strefa euro

Synonimy:
euroland, eurostrefa
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Strefa euro (216)

 • Czy Polska spełni warunki premiera do przyjęcia euro?

  Czy Polska spełni warunki premiera do przyjęcia euro?

  W debacie publicznej cyklicznie pojawiają się spekulacje i dyskusje dotyczące wejścia Polski do strefy euro. Premier Morawiecki zasugerował niedawno, że przyjęcie wspólnej waluty będzie rozważane, m.in. gdy zaobserwujemy istotny wzrost wydajności pracy w Polsce.
 • Polski biznes znowu wierzy w moc euro

  Polski biznes znowu wierzy w moc euro

  W tekście wyniki badania skłonności średnich i dużych firm do przyjęcia w Polsce unijnej waluty.
 • Gospodarka strefy euro w II kw. wzrosła o 0,4 proc. kdk, a rdr o 2,2 proc.

  Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w II kwartale 2018 r. wzrósł o 0,4 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w II wyliczeniu.
 • Niekończąca się tragedia greckiego długu

  Niekończąca się tragedia greckiego długu

  Grecja może porównać swój los do Syzyfa. Wtoczenie na górę głazu, czyli zbudowanie takiej strategii makroekonomicznej, by wejść na drogę trwałego wzrostu PKB i redukcji zadłużenia, jest praktycznie niemożliwe.
 • P. Kuczyński: Polska może być bardziej podatna na zagrożenia gospodarcze i polityczne

  P. Kuczyński: Polska może być bardziej podatna na zagrożenia gospodarcze i polityczne

  Zapowiedź osobnego budżetu dla strefy euro, choć na razie mało konkretna, może być pierwszym krokiem do tworzenia Europy dwóch prędkości - ocenia Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Natomiast kraje spoza Eurolandu, w tym Polska, będą bardziej podatne na globalne zagrożenia. Dlatego wiele z nich będzie za wszelką cenę dążyć do przyjęcia wspólnej waluty. W Polsce - zdaniem eksperta - nie ma na to szans przez kolejne 7-9 lat.
 • Euroland bez porozumienia ws. osobnego budżetu

  Euroland bez porozumienia ws. osobnego budżetu

  Mimo francusko-niemieckiej zgody co do konieczności utworzenia odrębnego budżetu dla strefy euro wśród ministrów finansów 19 państw nie ma na razie porozumienia, by wykonać taki krok. To dobra wiadomość dla Polski.
 • Eurogrupa porozumiała się ws. Grecji

  Eurogrupa porozumiała się ws. Grecji

  Kredytodawcy Grecji porozumieli się w nocy z czwartku na piątek nt. warunków wyjścia tego kraju z programu pomocowego, w tym restrukturyzacji jego zadłużenia. Ateny powinny wypracowywać nadwyżkę pierwotną w budżecie przez najbliższe 42 lata.
 • Katastrofa. Strefa euro z własnym budżetem?

  Katastrofa. Strefa euro z własnym budżetem?

  Minister finansów Francji Bruno Le Maire oświadczył w piątek, że jego kraj z zadowoleniem przyjął propozycje w sprawie reformy strefy euro ze strony kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Zaznaczył jednocześnie, że potrzeba bardziej ambitnych kroków.
 • Włochy: Ważny sygnał dla strefy euro

  Włochy: Ważny sygnał dla strefy euro

  Ustępujący w piątek premier Włoch Paolo Gentiloni w pożegnalnych słowach na Twitterze napisał, że rząd centrolewicy zostawia kraj w lepszym stanie niż pięć lat wcześniej, gdy przejął władzę. Wiadomość zamieścił tuż przed zaprzysiężeniem rządu Giuseppe Conte.
 • KE proponuje wart 30 mld euro fundusz ratunkowy dla strefy euro

  KE proponuje wart 30 mld euro fundusz ratunkowy dla strefy euro

  Komisja Europejska zaproponowała, by w budżecie UE na lata 2021-2027 znalazł się fundusz ratunkowy dla krajów strefy euro. Fundusz, wart 30 mld euro i oparty na pożyczkach gwarantowanych unijnym budżetem, ma pomagać krajom eurolandu w kryzysie.

Filmy - Strefa euro (50)

 • Wejście Polski do strefy euro

  Decyzja o wejściu Polski do strefy euro jest, mimo zobowiązań traktatowych, na razie czysto teoretyczna. Nasz kraj nie jest do tego przygotowany ani prawnie, ani gospodarczo. Mowa jest o przygotowaniu na przyjęcie euro, a nie przygotowaniu na funkcjonowanie w strefie euro. Żeby wiedzieć, jak polskie firmy czy polscy konsumenci zareagowaliby na strefę euro, należy pomyśleć o czasach kryzysu. Oczywiście są firmy, szczególnie te będące częścią międzynarodowych koncernów, które działają jako podwykonawcy firm ze strefy euro i którym uprościłoby to codzienną działalność. Jednak dla wielu polskich firm, a także dla wielu gospodarstw domowych strefa euro na razie byłaby bardziej ciężarem niż pomocą.
 • Ekspert: Twardo potraktowana przez Europę Grecja może zwrócić się ku Rosji

  - Jeśli Europa bardzo twardo potraktuje Grecję, kraj ten może zwrócić się ku Rosji, Turcji lub Chinom - mówi PAP ekonomista prof. Stefan Krajewski. Ocenia jednocześnie, że dalsze finansowanie Grecji przez Unię może skutkować groźnym zachwianiem sytuacji politycznej w Europie. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na wtorek szczyt przywódców krajów strefy euro w sprawie Grecji. To reakcja na wyniki niedzielnego referendum w tym kraju: przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy mającej ratować kraj przed bankructwem zagłosowało 61,31 proc. uczestników referendum. Zdaniem prof. Krajewskiego, Grecję i Unię Europejską czeka najprawdopodobniej paromiesięczny proces stopniowego "dogadywania się" nakierowany na to, aby Grecja nie opuściła jednak strefy euro, a w perspektywie kilku lat stała się "w miarę normalnym krajem UE".
 • Ekspert: Prawdopodobnie w Grecji czasowo funkcjonować będą dwie waluty

  Jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro nastąpi powrót do waluty narodowej, ale nie od razu: prawdopodobnie przez jakiś czas euro będzie tam funkcjonować równolegle z drachmą - mówi PAP główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
 • Ekspert: Wszystko wskazuje na to, że Grecja wyjdzie ze strefy euro

  - Wszystko wskazuje na to, że Grecja wyjdzie ze strefy euro; jeśli trzeba będzie zmieniać traktat unijny, to kraje członkowskie UE już są do tego przygotowane - mówi PAP główna ekonomistka Konfedaracji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.