strefa euro

Synonimy:
euroland, eurostrefa
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Strefa euro (2050)

 • Strefa euro: Chorwacja i Bułgaria przystąpią do mechanizmu ERM II

  Strefa euro: Chorwacja i Bułgaria przystąpią do mechanizmu ERM II

  W weekend oficjalnie potwierdzone ma zostać dołączenie Chorwacji i Bułgarii do mechanizmu ERM II, czyli kursów walutowych. Wejście do mechanizmu poprzedza przyjęcie waluty euro. Proces zastępowania narodowych walut europejską miałby się zakończyć w 2023 roku.
 • Eurowirusa defekt narodzin

  Eurowirusa defekt narodzin

  Ok. 22 lata temu 23 kwietnia 1998 r. Bundestag ratyfikował przyjęcie euro w przekonaniu, że "głosuje za pokojem". Niespełna ćwierć wieku później Financial Times, pytając o solidarność europejską w dobie pandemii koronawirusa, na przykładzie włosko-niemieckich relacji uznał, że Niemcy, blokując dostęp do produktów medycznych, na równi z działaniami EBC, "zatrzęsły" zaufaniem na rynku do wspólnej waluty.
 • EBC dokłada kolejne miliardy do PEPP

  EBC dokłada kolejne miliardy do PEPP

  Europejski Bank Centralny na dzisiejszym posiedzeniu utrzymał stopy procentowe bez zmian. Bank zwiększył wartość programu PEPP o 600 mld euro. Rada postanowiła także, że horyzont czasowy dla zakupów w ramach PEPP zostanie wydłużony co najmniej do końca czerwca 2021 r.
 • Decyzja Europejskiego Banku Centralnego w centrum uwagi

  Dolar jest dzisiaj niezaprzeczalnym liderem zyskując na całym szerokim rynku. Odbicie ma związek z realizacją zysków na ryzykownych aktywach - korygują się giełdowe indeksy, a w gronie najsłabszych walut z grona G-10 znalazły się wrażliwe skandynawskie korony, dolar australijski, oraz funt (dwie ostatnie ostatnio mocno korzystały na rajdzie ryzyka).
 • Włosi z oszczędnościami uciekają do Szwajcarii

  Włosi z oszczędnościami uciekają do Szwajcarii

  Ucieczka drobnych ciułaczy do Szwajcarii https://biznes.interia.pl/waluty/aktualnosci/news-wlosi-z-oszczednosciami-uciekaja-do-szwajcari,nId,4533756
 • "Nacjonalizacja" rynku obligacji - ostatni bastion przed kryzysem długu rządowego

  "Nacjonalizacja" rynku obligacji - ostatni bastion przed kryzysem długu rządowego

  Wśród ekonomistów - w szczególności we Francji, gdzie obecnie przebywam - trwa intensywna debata na temat spłacalności długu w konsekwencji wzrostu wydatków publicznych na potrzeby związane z kryzysem spowodowanym koronawirusem. Niektórzy ekonomiści, głównie prawicowi, apelują już o cięcia wydatków publicznych, podczas gdy inni, głównie lewicowi, popierają ideę anulowania długu. Moim zdaniem w obydwu przypadkach debata ta opiera się na błędnych przesłankach.
 • W centrum uwagi UE sprzeciw czwórki "oszczędnych"

  W centrum uwagi UE sprzeciw czwórki "oszczędnych"

  Holandii, Szwecji, Danii i Austrii idą na wojnę https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-w-centrum-uwagi-ue-i-sprzeciw-czworki-oszczednych,nId,4515347
 • Inwestorzy poznali serię ważnych danych z gospodarek Europy

  Inwestorzy poznali serię ważnych danych z gospodarek Europy

  Inwestorzy poznali serię wstępnych wskaźników PMI dla sektora przetwórczego i usług w krajach Europy w maju. Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w V 30,5 pkt. wobec 13,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Analitycy szacowali wartość indeksu na 27,0 pkt.
 • Francusko-niemiecka inicjatywa uratuje jedność UE

  Francusko-niemiecka inicjatywa uratuje jedność UE

  Czy Francja i Niemcy są gotowe pójść na całość?
 • Bruksela głowi się nad wyrokiem z Karlsruhe

  Bruksela głowi się nad wyrokiem z Karlsruhe

  Jak zagwarantować niezależność Europejskiego Banku Centralnego? Czy można zażegnać "wojnę trybunałów”? I co zrobić, gdy Polska albo Węgry nadużyją niemieckiego przykładu, by przeciwstawić się orzeczeniom TSUE?

Filmy - Strefa euro (53)

 • Jak podczas wakacji płacić w krajach, które nie należą do strefy euro

  Banki zachęcają do tego, abyśmy otwierali karty walutowe. Właśnie teraz, ze względu na zagraniczne wyjazdy na wakacje. Warto z tego skorzystać wówczas, gdy nie wyjeżdżamy z biurem podróży.
 • Prof. Gatnar (RPP): Jest za wcześnie na euro w Polsce.

  Płynny kurs złotego wspiera konkurencyjność polskich eksporterów, co napędza krajową gospodarkę, a ryzyko kursowe nie ma wielkiego wpływu na ich działalność – uważa prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej. Dlatego jego zdaniem z przyjęciem euro trzeba poczekać, aż zrównamy się z unijną średnią pod względem PKB per capita, a polskie firmy w większym stopniu uniezależnią się od międzynarodowych korporacji.
 • Prof. M. Noga: Polska powinna jak najszybciej wejść do strefy euro

  Polska mogłaby wejść do strefy euro, wprowadzając podobne rozwiązanie jak wcześniej Bułgaria, która zmagała się z hiperinflacją. Tzw. currency board, czyli sztywny kurs złotego do euro, zapobiegłby wahaniom, pozwolił na spokojny okres przejściowy i nie wymagałby zmian w Konstytucji – wskazuje ekonomista prof. Marian Noga. Ekspert ocenia, że argumenty przeciwników wejścia do strefy euro, takie jak radykalny wzrost cen, są nieprawdziwe, a w tym kontekście bardzo ważna jest edukacja i podnoszenie świadomości ekonomicznej Polaków. Podkreśla też, że wejście Polski do strefy euro będzie mieć niemal wyłącznie pozytywne konsekwencje i tej decyzji nie należy dłużej odkładać.
 • Wejście Polski do strefy euro

  Decyzja o wejściu Polski do strefy euro jest, mimo zobowiązań traktatowych, na razie czysto teoretyczna. Nasz kraj nie jest do tego przygotowany ani prawnie, ani gospodarczo. Mowa jest o przygotowaniu na przyjęcie euro, a nie przygotowaniu na funkcjonowanie w strefie euro. Żeby wiedzieć, jak polskie firmy czy polscy konsumenci zareagowaliby na strefę euro, należy pomyśleć o czasach kryzysu. Oczywiście są firmy, szczególnie te będące częścią międzynarodowych koncernów, które działają jako podwykonawcy firm ze strefy euro i którym uprościłoby to codzienną działalność. Jednak dla wielu polskich firm, a także dla wielu gospodarstw domowych strefa euro na razie byłaby bardziej ciężarem niż pomocą.