stawki podatkowe

Artykuły - Stawki podatkowe (37)

 • Ten upiorny liberalizm

  Ten upiorny liberalizm

  W mediach trwa proces uporczywego "przyprawiania gęby" - a raczej odrażającej mordy - gospodarczym liberałom. W coraz bardziej karkołomny sposób robi to Mój Ulubiony Felietonista, ale - trzeba mu to oddać - ma naśladowców, którzy nie ustępują mu w gorliwości. Skoro zanosi się na to że wkrótce polskie matki będą straszyć liberałami niegrzeczne dzieci - a może w niektórych domach już to robią? - ktoś powinien próbować położyć tamę temu szaleństwu. Ktoś? A dlaczego nie ja?
 • Różne pomysły na sprawiedliwe podatki

  Różne pomysły na sprawiedliwe podatki

  Obecny system opodatkowania dochodów osób fizycznych ma zalety i wady, ale zdaniem większości ekspertów jest przede wszystkim niesprawiedliwy.
 • Internetowi twórcy pod lupą fiskusa

  Internetowi twórcy pod lupą fiskusa

  Prowadzenie vlogów, blogów, kont w mediach społecznościowych, serwisach internetowych bądź innej działalności internetowej coraz częściej staje się źródłem dużych zarobków, głównie wśród młodych ludzi. Muszą oni jednak pamiętać, że w większości przypadków zyskiem należy podzielić się z fiskusem - zwracają uwagę eksperci podatkowi KPMG.
 • Felieton Gwiazdowskiego. Wujek Laffer i przeciąganie podatkowej struny

  Felieton Gwiazdowskiego. Wujek Laffer i przeciąganie podatkowej struny

  W ubiegłym tygodniu naśmiewałem się z pomysłu opodatkowania pracy zdalnej tylko z tego powodu, że jest zdalna, więc generuje mniejsze koszty. Na plus jego autorom trzeba przypisać, że zaproponowali stawkę 5 proc., która przyniosłaby budżetowi amerykańskiemu 48 mld dolarów, a niemieckiemu - 16 mld euro. Skoro stawka 10 proc. dałaby odpowiednio 96 mld dolarów i 32 mld euro, to powściągliwość jest zastanawiająca. Może jednak wierzą w prawo, które obrazuje tak zwana krzywa Laffera?
 • Felieton Gwiazdowskiego: Podatek prewencyjny

  Felieton Gwiazdowskiego: Podatek prewencyjny

  Podstawową przyczyną licznych bzdur podatkowych, które tu od jakiegoś czasu opisuję, jest "sprawiedliwość społeczna". To w jej imię utrzymywana jest bowiem progresja podatkowa.
 • Wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej

  Wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej

  Podatnicy będą mogli skorzystać z nowego narzędzia ograniczającego ryzyko podatkowe prowadzonej działalności, jakim jest Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS).
 • Zmiany w PIT już od października: Jak rozliczać zaliczki na niższy podatek?

  Zmiany w PIT już od października: Jak rozliczać zaliczki na niższy podatek?

  Przez trzy najbliższe miesiące pracownicy zarabiający w granicach pierwszego progu skali podatkowej będą otrzymywać wynagrodzenie po potrąceniu 17-proc. podatku. Całe dochody za 2019 r. rozliczą według stawki 17,75. Taką też stawkę trzeba będzie uwzględnić w zeznaniu rocznym składanym do końca kwietnia 2020 r., w odniesieniu do całości dochodów za 2019 r.
 • Nowa matryca stawek VAT trafi na głosowanie

  Nowa matryca stawek VAT trafi na głosowanie

  Projekt zmieniający matrycę stawek VAT trafi na głosowanie, wnioski o odrzucenie go w pierwszym czytaniu złożyły w środę kluby Kukiz'15, PSL-UED i Nowoczesna. Ich zastrzeżenia budzi podwyższenie do 23 proc. stawki VAT na napoje, które mają do 20 proc. wkładu owocowego.
 • Dworczyk: Rada Ministrów zmieniła matrycę VAT

  Dworczyk: Rada Ministrów zmieniła matrycę VAT

  Rada Ministrów zmieniła właśnie matrycę podatku VAT - poinformował we wtorek na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. Podał przykłady zmian: stawka na smoczki i wózki dziecięce spadnie z 23 proc. do 8 proc., a na ośmiorniczki czy kawior wzrośnie z 8 proc. do 23 proc.
 • Kiedy stawki VAT wrócą do pierwotnego poziomu?

  Kiedy stawki VAT wrócą do pierwotnego poziomu?

  Resort finansów nie wyklucza, że dojście do wskaźników pozwalających na obniżkę VAT możliwe będzie do osiągnięcia w 2019 roku. Jednak od początku przyszłego roku wciąż będą obowiązywały podwyższone stawki VAT.

Filmy - Stawki podatkowe (1)