strefa euro

Synonimy:
euroland, eurostrefa
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Strefa euro (216)

 • Postęp ws.budżetu, porozumienie w czerwcu

  Postęp ws.budżetu, porozumienie w czerwcu

  Państwa strefy euro zbliżają się do porozumienia ws. szczegółów zarządzania i finansowania ich budżetu. Celem jest znalezienie kompromisu w przyszłym miesiącu. Wczoraj unijni ministrowie finansów rozmawiali o tym, czym osobna kasa miałaby być zasilana.
 • Jerzy Kwieciński: PKB nie zwalnia, tempo wzrostu bliskie 4,5 proc.

  Jerzy Kwieciński: PKB nie zwalnia, tempo wzrostu bliskie 4,5 proc.

  W drugim kwartale 2009 roku PKB wzrośnie podobnie tak jak w pierwszym o około 4,5 proc. - przewiduje w rozmowie z Interią minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
 • Żegnaj 500 euro! Będą nowe 100 i 200 euro

  Żegnaj 500 euro! Będą nowe 100 i 200 euro

  Skończył się czas banknotów 500-eurowych. Wycofano je dla zwalczania pracy na czarno i finansowania terroru. Ale czy to coś da?
 • Morawiecki w wywiadzie dla Fox News

  Morawiecki w wywiadzie dla Fox News

  Przebywający w Nowym Jorku premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Unia Europejska stanowi wielką wartość, choć powinna się zreformować. Zdaniem premiera, euro jest prawdopodobnie główną przyczyną dwu straconych dekad we Włoszech oraz problemów Grecji oraz Hiszpanii.
 • Spadek PMI dla strefy. Zapaść w niemieckim przetwórstwie

  Spadek PMI dla strefy. Zapaść w niemieckim przetwórstwie

  Według wstępnego szacunku indeks PMI composite obniżył się w marcu z 51,9 do 51,3 pkt. Spadek był efektem zapaści w ocenach niemieckiego przemysłu oraz ogólnego pogorszenia koniunktury we francuskiej gospodarce. Wstępne odczyty europejskich indeksów PMI w przetwórstwie po raz kolejny zaskoczyły negatywnie. Wskaźnik dla Niemiec zanurkował do 44,7 pkt, tj. najniższego poziomu od sierpnia 2012. Nowe zamówienia spadły do najniższego poziomu od kwietnia 2009, przy najniższym odczycie zamówień z zagranicy od ponad 6,5 roku. Biorąc pod uwagę, że odczyty z Francji również zaskoczyły negatywnie.
 • Impuls kredytowy: Wielki podział strefy euro

  Impuls kredytowy: Wielki podział strefy euro

  Coraz większa różnica w wynikach gospodarczych pomiędzy państwami "rdzenia" i "peryferiów" strefy euro powoduje, że interwencja polityczna będzie nieunikniona. Można się spodziewać powrotu "starych dobrych" TLTRO, a może również kilku bardziej innowacyjnych środków.
 • Rynki walutowe czekają na EBC

  Rynki walutowe czekają na EBC

  W czwartek najważniejsze dla rynku walutowego będzie posiedzenie EBC - oceniają ekonomiści. EBC przedstawi nowe projekcje wzrostu PKB i inflacji HICP, które zapewne zostaną dostosowane do danych, które napłynęły od grudnia. EBC ogłosi decyzję w sprawie stóp proc. w czwartek o 13.45, zaś o 14.30 rozpocznie się konferencja prezesa banku Mario Draghiego.
 • Płatności transgraniczne w UE poza strefą euro

  Płatności transgraniczne w UE poza strefą euro

  Mieszkańcy krajów UE spoza eurolandu płacą wysokie opłaty za przelew środków w euro do innych państw Unii. Europosłowie są za niższymi opłatami. KE chce to zmienić - wprowadzić przepisy, które znacznie zmniejszą te opłaty. Dlatego w marcu 2018 roku przedstawiła projekt nowych regulacji, dzięki którym mieszkańcy UE mają zaoszczędzić rocznie nawet 1 mld euro.
 • Dolar najdroższy od prawie dwóch lat

  Dolar najdroższy od prawie dwóch lat

  Ponad 3,84 zł trzeba było płacić ostatnio za dolara. To najwyższy poziom od maja 2017 r., czyli od niemal dwóch lat. Silne wzrosty wartości dolara w relacji do złotego wynikają zarówno ze słabości polskiej waluty, jak i siły amerykańskiej - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • "FT": Aleksis Cipras - od wichrzyciela do męża stanu

  "FT": Aleksis Cipras - od wichrzyciela do męża stanu

  Uczciwa polityka fiskalna oraz dyplomatyczny sukces związany z umową ze Skopje w sprawie nazwy Macedonii zmienił międzynarodowy wizerunek premiera Grecji Aleksisa Ciprasa - pisze wczorajszy "Financial Times". Ocenia, że z wichrzyciela stał się on mężem stanu.

Filmy - Strefa euro (51)

 • Prof. M. Noga: Polska powinna jak najszybciej wejść do strefy euro

  Polska mogłaby wejść do strefy euro, wprowadzając podobne rozwiązanie jak wcześniej Bułgaria, która zmagała się z hiperinflacją. Tzw. currency board, czyli sztywny kurs złotego do euro, zapobiegłby wahaniom, pozwolił na spokojny okres przejściowy i nie wymagałby zmian w Konstytucji – wskazuje ekonomista prof. Marian Noga. Ekspert ocenia, że argumenty przeciwników wejścia do strefy euro, takie jak radykalny wzrost cen, są nieprawdziwe, a w tym kontekście bardzo ważna jest edukacja i podnoszenie świadomości ekonomicznej Polaków. Podkreśla też, że wejście Polski do strefy euro będzie mieć niemal wyłącznie pozytywne konsekwencje i tej decyzji nie należy dłużej odkładać.
 • Wejście Polski do strefy euro

  Decyzja o wejściu Polski do strefy euro jest, mimo zobowiązań traktatowych, na razie czysto teoretyczna. Nasz kraj nie jest do tego przygotowany ani prawnie, ani gospodarczo. Mowa jest o przygotowaniu na przyjęcie euro, a nie przygotowaniu na funkcjonowanie w strefie euro. Żeby wiedzieć, jak polskie firmy czy polscy konsumenci zareagowaliby na strefę euro, należy pomyśleć o czasach kryzysu. Oczywiście są firmy, szczególnie te będące częścią międzynarodowych koncernów, które działają jako podwykonawcy firm ze strefy euro i którym uprościłoby to codzienną działalność. Jednak dla wielu polskich firm, a także dla wielu gospodarstw domowych strefa euro na razie byłaby bardziej ciężarem niż pomocą.
 • Ekspert: Twardo potraktowana przez Europę Grecja może zwrócić się ku Rosji

  - Jeśli Europa bardzo twardo potraktuje Grecję, kraj ten może zwrócić się ku Rosji, Turcji lub Chinom - mówi PAP ekonomista prof. Stefan Krajewski. Ocenia jednocześnie, że dalsze finansowanie Grecji przez Unię może skutkować groźnym zachwianiem sytuacji politycznej w Europie. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na wtorek szczyt przywódców krajów strefy euro w sprawie Grecji. To reakcja na wyniki niedzielnego referendum w tym kraju: przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy mającej ratować kraj przed bankructwem zagłosowało 61,31 proc. uczestników referendum. Zdaniem prof. Krajewskiego, Grecję i Unię Europejską czeka najprawdopodobniej paromiesięczny proces stopniowego "dogadywania się" nakierowany na to, aby Grecja nie opuściła jednak strefy euro, a w perspektywie kilku lat stała się "w miarę normalnym krajem UE".
 • Ekspert: Prawdopodobnie w Grecji czasowo funkcjonować będą dwie waluty

  Jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro nastąpi powrót do waluty narodowej, ale nie od razu: prawdopodobnie przez jakiś czas euro będzie tam funkcjonować równolegle z drachmą - mówi PAP główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.