stawki podatkowe

Artykuły - Stawki podatkowe (32)

 • Wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej

  Wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej

  Podatnicy będą mogli skorzystać z nowego narzędzia ograniczającego ryzyko podatkowe prowadzonej działalności, jakim jest Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS).
 • Zmiany w PIT już od października: Jak rozliczać zaliczki na niższy podatek?

  Zmiany w PIT już od października: Jak rozliczać zaliczki na niższy podatek?

  Przez trzy najbliższe miesiące pracownicy zarabiający w granicach pierwszego progu skali podatkowej będą otrzymywać wynagrodzenie po potrąceniu 17-proc. podatku. Całe dochody za 2019 r. rozliczą według stawki 17,75. Taką też stawkę trzeba będzie uwzględnić w zeznaniu rocznym składanym do końca kwietnia 2020 r., w odniesieniu do całości dochodów za 2019 r.
 • Nowa matryca stawek VAT trafi na głosowanie

  Nowa matryca stawek VAT trafi na głosowanie

  Projekt zmieniający matrycę stawek VAT trafi na głosowanie, wnioski o odrzucenie go w pierwszym czytaniu złożyły w środę kluby Kukiz'15, PSL-UED i Nowoczesna. Ich zastrzeżenia budzi podwyższenie do 23 proc. stawki VAT na napoje, które mają do 20 proc. wkładu owocowego.
 • Dworczyk: Rada Ministrów zmieniła matrycę VAT

  Dworczyk: Rada Ministrów zmieniła matrycę VAT

  Rada Ministrów zmieniła właśnie matrycę podatku VAT - poinformował we wtorek na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. Podał przykłady zmian: stawka na smoczki i wózki dziecięce spadnie z 23 proc. do 8 proc., a na ośmiorniczki czy kawior wzrośnie z 8 proc. do 23 proc.
 • Kiedy stawki VAT wrócą do pierwotnego poziomu?

  Kiedy stawki VAT wrócą do pierwotnego poziomu?

  Resort finansów nie wyklucza, że dojście do wskaźników pozwalających na obniżkę VAT możliwe będzie do osiągnięcia w 2019 roku. Jednak od początku przyszłego roku wciąż będą obowiązywały podwyższone stawki VAT.
 • Porządki w stawkach VAT. Będzie mniej procesów

  Porządki w stawkach VAT. Będzie mniej procesów

  Wszystkie kategorie owoców, produktów piekarniczych, prasy będą objęte taką samą stawką VAT. Dziś są obłożone nawet trzema - 5, 8 i 23 proc.
 • Jesienią br. wielkie zmiany w uproszczeniu w VAT

  Jesienią br. wielkie zmiany w uproszczeniu w VAT

  Jesienią br. powinien być gotowy projekt ws. uproszczeń w VAT - poinformował PAP zastępca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów Zbigniew Makowski. Resort finansów liczy na podpowiedzi podatników dotyczące kierunku zmian.
 • Czerwińska: W przyszłym roku wprowadzimy 9-proc. stawkę CIT, zniesiemy kilometrówkę, podwyższymy limit amortyzacji

  Czerwińska: W przyszłym roku wprowadzimy 9-proc. stawkę CIT, zniesiemy kilometrówkę, podwyższymy limit amortyzacji

  Prof. Teresa Czerwińska: Podwyższenie do 150 tys. zł limitu amortyzacji samochodu, likwidacja kilometrówki, 9-proc. podatek dochodowy dla małych przedsiębiorstw, specjalna stawka CIT dla dochodów z innowacji - to tylko niektóre propozycje, które mają szanse wejść w życie od 2019 roku - mówi w wywiadzie dla "DGP" minister finansów Teresa Czerwińska.
 • Jedna stawka VAT na wszystko? To nie musi być zły pomysł!

  Jedna stawka VAT na wszystko? To nie musi być zły pomysł!

  W teorii to ma sens: skoro w wydatkach najbiedniejszych konsumentów na pierwszym miejscu są towary i usługi, bez których nie można się obejść, to zastosowanie niższej stawki na nie wydaje się logiczne. Obciążenie budżetów, gdzie najwięcej miejsca zajmuje żywność, leki, czy produkty higieniczne będzie wtedy mniejsze. Polska - oprócz 23-procentowej stawki podstawowej VAT - stosuje więc zwolnienia z podatku i stawki obniżone, pięcio- i ośmioprocentową.
 • Nowe przepisy, nowe stawki VAT - czy będą spory z fiskusem?

  Nowe przepisy, nowe stawki VAT - czy będą spory z fiskusem?

  Uchwalona przez sejm nowelizacja ustawy o VAT wyrzuca część towarów z obniżonej stawki 8 proc., co oznacza, że zostaną one objęte podstawową stawką 23 proc. Podwyżka dotyczy m.in. okularów przeciwsłonecznych i odżywek dla kulturystów. Miały zdrożeć nawet prezerwatywy, ale dyrektor Departamentu VAT w Ministerstwie Rozwoju i Finansów zapewnił, że tak się nie stanie, bo prezerwatywy to wyrób medyczny. W kogo najbardziej uderzą kolejne zmiany, które mają przynieść do budżetu 1,3 mld zł rocznie?

Filmy - Stawki podatkowe (1)