strefa euro

Synonimy:
euroland, eurostrefa
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Strefa euro (216)

 • Katastrofa. Strefa euro z własnym budżetem?

  Katastrofa. Strefa euro z własnym budżetem?

  Minister finansów Francji Bruno Le Maire oświadczył w piątek, że jego kraj z zadowoleniem przyjął propozycje w sprawie reformy strefy euro ze strony kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Zaznaczył jednocześnie, że potrzeba bardziej ambitnych kroków.
 • Włochy: Ważny sygnał dla strefy euro

  Włochy: Ważny sygnał dla strefy euro

  Ustępujący w piątek premier Włoch Paolo Gentiloni w pożegnalnych słowach na Twitterze napisał, że rząd centrolewicy zostawia kraj w lepszym stanie niż pięć lat wcześniej, gdy przejął władzę. Wiadomość zamieścił tuż przed zaprzysiężeniem rządu Giuseppe Conte.
 • KE proponuje wart 30 mld euro fundusz ratunkowy dla strefy euro

  KE proponuje wart 30 mld euro fundusz ratunkowy dla strefy euro

  Komisja Europejska zaproponowała, by w budżecie UE na lata 2021-2027 znalazł się fundusz ratunkowy dla krajów strefy euro. Fundusz, wart 30 mld euro i oparty na pożyczkach gwarantowanych unijnym budżetem, ma pomagać krajom eurolandu w kryzysie.
 • Włoska zaraza będzie trudna do zatrzymania

  Włoska zaraza będzie trudna do zatrzymania

  Panika na rynku obligacji. Koszty emisji włoskiego długu w porównaniu z początkiem maja wzrosły półtorakrotnie. W tym samym czasie inwestorzy tracą kilkanaście procent kapitału, posiadając obligacje Włoch.
 • Włochy budzą demony rozpadu strefy euro

  Włochy budzą demony rozpadu strefy euro

  Kilka dni temu wydawało się, że Włochy może czekać poważny kryzys fiskalny i ryzyko dalszego zwiększenia się długu. Dziś mamy już do czynienia ze znacznie poważniejszym zagrożeniem - opuszczeniem przez Włochy strefy euro - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Włochy: Misja Contego nie powiodła się!

  Włochy: Misja Contego nie powiodła się!

  Włoska prasa pisze, że kraj po fiasku misji tworzenia rządu przez prof. Contego znalazł się w chaosie i głębokim kryzysie instytucjonalnym. Zdaniem wielu komentatorów do nowych wyborów może dojść już we wrześniu.
 • Równoległa waluta sprowadzi na Włochy śmieciowy rating

  Równoległa waluta sprowadzi na Włochy śmieciowy rating

  Włochy po wyborach zachowują się jakby złowiły złotą rybkę, albo przynajmniej odkryły roponośne złoża równe tym w Zatoce Perskiej. Nagle na wszystko mają znaleźć się pieniądze. Niższy wiek emerytalny - proszę bardzo. Dochód gwarantowany w wysokości 760 euro miesięcznie - nie ma problemu. Skoro już zagościł powszechny dobrobyt, to jeszcze obniżymy podatki - 15 lub 20 proc. liniowej daniny od gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. Bogaci nie muszą przecież płacić wysokich podatków...
 • We Włoszech realizuje się czarny scenariusz polityczny?

  We Włoszech realizuje się czarny scenariusz polityczny?

  We Włoszech realizuje się scenariusz polityczny, który jeszcze pół roku temu był najmniej prawdopodobny. Po dwóch miesiącach impasu populistyczne ugrupowania rozmawiają o utworzeniu eurosceptycznego rządu. To może być gwóźdź do trumny włoskiej gospodarki, która już teraz jest unijnym maruderem - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Nasze wielkie greckie rentowności

  Nasze wielkie greckie rentowności

  Mija osiem lat od pierwszego pakietu ratunkowego dla Grecji. Tymczasem dziesięcioletnie obligacje skarbowe tego kraju nadal zapewniają rentowność na poziomie 4%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż porównywalne europejskie obligacje skarbowe.
 • Millenialsi boją się euro

  Millenialsi boją się euro

  Największe obawy przed niekorzystnym wpływem dołączenia Polski do strefy euro przejawiają reprezentanci pokolenia millenialsów, czyli tzw. generacji Y. Najbardziej pesymistyczna jest w tej kwestii grupa osób w wieku 25-36 lat, w której aż blisko 2/3 badanych (64,5 proc.) odpowiedziało, że dołączenie do Eurolandu może się źle odbić na polskim biznesie. W dodatku tylko blisko co piąty respondent w tym wieku wskazał odpowiedź odwrotną (21 proc.) - wykazało badanie przeprowadzone przez SW Research dla instytucji płatniczej AKCENTA.

Filmy - Strefa euro (50)

 • Wejście Polski do strefy euro

  Decyzja o wejściu Polski do strefy euro jest, mimo zobowiązań traktatowych, na razie czysto teoretyczna. Nasz kraj nie jest do tego przygotowany ani prawnie, ani gospodarczo. Mowa jest o przygotowaniu na przyjęcie euro, a nie przygotowaniu na funkcjonowanie w strefie euro. Żeby wiedzieć, jak polskie firmy czy polscy konsumenci zareagowaliby na strefę euro, należy pomyśleć o czasach kryzysu. Oczywiście są firmy, szczególnie te będące częścią międzynarodowych koncernów, które działają jako podwykonawcy firm ze strefy euro i którym uprościłoby to codzienną działalność. Jednak dla wielu polskich firm, a także dla wielu gospodarstw domowych strefa euro na razie byłaby bardziej ciężarem niż pomocą.
 • Ekspert: Twardo potraktowana przez Europę Grecja może zwrócić się ku Rosji

  - Jeśli Europa bardzo twardo potraktuje Grecję, kraj ten może zwrócić się ku Rosji, Turcji lub Chinom - mówi PAP ekonomista prof. Stefan Krajewski. Ocenia jednocześnie, że dalsze finansowanie Grecji przez Unię może skutkować groźnym zachwianiem sytuacji politycznej w Europie. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na wtorek szczyt przywódców krajów strefy euro w sprawie Grecji. To reakcja na wyniki niedzielnego referendum w tym kraju: przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy mającej ratować kraj przed bankructwem zagłosowało 61,31 proc. uczestników referendum. Zdaniem prof. Krajewskiego, Grecję i Unię Europejską czeka najprawdopodobniej paromiesięczny proces stopniowego "dogadywania się" nakierowany na to, aby Grecja nie opuściła jednak strefy euro, a w perspektywie kilku lat stała się "w miarę normalnym krajem UE".
 • Ekspert: Prawdopodobnie w Grecji czasowo funkcjonować będą dwie waluty

  Jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro nastąpi powrót do waluty narodowej, ale nie od razu: prawdopodobnie przez jakiś czas euro będzie tam funkcjonować równolegle z drachmą - mówi PAP główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
 • Ekspert: Wszystko wskazuje na to, że Grecja wyjdzie ze strefy euro

  - Wszystko wskazuje na to, że Grecja wyjdzie ze strefy euro; jeśli trzeba będzie zmieniać traktat unijny, to kraje członkowskie UE już są do tego przygotowane - mówi PAP główna ekonomistka Konfedaracji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.