strefa euro

Synonimy:
euroland, eurostrefa
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Strefa euro (216)

 • UE za pół roku będzie "skończona"?

  UE za pół roku będzie "skończona"?

  Goszcząca w Rzymie przewodnicząca francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen zadeklarowała w poniedziałek wraz z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim z prawicowej Ligi, że oboje chcą stworzyć inną UE, z odmiennymi wartościami i zasadami.
 • Włosi rozsadzą strefą euro od środka

  Włosi rozsadzą strefą euro od środka

  Minister finansów Włoch Giovanni Tria zapowiedział wczoraj stopniową redukcję deficytu budżetowego po 2019 roku. Deklaracja ta to sygnał zmian w polityce budżetowej rządu Giuseppe Contego, która wcześniej wywołała zaniepokojenie UE z powodu wysokiego deficytu.
 • Strefa euro : Włoski deficyt ważniejszy niż Fed

  Strefa euro : Włoski deficyt ważniejszy niż Fed

  O ile w pierwszej reakcji posiedzenie Fed nie dało wsparcia dolarowi, to jednak dziś od rana wyraźnie zyskuje on na wartości, a eurodolar schodzi w okolice 1.17. Teza o aprecjacji USD spowodowanej jeszcze wczorajszym posiedzeniem Fed spójna jest z mieszanym sentymentem na rynku akcyjnym i spadkiem kontraktu terminowego na S&P 500 po poziomu 2910 pkt.
 • Czy Polska spełni warunki premiera do przyjęcia euro?

  Czy Polska spełni warunki premiera do przyjęcia euro?

  W debacie publicznej cyklicznie pojawiają się spekulacje i dyskusje dotyczące wejścia Polski do strefy euro. Premier Morawiecki zasugerował niedawno, że przyjęcie wspólnej waluty będzie rozważane, m.in. gdy zaobserwujemy istotny wzrost wydajności pracy w Polsce.
 • Polski biznes znowu wierzy w moc euro

  Polski biznes znowu wierzy w moc euro

  W tekście wyniki badania skłonności średnich i dużych firm do przyjęcia w Polsce unijnej waluty.
 • Gospodarka strefy euro w II kw. wzrosła o 0,4 proc. kdk, a rdr o 2,2 proc.

  Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w II kwartale 2018 r. wzrósł o 0,4 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w II wyliczeniu.
 • Niekończąca się tragedia greckiego długu

  Niekończąca się tragedia greckiego długu

  Grecja może porównać swój los do Syzyfa. Wtoczenie na górę głazu, czyli zbudowanie takiej strategii makroekonomicznej, by wejść na drogę trwałego wzrostu PKB i redukcji zadłużenia, jest praktycznie niemożliwe.
 • P. Kuczyński: Polska może być bardziej podatna na zagrożenia gospodarcze i polityczne

  P. Kuczyński: Polska może być bardziej podatna na zagrożenia gospodarcze i polityczne

  Zapowiedź osobnego budżetu dla strefy euro, choć na razie mało konkretna, może być pierwszym krokiem do tworzenia Europy dwóch prędkości - ocenia Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Natomiast kraje spoza Eurolandu, w tym Polska, będą bardziej podatne na globalne zagrożenia. Dlatego wiele z nich będzie za wszelką cenę dążyć do przyjęcia wspólnej waluty. W Polsce - zdaniem eksperta - nie ma na to szans przez kolejne 7-9 lat.
 • Euroland bez porozumienia ws. osobnego budżetu

  Euroland bez porozumienia ws. osobnego budżetu

  Mimo francusko-niemieckiej zgody co do konieczności utworzenia odrębnego budżetu dla strefy euro wśród ministrów finansów 19 państw nie ma na razie porozumienia, by wykonać taki krok. To dobra wiadomość dla Polski.
 • Eurogrupa porozumiała się ws. Grecji

  Eurogrupa porozumiała się ws. Grecji

  Kredytodawcy Grecji porozumieli się w nocy z czwartku na piątek nt. warunków wyjścia tego kraju z programu pomocowego, w tym restrukturyzacji jego zadłużenia. Ateny powinny wypracowywać nadwyżkę pierwotną w budżecie przez najbliższe 42 lata.

Filmy - Strefa euro (50)

 • Wejście Polski do strefy euro

  Decyzja o wejściu Polski do strefy euro jest, mimo zobowiązań traktatowych, na razie czysto teoretyczna. Nasz kraj nie jest do tego przygotowany ani prawnie, ani gospodarczo. Mowa jest o przygotowaniu na przyjęcie euro, a nie przygotowaniu na funkcjonowanie w strefie euro. Żeby wiedzieć, jak polskie firmy czy polscy konsumenci zareagowaliby na strefę euro, należy pomyśleć o czasach kryzysu. Oczywiście są firmy, szczególnie te będące częścią międzynarodowych koncernów, które działają jako podwykonawcy firm ze strefy euro i którym uprościłoby to codzienną działalność. Jednak dla wielu polskich firm, a także dla wielu gospodarstw domowych strefa euro na razie byłaby bardziej ciężarem niż pomocą.
 • Ekspert: Twardo potraktowana przez Europę Grecja może zwrócić się ku Rosji

  - Jeśli Europa bardzo twardo potraktuje Grecję, kraj ten może zwrócić się ku Rosji, Turcji lub Chinom - mówi PAP ekonomista prof. Stefan Krajewski. Ocenia jednocześnie, że dalsze finansowanie Grecji przez Unię może skutkować groźnym zachwianiem sytuacji politycznej w Europie. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na wtorek szczyt przywódców krajów strefy euro w sprawie Grecji. To reakcja na wyniki niedzielnego referendum w tym kraju: przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy mającej ratować kraj przed bankructwem zagłosowało 61,31 proc. uczestników referendum. Zdaniem prof. Krajewskiego, Grecję i Unię Europejską czeka najprawdopodobniej paromiesięczny proces stopniowego "dogadywania się" nakierowany na to, aby Grecja nie opuściła jednak strefy euro, a w perspektywie kilku lat stała się "w miarę normalnym krajem UE".
 • Ekspert: Prawdopodobnie w Grecji czasowo funkcjonować będą dwie waluty

  Jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro nastąpi powrót do waluty narodowej, ale nie od razu: prawdopodobnie przez jakiś czas euro będzie tam funkcjonować równolegle z drachmą - mówi PAP główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
 • Ekspert: Wszystko wskazuje na to, że Grecja wyjdzie ze strefy euro

  - Wszystko wskazuje na to, że Grecja wyjdzie ze strefy euro; jeśli trzeba będzie zmieniać traktat unijny, to kraje członkowskie UE już są do tego przygotowane - mówi PAP główna ekonomistka Konfedaracji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.