strefa euro

Synonimy:
euroland, eurostrefa
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Strefa euro (216)

 • UE otworzy drogę do budżetu eurolandu; fatalna wiadomość dla Polski

  UE otworzy drogę do budżetu eurolandu; fatalna wiadomość dla Polski

  UE idzie w kierunku ustanowienia budżetu strefy euro. Szczyt państw wspólnej waluty, w którym wezmą udział też przywódcy innych krajów, ma w piątek dać mandat do opracowania nowego instrumentu dla "19". Polska zabiega, by wpływ na jego kształt miało 27 państw.
 • Watykan przystąpi do obszaru płatności w euro

  Watykan przystąpi do obszaru płatności w euro

  Watykan przystąpi do Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego (SEPA) - podało ostatnio biuro prasowe. Watykański bank otrzyma kod IBAN. Jak podkreślono, jest to kolejny krok na drodze do przejrzystości operacji finansowych w Stolicy Apostolskiej.
 • Będą kolejne referenda w sprawie opuszczenia UE

  Będą kolejne referenda w sprawie opuszczenia UE

  Nie Polska czy Węgry, ale Włochy i Grecja są najbliższej wyjścia z Unii Europejskiej. Londyński bukmacher Unibet typuje, który kolejny kraj przeprowadzi referendum w sprawie wyjścia ze Wspólnoty przed 1 stycznia 2022 roku.
 • Prof. M. Noga: Polska powinna jak najszybciej wejść do strefy euro. W przeciwnym razie sama zepchnie się na margines

  Prof. M. Noga: Polska powinna jak najszybciej wejść do strefy euro. W przeciwnym razie sama zepchnie się na margines

  Polska mogłaby wejść do strefy euro, wprowadzając podobne rozwiązanie jak wcześniej Bułgaria, która zmagała się z hiperinflacją. Tzw. currency board, czyli sztywny kurs złotego do euro, zapobiegłby wahaniom, pozwolił na spokojny okres przejściowy i nie wymagałby zmian w Konstytucji - wskazuje ekonomista prof. Marian Noga.
 • Środa kluczowa dla funta i euro

  Środa kluczowa dla funta i euro

  Dzisiaj w Brukseli zaplanowana jest kolejna narada ministrów UE w temacie brexitu. W środę 21 listopada Komisja Europejska może podjąć decyzję, co "robić" dalej w temacie Włoch, które nie zastosowały się do zaleceń dokonania poprawek w przyszłorocznym projekcie budżetu.
 • Budżet UE: Włochy w centrum uwagi

  Budżet UE: Włochy w centrum uwagi

  Rządząca we Włoszech koalicja prawdopodobnie nie zmieni propozycji w sprawie przyszłorocznego budżetu, czego oczekuje Komisja Europejska - pisze AFP we wtorek. Dziś upływa termin, w którym Rzym ma przedstawić zmodyfikowany plan budżetowy na 2019 r.
 • Włochy bez gotowości do ustępstw ws. budżetu

  Włochy bez gotowości do ustępstw ws. budżetu

  KE oczekuje, że Włochy przedstawią nowy, zmieniony projekt budżetu na przyszły rok - oświadczył w poniedziałek unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici. Szef resortu finansów tego kraju nie zasygnalizował na spotkaniu eurogrupy gotowości do ustępstw.
 • Strefa euro rośnie najwolniej od ponad pięciu lat

  Strefa euro rośnie najwolniej od ponad pięciu lat

  Gospodarka w 19 krajach dzielących wspólną walutę rośnie najwolniej od 2013 r. Sytuacja po drugiej stronie Atlantyku jest zgoła odmienna, amerykańska gospodarka rozwija się o ponad 5 razy szybciej niż w strefie euro. Co to może oznaczać dla Polski i złotego? - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Generacja NEET przyczyną włoskiego kryzysu

  Generacja NEET przyczyną włoskiego kryzysu

  Chociaż działania obecnej włoskiej administracji zwiększają problemy gospodarcze Włoch, to kraj już od wielu lat pogrąża się w poważnych tarapatach. Idealnie obrazuje to statystyczny wskaźnik NEET, czyli odsetek młodych osób, które nie pracują, nie uczą się, ani nie poprawiają swoich kwalifikacji - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Włochy biedniejsze niż Polska? Już za kilka lat!

  Włochy biedniejsze niż Polska? Już za kilka lat!

  Włochy są idealnym przykładem na to, że względna zamożność nie jest dana na zawsze. Kraj nie musi doświadczyć ani wojny, ani klęski żywiołowej czy też dyktatorskich rządów, by relatywny poziom życia uległ drastycznemu pogorszeniu - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Filmy - Strefa euro (51)

 • Prof. M. Noga: Polska powinna jak najszybciej wejść do strefy euro

  Polska mogłaby wejść do strefy euro, wprowadzając podobne rozwiązanie jak wcześniej Bułgaria, która zmagała się z hiperinflacją. Tzw. currency board, czyli sztywny kurs złotego do euro, zapobiegłby wahaniom, pozwolił na spokojny okres przejściowy i nie wymagałby zmian w Konstytucji – wskazuje ekonomista prof. Marian Noga. Ekspert ocenia, że argumenty przeciwników wejścia do strefy euro, takie jak radykalny wzrost cen, są nieprawdziwe, a w tym kontekście bardzo ważna jest edukacja i podnoszenie świadomości ekonomicznej Polaków. Podkreśla też, że wejście Polski do strefy euro będzie mieć niemal wyłącznie pozytywne konsekwencje i tej decyzji nie należy dłużej odkładać.
 • Wejście Polski do strefy euro

  Decyzja o wejściu Polski do strefy euro jest, mimo zobowiązań traktatowych, na razie czysto teoretyczna. Nasz kraj nie jest do tego przygotowany ani prawnie, ani gospodarczo. Mowa jest o przygotowaniu na przyjęcie euro, a nie przygotowaniu na funkcjonowanie w strefie euro. Żeby wiedzieć, jak polskie firmy czy polscy konsumenci zareagowaliby na strefę euro, należy pomyśleć o czasach kryzysu. Oczywiście są firmy, szczególnie te będące częścią międzynarodowych koncernów, które działają jako podwykonawcy firm ze strefy euro i którym uprościłoby to codzienną działalność. Jednak dla wielu polskich firm, a także dla wielu gospodarstw domowych strefa euro na razie byłaby bardziej ciężarem niż pomocą.
 • Ekspert: Twardo potraktowana przez Europę Grecja może zwrócić się ku Rosji

  - Jeśli Europa bardzo twardo potraktuje Grecję, kraj ten może zwrócić się ku Rosji, Turcji lub Chinom - mówi PAP ekonomista prof. Stefan Krajewski. Ocenia jednocześnie, że dalsze finansowanie Grecji przez Unię może skutkować groźnym zachwianiem sytuacji politycznej w Europie. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na wtorek szczyt przywódców krajów strefy euro w sprawie Grecji. To reakcja na wyniki niedzielnego referendum w tym kraju: przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy mającej ratować kraj przed bankructwem zagłosowało 61,31 proc. uczestników referendum. Zdaniem prof. Krajewskiego, Grecję i Unię Europejską czeka najprawdopodobniej paromiesięczny proces stopniowego "dogadywania się" nakierowany na to, aby Grecja nie opuściła jednak strefy euro, a w perspektywie kilku lat stała się "w miarę normalnym krajem UE".
 • Ekspert: Prawdopodobnie w Grecji czasowo funkcjonować będą dwie waluty

  Jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro nastąpi powrót do waluty narodowej, ale nie od razu: prawdopodobnie przez jakiś czas euro będzie tam funkcjonować równolegle z drachmą - mówi PAP główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.