surowce

Artykuły - Surowce (722)

 • Wyraźna zwyżka importu ropy naftowej do Chin w lipcu

  W piątek rano głównym tematem zwracającym uwagę na rynkach surowcowych są dane dotyczące handlu zagranicznego Chin - czyli kraju będącym czołowym globalnym konsumentem wielu surowców i towarów. Dzisiaj opublikowane zostały bowiem dane za lipiec, które pokazały wyraźny wzrost importu kluczowych surowców do Chin w porównaniu do poprzedniego roku.
 • Byki na rynku złota ryzykują opóźnioną gratyfikację

  Byki na rynku złota ryzykują opóźnioną gratyfikację

  W III kwartale wpływ pandemii COVID-19 na światową gospodarkę stanie się jeszcze bardziej widoczny. Podczas gdy II kwartał upłynął pod znakiem gaszenia pożarów i zapobiegania całkowitemu załamaniu globalnej gospodarki, obecnie zaczyna się prawdziwa praca u podstaw.
 • Obawy o popyt i zapasy na surowcach

  Obawy o popyt i zapasy na surowcach

  Na rynku ropy ceny idą lekko w dół Inwestorzy obawiają się o popyt na surowiec w USA wobec znacznego wzrostu przypadków koronawirusa w wielu stanach. Wzrost popytu staje pod znakiem zapytania. Tymczasem na rynku miedzi na giełdzie metali LME analitycy wskazują, że pandemia koronawirusa to ryzyko dla globalnych zapasów miedzi.
 • Ropa w USA zaliczy już 6. tydzień ze zwyżką cen

  Ropa w USA zaliczy już 6. tydzień ze zwyżką cen

  Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną, a surowiec zaliczy już 6. z kolei tydzień ze zwyżką notowań. Kraje OPEC+ osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie przedłużenia cięć w produkcji do końca lipca - informują maklerzy.
 • Koronawirus - ceny na stacjach paliw będą nadal spadać? Okazuje się, że nie

  Koronawirus - ceny na stacjach paliw będą nadal spadać? Okazuje się, że nie

  Epidemia koronawirusa wpłynęła na cały rynek, także energetyczny - głównie ropy i gazu ziemnego. Pod koniec kwietnia byliśmy świadkami sytuacji, kiedy cena amerykańskiego gatunku ropy WTI spadła poniżej zera.
 • Złoto papierkiem lakmusowym globalnego kryzysu

  Złoto papierkiem lakmusowym globalnego kryzysu

  Cena złota w Polsce jest najwyższa w historii - wynosi ponad 7 tysięcy złotych za uncję. Powód? Epidemia, obawy o światową gospodarkę czy rosnąca inflacja. Jego cena jest wprost proporcjonalna do skali lęku i niepewności na rynkach finansowych i w polityce.
 • To nie koniec wahań na surowcach

  To nie koniec wahań na surowcach

  Pandemia koronawirusa, której następstwem było zamrożenie światowych gospodarek, położyła się cieniem na rynkach surowcowych. Zawirowania dotknęły m.in. rynku metali przemysłowych, w tym miedzi. Prawdziwa rewolucja dokonała się na rynku ropy, gdzie w pewnym momencie cena surowca WTI w kontraktach na maj zeszła poniżej zera. Rynki mają nadzieję, że najgorsze za nami, ale to nie koniec problemów.
 • Cena paliw nie spadnie poniżej 2,5 zł, nawet gdyby ropa była darmowa

  Cena paliw nie spadnie poniżej 2,5 zł, nawet gdyby ropa była darmowa

  Ostatnio słyszymy bardzo dużo o darmowej ropie naftowej w USA. Historia ta, powtarzana przez kolejne podmioty, zyskuje nowe oblicza. Nie są one zawsze zgodne z prawdą - zwraca uwagę Maciej Przygórzewski, ekspert walutowy.
 • Indonezja wynajmuje tankowce, by skupować paliwa

  Indonezja wynajmuje tankowce, by skupować paliwa

  Indonezyjski państwowy koncern naftowy wynajmuje tankowce, by skupować paliwa rafinowane. Według agencji Bloomberga, kraj zamierza skorzystać ze spadających cen produktów naftowych, takich jak benzyna i olej napędowy.
 • ​W polskich rafineriach coraz więcej ropy spoza Rosji

  ​W polskich rafineriach coraz więcej ropy spoza Rosji

  Polskie rafinerie dywersyfikują zakupy ropy, ale wciąż dostawy surowca z Rosji stanowią istotną część koszyka zakupowego. Dzieje się tak ze względu na uwarunkowania historyczne i lokalizacyjne. Powoli jednak to się zmienia. Orlen informuje, że w zakładzie w Płocku już prawie połowa zakupów pochodzi z kierunku innego niż rosyjski.

Filmy - Surowce (9)

 • W ciągu trzech lat ma powstać strategia surowcowa Polski

  Polska potrzebuje polityki surowcowej – uważa prof. Maciej Kaliski z krakowskiej AGH. Chodzi m.in. o określenie listy złóż strategicznych dla kraju oraz wyznaczenie dla nich obszarów funkcjonalnych. Określenie planów państwa związanych z bogactwami naturalnymi, złożami gazu, węgla, rud metali przyczyni się do rozwoju gospodarczego. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra środowiska taki dokument powinien powstać w ciągu najbliższych trzech lat. – Polska jest krajem bogatym w zasoby surowcowe – zasoby węgla kamiennego i brunatnego, miedzi, a także metali polimetalicznych, które są istotne również dla Unii Europejskiej – podkreśla prof. Maciej Kaliski z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jak wynika z raportu „Polityka surowcowa Polski”, wydanego w 2015 roku przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej, Polska obok zasobów węgla i gazu ma liczące się złoża cynku, ołowiu oraz metali rzadkich, takich jak np. ren. Zajmujemy szóste miejsce na świecie w produkcji miedzi i drugie w produkcji srebra. W bilansie zasobów zidentyfikowano blisko 12,5 tys. złóż, w tym nieco ponad 4,5 tys. jest zagospodarowanych.
 • KGHM planuje poszukiwania surowców na północy kraju

  Sól potasowo-magnezowa, ruda miedzi oraz sól kamienna – KGHM chce poszukiwać złóż tych surowców w okolicach Zatoki Puckiej. W ubiegłym miesiącu spółka złożyła wniosek o koncesje na tym obszarze do Ministerstwa Środowiska. Spółka stara się również o kolejne dwie koncesje poszukiwawczo-rozpoznawcze ze złożami rud miedzi i srebra w Lubuskiem. Prezes KGHM Herbert Wirth podkreśla, że dla górniczej spółki kluczowe jest zabezpieczenie perspektyw eksploatacji na wiele kolejnych lat.
 • Kopex pewien opłacalności budowy kopalni koło Oświęcimia

  Zapotrzebowanie na maszyny górnicze jest ciągłe, ponieważ te maszyny pracują i na bieżąco się zużywają, w związku z czym trzeba je na bieżąco kupować. Natomiast pewnym wahaniom podlegają zakupy uzależnione od możliwości inwestycyjnych podmiotów. Najbardziej widać to w Polsce – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Krzysztof Jędrzejewski, przewodniczący rady nadzorczej Kopeksu.
 • Rosną koszty wydobycia węgla

  Pokutuje przekonanie, że węgiel jest tani i jest naszym bogactwem. On staje się takim bogactwem jak ropa dla Nigerii, czyli „przekleństwem zasobów”, jedyną rzeczą, która nie pozwala nam wyjść na szersze wody. Co więcej, wbrew powszechnej opinii, Polska zaczyna importować coraz więcej węgla – mówi Jakub Gogolewski, koordynator ds. energii CEE Bankwatch Network/ Polska Zielona Sieć.