surowce naturalne

Artykuły - Surowce naturalne (93)

 • NBP: Drastyczny wzrost w naszym imporcie rosyjskiej ropy

  NBP: Drastyczny wzrost w naszym imporcie rosyjskiej ropy

  Jak podał NBP, udział Rosji w imporcie ropy do Polski w I kwartale ponownie przekroczył 70 proc., po tym jak na koniec 2019 roku wyniósł 61,5 proc. w całości importu tego surowca.
 • Rynki towarowe po zapaści wstają z kolan!

  Rynki towarowe po zapaści wstają z kolan!

  Rynek towarowy wydaje się być zdeterminowany, by zakończyć II kwartał, kwartałem ożywienia i mocnymi zyskami w sektorach energii i metali. Ogólnie indeks towarowy Bloomberg, oparty na koszyku kontraktów terminowych na kluczowe surowce, zdołał odnotować jedynie niewielki zysk w porównaniu z innymi rynkami. Indeks ten ściągają w dół produkty rolne, z których część odnotowuje straty ze względu na znaczne zapasy i spadek popytu ze strony konsumentów w okresie izolacji.
 • Ropa naftowa czeka na OPEC plus

  W ostatnim tygodniu maja obrót surowcami był zróżnicowany. Maj okazał się miesiącem powrotu do życia wielu rynków po odnotowanym w I kwartale załamaniu związanym z COVID-19. Dziś kluczowa decyzja krajów OPEC+ w sprawie przedłużenia obecnych ustaleń ws. cięć dostaw ropy - informują maklerzy.
 • Rosyjskie banki wyprzedają rezerwy złota

  Rosyjskie banki wyprzedają rezerwy złota

  W rosyjskich bankach kurczą się zapasy złota. Według agencji informacyjnej RBK, kruszec jest sprzedawany za granicę. W ocenie analityków giełdowych, w ten sposób rosyjskie banki, wykorzystując wysoki popyt na złoto, gromadzą na kontach euro i dolary.
 • Prognozy prawie rekordowych zbiorów kukurydzy

  Prognozy prawie rekordowych zbiorów kukurydzy

  W ostatnich tygodniach notowania kukurydzy w Stanach Zjednoczonych co prawda nie przebiły w dół poziomu 3 USD za buszel, jednak po odbiciu się w górę od tego poziomu, nie oddaliły się zbytnio od okolic tegorocznych minimów.
 • Zmienny początek 2020 roku na surowcach

  Zmienny początek 2020 roku na surowcach

  Pierwszy tydzień na giełdach okazał się znacznie bardziej zmienny niż zwykle w miarę nasilania się i słabnięcia napięć o charakterze geopolitycznym. Tuż po rozpoczęciu nowego roku zabójstwo generała Solejmaniego przez Amerykanów w okolicy lotniska w Bagdadzie wzmogło obawy o eskalację konfliktu pomiędzy Iranem a Stanami Zjednoczonymi.
 • Raport surowcowy: Gaz stracił prawie 30 proc.

  Raport surowcowy: Gaz stracił prawie 30 proc.

  2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9 proc.
 • Dobry 2019 rok na rynkach surowców

  Na globalnych rynkach finansowych rozpoczyna się nowy rok. Pierwsza sesja 2020 r. jest na wielu rynkach okazją do ostatecznego podsumowania 2019 r. z uwzględnieniem wypracowanych stóp zwrotu.
 • Miedź pod dyktatem popytu Chin

  Miedź pod dyktatem popytu Chin

  Rynek miedzi reaguje nerwowo na wszelkie informacje napływające ze świata, szczególnie te dotyczące kondycji gospodarczej Chin i negocjacji handlowych między Państwem Środka a Stanami Zjednoczonymi.
 • Rynku surowcowe: Stabilizacja cen ropy i złota

  Rynku surowcowe: Stabilizacja cen ropy i złota

  Był to stosunkowo spokojny tydzień na rynkach towarowych; poszczególne sektory dążyły do wyceny oddziaływania licznych kluczowych zjawisk, takich jak osłabienie dolara, wzrost cen akcji, rozmowy w sprawie handlu, a także sytuacji dotyczącej brexitu. MFW obniżył prognozę dla globalnego wzrostu do najniższego poziomu od czasu światowego kryzysu finansowego, natomiast Chiny, największy konsument surowców na świecie, odnotowały spadek PKB za III kwartał do zaledwie 6%, co stanowiło najgorszy wynik od początku lat 90.

Filmy - Surowce naturalne (1)

 • Ukraiński kryzys powoduje wzrost cen ropy. Konflikt jest więc na rękę Rosji

  Niepewność na rynkach, która spowodowana jest rosyjską akcją na Krymie, wymaga od inwestorów poszukiwania nowych strategii inwestycyjnych. Z jednej strony szukają bezpiecznych produktów, a z drugiej – nadzwyczajnych okazji do zarobku. Na rynku walutowym spoglądają w kierunku franka szwajcarskiego lub japońskiego jena, a na rynku surowców – na złoto, które odbija się od dna. W centrum zainteresowania jest jednak ropa naftowa. – Rynek ropy jest poniekąd – przynajmniej w naszej opinii – powodem, dla którego cały ten konflikt dziś oglądamy – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Maciej Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Saxo Banku. – Rosji bardzo zależy na wzroście cen ropy.