strefa euro

Synonimy:
euroland, eurostrefa
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Strefa euro (234)

 • Włochy po wyborach skrajnie rozbite?

  Włochy po wyborach skrajnie rozbite?

  Matteo Salvini, przywódca prawicowej Ligi Północnej, najsilniejszego ugrupowania w bloku centroprawicy, oświadczył w poniedziałek, że to ten blok musi rządzić po niedzielnych wyborach parlamentarnych we Włoszech. Przywódca eurosceptycznej Ligi Północnej oświadczył, że "euro jest i pozostaje nieodpowiednią walutą i błędnym wyborem".
 • Włoskie wybory przetestują siłę euro

  Włoskie wybory przetestują siłę euro

  W niedzielę we Włoszech odbędą się wybory. Główne siły polityczne we to obecnie: Ruch 5 Gwiazd (Movimento 5 Stelle), koalicja centro-prawicowa oraz koalicja centro-lewicowa. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem wg ankiety Bloomberga jest tzw. "zawieszony "parlament (bez partii ani koalicji większościowej Ruchu Pięciu Gwiazd. To najbardziej eurosceptyczna opcja.
 • Kukiz'15 chce zachowania waluty narodowej

  Kukiz'15 chce zachowania waluty narodowej

  Kukiz'15 złożył w Sejmie projekt uchwały wzywający rząd Mateusza Morawieckiego do niepodejmowania żadnych działań i nie składania żadnych deklaracji ws. rezygnacji Polski z waluty narodowej, złotego na rzecz euro - powiedział w poniedziałek Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
 • Gospodarka strefy euro w IV kw. 2017 wzrosła o 0,6 proc. kdk, a rdr o 2,7 proc.

  Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2017 r. wzrósł o 0,6 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w II wyliczeniu.
 • Niemcy nie szanują centa, ale euro owszem

  Niemcy nie szanują centa, ale euro owszem

  Niemcy chętnie płacą gotówką, ale najchętniej pozbyliby się najdrobniejszego bilonu.
 • PFR Paweł Borys - w perspektywie powstanie kilka uniwersalnych banków

  PFR Paweł Borys - w perspektywie powstanie kilka uniwersalnych banków

  W perspektywie kilku lat w Polsce może być 6-7 uniwersalnych banków, pozostałe będą mniejsze i wyspecjalizowane - ocenił prezes PFR Paweł Borys.
 • Kiedy nasz kraj będzie gotowy na przyjęcie euro?

  Kiedy nasz kraj będzie gotowy na przyjęcie euro?

  Decyzja o wejściu Polski do strefy euro jest, mimo zobowiązań traktatowych, na razie czysto teoretyczna. Nasz kraj nie jest do tego przygotowany ani prawnie, ani gospodarczo. Mowa jest o przygotowaniu na przyjęcie euro, a nie przygotowaniu na funkcjonowanie w strefie euro.
 • Wojna o eusko

  Wojna o eusko

  Na fot. z AFP banknot waluty baskijskiej eusko, podczas konferencji prasowej w Bayonne - francuskim kraju basków w południowo-zachodniej Francji.
 • Prof. Modzelewski: przystąpienie do strefy euro to decyzja charakterze ustrojowym i politycznym (wideo)

  Prof. Modzelewski: przystąpienie do strefy euro to decyzja charakterze ustrojowym i politycznym (wideo)

  Przystąpienie państwa członkowskiego do strefy euro jest zawsze decyzją o charakterze ustrojowym i politycznym - zapowiedział PAP prof. Witold Modzelewski. "Nie ma takich metod pomiaru, które by wskazały wyższość bądź niższość stanu, w którym jesteśmy obecnie" - dodał.
 • Bułgaria chce do strefy euro; niecierpliwi się czekaniem na Schengen

  Bułgaria chce do strefy euro; niecierpliwi się czekaniem na Schengen

  - Bułgaria spełnia warunki przystąpienia do strefy euro; jest gotowa wejść do mechanizmu, w którym oczekuje się na przyjęcie wspólnej waluty choćby jutro - oświadczył w Sofii premier tego kraju Bojko Borisow. Bułgarzy niecierpliwią się trzymaniem ich poza Schengen.

Filmy - Strefa euro (50)

 • Wejście Polski do strefy euro

  Decyzja o wejściu Polski do strefy euro jest, mimo zobowiązań traktatowych, na razie czysto teoretyczna. Nasz kraj nie jest do tego przygotowany ani prawnie, ani gospodarczo. Mowa jest o przygotowaniu na przyjęcie euro, a nie przygotowaniu na funkcjonowanie w strefie euro. Żeby wiedzieć, jak polskie firmy czy polscy konsumenci zareagowaliby na strefę euro, należy pomyśleć o czasach kryzysu. Oczywiście są firmy, szczególnie te będące częścią międzynarodowych koncernów, które działają jako podwykonawcy firm ze strefy euro i którym uprościłoby to codzienną działalność. Jednak dla wielu polskich firm, a także dla wielu gospodarstw domowych strefa euro na razie byłaby bardziej ciężarem niż pomocą.
 • Ekspert: Twardo potraktowana przez Europę Grecja może zwrócić się ku Rosji

  - Jeśli Europa bardzo twardo potraktuje Grecję, kraj ten może zwrócić się ku Rosji, Turcji lub Chinom - mówi PAP ekonomista prof. Stefan Krajewski. Ocenia jednocześnie, że dalsze finansowanie Grecji przez Unię może skutkować groźnym zachwianiem sytuacji politycznej w Europie. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na wtorek szczyt przywódców krajów strefy euro w sprawie Grecji. To reakcja na wyniki niedzielnego referendum w tym kraju: przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy mającej ratować kraj przed bankructwem zagłosowało 61,31 proc. uczestników referendum. Zdaniem prof. Krajewskiego, Grecję i Unię Europejską czeka najprawdopodobniej paromiesięczny proces stopniowego "dogadywania się" nakierowany na to, aby Grecja nie opuściła jednak strefy euro, a w perspektywie kilku lat stała się "w miarę normalnym krajem UE".
 • Ekspert: Prawdopodobnie w Grecji czasowo funkcjonować będą dwie waluty

  Jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro nastąpi powrót do waluty narodowej, ale nie od razu: prawdopodobnie przez jakiś czas euro będzie tam funkcjonować równolegle z drachmą - mówi PAP główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
 • Ekspert: Wszystko wskazuje na to, że Grecja wyjdzie ze strefy euro

  - Wszystko wskazuje na to, że Grecja wyjdzie ze strefy euro; jeśli trzeba będzie zmieniać traktat unijny, to kraje członkowskie UE już są do tego przygotowane - mówi PAP główna ekonomistka Konfedaracji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.