stress testy

Artykuły - Stress testy (52)

 • Jeszcze przed latem stress testy polskiej energetyki

  Jeszcze przed latem stress testy polskiej energetyki

  Jeszcze przed sezonem letnim przeprowadzimy stress testy polskiej energetyki - mówi PAP wiceminister energii Andrzej Piotrowski. W jego ocenie, sytuacja nie wskazuje na ryzyko powtórki z sierpnia 2015 r., kiedy trzeba było wprowadzić stopnie zasilania.
 • Wiceminister energii: Latem stress-testy polskiej energetyki

  Wiceminister energii: Latem stress-testy polskiej energetyki

  - Latem zostaną przeprowadzone stress-testy polskiej energetyki - zapowiedział w środę wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Zaznaczył, że nie chodzi o to, "że się czegokolwiek obawiamy", ale musimy być przygotowani na różne scenariusze.
 • KNF: Stress-testy wykażą stabilność i wiarygodność polskiego systemu bankowego

  KNF: Stress-testy wykażą stabilność i wiarygodność polskiego systemu bankowego

  Komisja Nadzoru Finansowego spodziewa się, że wyniki polskich i europejskich stress-testów, które mają być opublikowane w niedzielę, wykażą stabilność i wiarygodność polskich banków. Zdaniem KNF, po ośmiu miesiącach roku sytuacja sektora jest bardzo dobra. Zgodnie z zapowiedziami, nadzór będzie z rozwagą podchodzić do ewentualnych fuzji i przejęć wśród największych 10 instytucji, ale zmiany właścicielskie nie są wykluczone w bankach z drugiej i trzeciej dziesiątki.
 • W listopadzie wyjdzie na jaw cała prawda o europejskich bankach

  W listopadzie wyjdzie na jaw cała prawda o europejskich bankach

  Zaplanowane na ten rok stress-testy w europejskich bankach mają sprawdzić ich wypłacalność i zdolność do bezpiecznego działania w sytuacjach kryzysowych. Badania ujawnione zostaną w listopadzie i na ich podstawie będzie można określić kondycję sektora bankowego. - Możliwe, że testy zidentyfikują bilionowy deficyt w całym europejskim systemie bankowym - prognozuje Chris Skinner, założyciel Financial Services Club.
 • EBC rozpocznie antykryzysowe testy dla wielkich banków strefy euro

  EBC rozpocznie antykryzysowe testy dla wielkich banków strefy euro

  Europejski Bank Centralny zapowiedział w środę rozpoczęcie testów na wytrzymałość najważniejszych banków strefy euro na kryzys. Tzw. stress testy mają potrwać rok i przyczynić się do odbudowania zaufania w sektorze finansowym. To kolejny krok w budowaniu unii bankowej.
 • Nova KBM nie zdał europejskich stress testów

  Nova KBM nie zdał europejskich stress testów

  Zgodnie z informacjami opublikowanymi w środę przez EBA współczynnik wypłacalności dla kapitałów typu Core Tier 1 Nova KBM, uwzględniający bufor na wycenę rynkową ekspozycji wobec rządów, według stanu na dzień 30 czerwca 2012 r. wynosił 7,4 proc. i znalazł się poniżej wyznaczonego przez EBA poziomu 9 proc. Akcje na GPW potaniały o 10 procent do 4,50 zł.
 • Spadkowa sesja na Wall Street na koniec tygodnia

  Spadkowa sesja na Wall Street na koniec tygodnia

  Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się niedużymi spadkami głównych indeksów po wynikach stress testów hiszpańskich banków oraz serii rozczarowujących danych z amerykańskiej gospodarki.
 • PKO BP przeszedł pozytywnie europejskie stress testy

  PKO BP przeszedł pozytywnie europejskie stress testy

  PKO BP przeszedł pozytywnie badanie kondycji europejskich banków. Przeprowadzone przez EBA w ścisłej kooperacji z KNF badanie wykazało, że współczynnik adekwatności podstawowych kapitałów własnych (Core Tier 1 capital ratio) PKO BP jest na poziomie 11,16 proc., czyli wyższym niż ustalony w badaniu próg 9 proc.
 • Inwestorzy nadal poddawani stress-testom

  Inwestorzy poddawani są presji tych samych czynników. Amerykańskiej przepychanki o limit zadłużenia i reakcji na działania agencji ratingowych wobec Grecji. Warszawska giełda wciąż razi słabością.
 • Stress testy - strata czasu?

  Biorąc pod uwagę opublikowane w piątek wyniki stress testów banków europejskich, rozmowy nt. limitu zadłużenia w USA oraz planowane publikacje wyników spółek, pusty kalendarz danych nie stanowi raczej problemu.

Filmy - Stress testy (1)

 • Europejski nadzór sprawdzi 16 polskich banków

  Aż 16 polskich banków weźmie udział w tegorocznych europejskich stress-testach. Wpływ spowolnienia gospodarczego na banki, zaburzenia na rynkach finansowych oraz wzrost kosztów finansowania – to główne obszary ryzyka, które zostaną poddane badaniu. Szczegółowe założenia stress-testów będą znane w kwietniu. Narodowy Bank Polski jest jednak spokojny o kondycję polskiego sektora bankowego. – Bazując na tym, jaka jest sytuacja polskiego sektora bankowego, jakie są wyniki naszych stress-testów, nie sądzę, żeby testy europejskiego nadzoru w jakiś sposób były dotkliwe dla polskiego sektora bankowego – uważa Adam Głogowski z NBP.