surowce naturalne

Artykuły - Surowce naturalne (120)

 • Rynki surowcowe: Popłoch w obawie o inflację

  Rynki surowcowe: Popłoch w obawie o inflację

  Ceny ropy naftowej i miedzi na giełdach mocno spadają. To w reakcji na obawy inwestorów o rosnącą inflację, która może zakłócić proces ożywienia gospodarczego.
 • TFI: ​Najwyższe stopy zwrotu przyniosły fundusze rynku surowców - Analizy .pl

  TFI: ​Najwyższe stopy zwrotu przyniosły fundusze rynku surowców - Analizy .pl

  Większość kategorii krajowych funduszy inwestycyjnych zakończyła kwiecień z zyskiem, a najwyższe stopy zwrotu wypracowały fundusze rynku surowców, osiągając średnią na poziomie 4,7 proc. - poinformowały Analizy .pl w raporcie. Jak podano, dobrze radziły sobie także fundusze polskich akcji.
 • Surowce to nadal najbardziej atrakcyjne inwestycje 2021 r.

  Surowce to nadal najbardziej atrakcyjne inwestycje 2021 r.

  Tzw. "hossa wszystkiego" na rynkach towarowych w dalszym ciąga nabiera tempa: indeks towarowy spot Bloomberg przez piąty tydzień z rzędu odnotowuje wzrost, osiągając najwyższy poziom od 2011 r. Przyczynia się do tego szereg czynników, od związanego ze szczepieniami ożywienia światowego wzrostu, zatorów transportowych utrudniających dostawy, obaw dotyczących pogody w kluczowych rejonach upraw, po coraz większy strach przed inflacją i szał spekulacyjny przekładający się na wzrost popytu na inwestycje.
 • Ceny miedzi biją kolejne rekordy

  Ceny miedzi biją kolejne rekordy

  Na giełdzie metali LME w Londynie miedź nadal ma dobrą passę - jej ceny pobiły kolejny rekord. Metal w dostawach 3-miesięcznych zdrożał już do 10.500,00 USD za tonę.
 • Saxo Bank: Ropa zmierza w kierunku maksimum na 2021 r.

  Saxo Bank: Ropa zmierza w kierunku maksimum na 2021 r.

  Większość surowców kontynuuje umocnienie w związku z przewidywaniami, że popandemiczna dynamika wzrostu przyczyni się do utworzenia wąskich gardeł podaży, a także w efekcie nacisku na zieloną transformację, obaw dotyczących pogody i coraz większego popytu ze strony inwestorów tradycyjnych i spekulacyjnych, którzy wykorzystują obecny impet, a równocześnie szukają zabezpieczenia przed ryzykiem przyspieszenia tempa inflacji. W efekcie indeks towarowy spot Bloomberg poszedł w górę o 19 proc. w ujęciu rok do dnia, a w ujęciu rok do roku wzrost na tym indeksie przekroczył 60 proc.
 • ​Ropa drożeje, miedź zmierza do 10000 USD

  ​Ropa drożeje, miedź zmierza do 10000 USD

  Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje do 64 USD za baryłkę, na giełdzie metali LME w Londynie miedź zmierza do 10.000 USD za tonę. Na rynkach jest więcej optymizmu co do popytu na paliwa niż obaw o pandemię Covid-19.
 • Hossa na rynku zbóż zwiększa obawy przed inflacją

  Hossa na rynku zbóż zwiększa obawy przed inflacją

  Sektor surowców już drugi tydzień z rzędu odnotowuje coraz lepsze wyniki; w okresie tym indeks towarowy Bloomberg odrobił wszystkie straty poniesione w wyniku korekty z marca, osiągając nowe dziewięcioletnie maksimum. Do ogólnego ożywienia przyczyniło się osłabienie dolara i spadek rentowności obligacji, najbardziej zaś dalszy wzrost cen kluczowych produktów rolnych, od oleju sojowego i pszenicy po cukier i kukurydzę. Według światowego indeksu cen żywności FAO, roczny wzrost cen żywności wyniósł w marcu 24,6 proc.
 • Ceny ropy mogą powrócić do 60 USD za baryłkę

  Ceny ropy mogą powrócić do 60 USD za baryłkę

  ​Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA traci już 3 sesję z rzędu - to najsłabszy okres dla notowań ropy od 18 marca. Po raz pierwszy od miesiąca wzrosły amerykańskie zapasy tego surowca.
 • Metale na kryzys. Trzecia fala pandemii korzystna dla złota

  Metale na kryzys. Trzecia fala pandemii korzystna dla złota

  Doniesienia, że w wielu częściach świata koronawirus jest nadal w ofensywie pomogły notowaniom złota. Właśnie widzimy jak żółty metal - traktowany jak polisa ubezpieczeniowa na ciężkie czasy - drożeje, nawet w momentach gdy rośnie wartość dolara. A kiedy już światowa gospodarka stanie na nogi prawdopodobnie zobaczymy duży wzrostu cen miedzi.
 • Wznowienie hossy surowców spowodowało liczne wybicia

  Wznowienie hossy surowców spowodowało liczne wybicia

  Sektor surowców wykazuje ponowne umocnienie: po trwającej sześć tygodni konsolidacji indeks towarowy Bloomberg odnotował najlepszy tydzień od czterech miesięcy. Mimo iż na wszystkie trzy sektory pozytywnie wpłynęły poszczególne doniesienia i zmiany na rynku, ogólny wynik wsparł również zaskakujący spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i towarzyszące mu osłabienie dolara.

Filmy - Surowce naturalne (1)

 • Ukraiński kryzys powoduje wzrost cen ropy. Konflikt jest więc na rękę Rosji

  Niepewność na rynkach, która spowodowana jest rosyjską akcją na Krymie, wymaga od inwestorów poszukiwania nowych strategii inwestycyjnych. Z jednej strony szukają bezpiecznych produktów, a z drugiej – nadzwyczajnych okazji do zarobku. Na rynku walutowym spoglądają w kierunku franka szwajcarskiego lub japońskiego jena, a na rynku surowców – na złoto, które odbija się od dna. W centrum zainteresowania jest jednak ropa naftowa. – Rynek ropy jest poniekąd – przynajmniej w naszej opinii – powodem, dla którego cały ten konflikt dziś oglądamy – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Maciej Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Saxo Banku. – Rosji bardzo zależy na wzroście cen ropy.