trwają bowiem prace nad bezprzewodowym łączem internetowym, które wykorzystuje sygnały świetlne do przesyłania danych.
 • Przesyłanie sygnału wideo z notebooka bez kabla

  Przesyłanie sygnału wideo z notebooka bez kabla

  Intel anonsował technologię Wireless Display (WiDi - bezprzewodowe przesyłanie sygnału wideo) już w styczniu, ale notebooki z adapterem WiDi wciąż należą do rzadkości.
 • Kryzys finansowy na rynku IT

  Kryzys finansowy na rynku IT

  Z branży nowych technologii (IT) stopniowo płyną sygnały spowolnienia gospodarczego - uważają analitycy. Ich zdaniem, klienci będą wydawali mniej na sprzęt, a firmy będą oszczędzać.
 • Elektronika jak guma

  Elektronika jak guma

  Belgijscy naukowcy opracowali elastyczny, rozciągliwy materiał, który jest w stanie przewodzić sygnały elektryczne.
 • "Policja Kablowa" poluje na złodziei sygnału

  "Policja Kablowa" poluje na złodziei sygnału

  Działająca w ramach Grupy INEA tzw. Policja Kablowa sprawdziła w 2006 roku 43.000 podłączeń abonenckich, szukając piratów kradnących sygnał.