surowce

Artykuły - Surowce (744)

 • Ceny ropy w dół po silnym wzroście zapasów benzyny

  Ceny ropy w dół po silnym wzroście zapasów benzyny

  Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają i są poniżej 70 USD za baryłkę w reakcji na silny wzrost amerykańskich zapasów benzyny - informują maklerzy.
 • Hossa towarowa dzięki czterem surowcom

  Hossa towarowa dzięki czterem surowcom

  W ubiegłym tygodniu nastąpił szeroko zakrojony powrót hossy surowców, a indeks towarowy Bloomberg zyskał 2,1 proc., odrabiając ponad połowę strat poniesionych w ramach majowej korekty. Większość sektorów zyskała na wartości, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów zależnych od wzrostu, takich jak metale przemysłowe czy energia. Uwagę inwestorów ponownie zwróciły optymizm dotyczący światowego wzrostu, nasilenie działań na rzecz odejścia od gospodarki węglowej oraz zwiększenie wydatków budżetowych.
 • Dostęp do minerałów kluczowy w walce o klimat

  Dostęp do minerałów kluczowy w walce o klimat

  Zapotrzebowanie na kluczowe minerały niezbędne dla technologii związanych z czystą energią w najbliższych dekadach gwałtownie wzrośnie. Produkcja może nie nadążyć za popytem, tymczasem od dostępności konkretnych pierwiastków zależy realizacja celów związanych z ograniczaniem emisji. Czynnikiem ryzyka są też możliwe zaburzenia łańcucha dostaw związane z faktem, że produkcja i przetwarzanie litu, kobaltu czy niektórych pierwiastków ziem rzadkich koncentruje się w zaledwie kilku krajach.
 • Kosztowne wychodzenie z kryzysu. Słono zapłacimy nie tylko za surowce

  Kosztowne wychodzenie z kryzysu. Słono zapłacimy nie tylko za surowce

  Goldman Sachs prognozuje, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy surowce podrożeją o 13,5 proc. W światowym przemyśle rosną ceny producentów. W polskich fabrykach mamy rekordowy skok cen wyrobów gotowych. IHS Markit przewiduje, że w lecie inflacja w USA wzrośnie do wartości nie widzianych od prawie 10 lat. W Polsce już teraz jest ona ponad 4-procentowa.
 • Goldman Sachs oczekuje 13,5-proc. wzrostu cen surowców w ciągu sześciu miesięcy

  Goldman Sachs oczekuje 13,5-proc. wzrostu cen surowców w ciągu sześciu miesięcy

  Bank inwestycyjny Goldman Sachs oczekuje w ciągu sześciu miesięcy wzrostu cen surowców rzędu 13,5 proc. Ropa może sięgnąć 80 dol. za baryłkę, a wzrost popytu na nią ma być najszybszy od 20 lat.
 • Mistrzowie w wyciskaniu euro z kilograma

  Z 1,2 do 2,2 euro wzrosła w minionych dwóch dekadach w Unii Europejskiej efektywność wykorzystania 1 kilograma surowców. Europejskim liderom udaje się wycisnąć więcej niż 5 euro. Polska podwoiła w tym czasie gospodarczą efektywność, ale kilogram surowców nadal daje nam mniej niż 1 euro przychodu.
 • Surowcowy zawrót głowy, ceny biją nas po kieszeni

  Surowcowy zawrót głowy, ceny biją nas po kieszeni

  Rok pandemii okazał się czasem gigantycznych spekulacji na globalnych rynkach towarowych, których skutki coraz bardziej odczuwamy w naszych portfelach, np. tankując na stacjach czy kupując żywność. To efekt masowego dodruku pieniądza przez największe banki centralne, który nie idzie na kredyty, tylko jest paliwem dla giełd. U nas dodatkowo ceny podbija rosnący w siłę dolar, bo surowcami handluje się w tej walucie.
 • Saudowie szukają przyszłości poza ropą

  Saudowie szukają przyszłości poza ropą

  Szok naftowy z 2020 r. potwierdził słuszność polityki Saudów, polegającej na zmniejszaniu zależności od ropy i hojnych darach państwa opiekuńczego na rzecz otwierania się na nowe gałęzie przemysłu z przewagą sektora prywatnego.
 • Rentowności ograniczają ceny surowców; ropa osiągnęła maksimum

  Rentowności ograniczają ceny surowców; ropa osiągnęła maksimum

  Utrzymująca się od miesiąca hossa na rynku surowców w dalszym ciągu zmaga się z podwyższoną zmiennością powodującą kolejny wzrost rentowności obligacji amerykańskich, który z kolei przyczynia się do nasilenia awersji do ryzyka i umocnienia dolara. W efekcie indeks towarowy Bloomberg utrzymał się na niemal niezmienionym poziomie w okolicach 2,5-letniego maksimum, a w połączeniu z rekordową długą pozycją funduszy sektor ten pozostaje obecnie narażony na ryzyko konsolidacji pomimo mocnych fundamentów - przekonuje Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank.

Filmy - Surowce (9)

 • W ciągu trzech lat ma powstać strategia surowcowa Polski

  Polska potrzebuje polityki surowcowej – uważa prof. Maciej Kaliski z krakowskiej AGH. Chodzi m.in. o określenie listy złóż strategicznych dla kraju oraz wyznaczenie dla nich obszarów funkcjonalnych. Określenie planów państwa związanych z bogactwami naturalnymi, złożami gazu, węgla, rud metali przyczyni się do rozwoju gospodarczego. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra środowiska taki dokument powinien powstać w ciągu najbliższych trzech lat. – Polska jest krajem bogatym w zasoby surowcowe – zasoby węgla kamiennego i brunatnego, miedzi, a także metali polimetalicznych, które są istotne również dla Unii Europejskiej – podkreśla prof. Maciej Kaliski z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jak wynika z raportu „Polityka surowcowa Polski”, wydanego w 2015 roku przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej, Polska obok zasobów węgla i gazu ma liczące się złoża cynku, ołowiu oraz metali rzadkich, takich jak np. ren. Zajmujemy szóste miejsce na świecie w produkcji miedzi i drugie w produkcji srebra. W bilansie zasobów zidentyfikowano blisko 12,5 tys. złóż, w tym nieco ponad 4,5 tys. jest zagospodarowanych.
 • KGHM planuje poszukiwania surowców na północy kraju

  Sól potasowo-magnezowa, ruda miedzi oraz sól kamienna – KGHM chce poszukiwać złóż tych surowców w okolicach Zatoki Puckiej. W ubiegłym miesiącu spółka złożyła wniosek o koncesje na tym obszarze do Ministerstwa Środowiska. Spółka stara się również o kolejne dwie koncesje poszukiwawczo-rozpoznawcze ze złożami rud miedzi i srebra w Lubuskiem. Prezes KGHM Herbert Wirth podkreśla, że dla górniczej spółki kluczowe jest zabezpieczenie perspektyw eksploatacji na wiele kolejnych lat.
 • Kopex pewien opłacalności budowy kopalni koło Oświęcimia

  Zapotrzebowanie na maszyny górnicze jest ciągłe, ponieważ te maszyny pracują i na bieżąco się zużywają, w związku z czym trzeba je na bieżąco kupować. Natomiast pewnym wahaniom podlegają zakupy uzależnione od możliwości inwestycyjnych podmiotów. Najbardziej widać to w Polsce – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Krzysztof Jędrzejewski, przewodniczący rady nadzorczej Kopeksu.
 • Rosną koszty wydobycia węgla

  Pokutuje przekonanie, że węgiel jest tani i jest naszym bogactwem. On staje się takim bogactwem jak ropa dla Nigerii, czyli „przekleństwem zasobów”, jedyną rzeczą, która nie pozwala nam wyjść na szersze wody. Co więcej, wbrew powszechnej opinii, Polska zaczyna importować coraz więcej węgla – mówi Jakub Gogolewski, koordynator ds. energii CEE Bankwatch Network/ Polska Zielona Sieć.