światła

Artykuły - światła (271)

 • Masz takie światła i żarówki w aucie? Policja rusza do walki z największą drogową plagą

  Masz takie światła i żarówki w aucie? Policja rusza do walki z największą drogową plagą

  Światła to pięta achillesowa samochodów na polskich drogach. Nawet 100 proc. kierowców doświadcza oślepiania przez inne auta, a jedną z przyczyn jest plaga nielegalnych zamienników żarówek - alarmuje Instytut Transportu Samochodowego. Dlatego policja rusza z kontrolami, a kierowcy pojazdów, których jakość oświetlania wzbudzi wątpliwości, będą wysyłani na stacje diagnostyczne.
 • A twoje światła są dobrze ustawione?

  A twoje światła są dobrze ustawione?

  Niektórych wypadków udałoby się uniknąć, gdyby kierowcy mieli prawidłowo wyregulowane światła - przekonywali autorzy kampanii "Twoje światła -Twoje bezpieczeństwo". Do 21 grudnia kierowcy w całym kraju będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie swoich aut.
 • Nowatorski system oświetlenia Forda

  Nowatorski system oświetlenia Forda

  Ulewny deszcz może w ciągu kilku minut zmienić przyjemną podróż w komunikacyjny koszmar, bowiem w niektórych przypadkach widoczność spada wtedy niemal do zera.
 • Od lamp karbidowych do matrix LED...

  Od lamp karbidowych do matrix LED...

  Zapewnienie komfortowej i skutecznej obserwacji drogi to jedno z wyzwań stawianych przed nowoczesnymi samochodami. Historycznie, pojawienie się samochodów dało możliwość nieograniczonego przemieszczania się, jednak w warunkach nocnych czy przy złej pogodzie jazda stawała się niebezpieczna ze względu na brak odpowiedniego oświetlenia pojazdu.
 • Właściwie ustawienie świateł to nie wszystko!

  Właściwie ustawienie świateł to nie wszystko!

  Kierowcy, policjanci, a nawet specjaliści nie są wystarczająco świadomi powodów i skutków złej jakości świateł w autach - ostrzega Instytut Transportu Samochodowego (ITS). Zbytnim uproszczeniem jest wiązanie jakości świateł tylko z ich ustawieniem.
 • Światła, które potrafią "zapamiętać" przebieg drogi

  Światła, które potrafią "zapamiętać" przebieg drogi

  Jazda nocą, szczególnie nieoświetloną drogą, może być bardzo stresująca. Producenci aut pracują więc nad nowymi systemami oświetlenia, które pomogą kierowcom w szybszej identyfikacji potencjalnych zagrożeń.
 • Jesteś pewien, że nie oślepiasz na drodze?

  Jesteś pewien, że nie oślepiasz na drodze?

  Polskie samochody nagminnie oślepiają. Co drugi ma nieprawidłowo ustawione reflektory, a skutki tego mogą być tragiczne. Jeśli nie zauważymy idącego poboczem pieszego, rowerzysty albo zauważymy ich zbyt późno, będziemy mieć poważne kłopoty. Co to jednak obchodzi durnia, który nas oślepił i pojechał dalej?
 • Umiesz wymienić żarówkę w swoim aucie? Żebyś się nie zdziwił!

  Umiesz wymienić żarówkę w swoim aucie? Żebyś się nie zdziwił!

  W wielu krajach Unii Europejskiej, jak chociażby Czechy, Niemcy, Hiszpania, Francja czy Słowacja, ustawodawca wymaga od kierowców posiadania w samochodzie kompletu zapasowych żarówek.
 • Nowe światła Opla podążają za wzrokiem kierowcy

  Nowe światła Opla podążają za wzrokiem kierowcy

  Opel opracował nowatorski system oświetlenia, które śledzi ruchy gałek ocznych kierowcy i kieruje snop światła dokładnie tam, gdzie patrzymy.
 • Dzięki inteligentnym reflektorom krople deszczu znikną

  Dzięki inteligentnym reflektorom krople deszczu znikną

  Intel oraz Carnegie Mellon University opracowują nowy typ reflektorów samochodowych, które ułatwią jazdę w ulewnym deszczu.

Filmy - światła (4)

 • Kot zabawnie reaguje na kulę dyskotekową

  Ten kot ewidentnie miał pierwszy raz do czynienia z kulą dyskotekową. Światła, które odbija podziałały na niego hipnotyzująco. Zobaczcie, jak zabawnie to wyglądało.
 • Kulisy serialu "Pierwsza miłość", cz. 8

  Trochę techniki, czyli kamery, światła i jazda kamerowa. Tym razem Sabina (Ula Dębska) wypytuje operatora obrazu o szczegóły powstawania serialu. Na jakich kamerach kręcimy "Pierwszą miłość" i ile ich używamy? Tego dowiedzie się w tym odcinku. Koniecznie zobaczcie pierwszy odcinek: TUTAJ, drugi: TUTAJ, trzeci: TUTAJ, czwarty: TUTAJ, piąty: TUTAJ, szósty: TUTAJ oraz siódmy: TUTAJ.
 • Włącz światła!

  Od 17 kwietnia 2007 roku masz obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. Włącz światła! Włącz myślenie!
 • Kierowco włącz światła!

  Jazda z włączonymi światłami nawet w słoneczny, letni dzień jest dużo bezpieczniejsza. O tym dlaczego warto być widocznym na drodze mówi Tomasz Targosiński z Instytutu Transportu Samochodowego.