stalin

Artykuły - Stalin (92)

 • Żony i kochanki dyktatorów

  Żony i kochanki dyktatorów

  Władza to siła, status społeczny, pieniądze i... kobiety. Bardzo dużo kobiet. Życiorysy najbardziej wpływowych mężczyzn świata pokazują, że uroda jest cechą drugorzędną. Zajrzeliśmy do sypialni najpotężniejszych dyktatorów i sprawdziliśmy, z kim brali ślub oraz z kim zdradzali swoje żony.
 • Salonka Stalina. Pancerny luksus na torach

  Salonka Stalina. Pancerny luksus na torach

  Stalin bardzo obawiał się latania samolotami. Wolał poruszać się pociągiem ze względów bezpieczeństwa. Jego salonkę do dziś można zwiedzać w muzeum w Gori.
 • Ziuganow proponuje na wzór Stalina powiązać rubla ze złotem

  Ziuganow proponuje na wzór Stalina powiązać rubla ze złotem

  Przewodniczący Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadij Ziuganow zaproponował w piątek, by powiązać kurs rubla ze złotem, jak zrobił to w swoim czasie Stalin. To zdaniem Ziuganowa, pomoże Rosji bronić się przed kryzysami i sankcjami.
 • Rosyjscy komuniści postawili pomnik Stalina

  W Lipiecku w Rosji stanął pomnik Stalina. Popiersie na wysokim cokole umieścili działacze miejscowej partii komunistycznej. Jak informuje rządowy dziennik „Rossijskaja Gazieta” - w ten sposób przypomnieli oni o roli radzieckiego przywódcy w rozgromieniu hitlerowskich Niemiec.
 • Wielka gra o "Czerwoną Orkiestrę"

  Wielka gra o "Czerwoną Orkiestrę"

  Dla jednych bohater, dla innych jego przeciwieństwo. Taki jest los chyba każdego agenta wywiadu. Nie inaczej wygląda sprawa Leopolda Treppera, choć on sam konsekwentnie powtarzał, że szpiegiem nigdy nie był. Oto historia człowieka, który uznawany jest za twórcę najskuteczniejszej podczas II wojny światowej siatki szpiegowskiej...
 • Trietiakow: Kosmiczne chamstwo Polaków

  Trietiakow: Kosmiczne chamstwo Polaków

  Dziekan wydziału telewizyjnego Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego Witalij Trietiakow na swoim blogu ostro skrytykował Polaków. Według niego w porażający sposób odnosimy się do wiedzy Rosjan na temat ich własnej historii. Stwierdzenie, że Rosjanie nie znają swojej historii nazwał "kosmicznym poziomem chamstwa".
 • Stalin chciał skrzyżować człowieka z małpą

  Stalin chciał skrzyżować człowieka z małpą

  W połowie lat 20. ubiegłego wieku radziecki dyktator Józef Stalin chciał wzmocnić Armię Czerwoną batalionami krzyżówek ludzi z małpami. Niewiele zabrakło, aby mu się to udało...
 • Neft Dashlari - niespełnione marzenie Stalina

  Neft Dashlari - niespełnione marzenie Stalina

  Neft Dashlari to powstały z polecenia Stalina kompleks na Morzu Kaspijskim, w którym miała być pozyskiwana i przetwarzana ropa naftowa. Od najbliższego lądu dzieli go 6-godzinny rejs statkiem.
 • Sąd w Moskwie oddalił apelację wnuka Stalina dotyczącą Katynia

  Moskiewski Sąd Miejski w czwartek utrzymał w mocy orzeczenie sądu pierwszej instancji, który oddalił pozew Jewgienija Dżugaszwilego, wnuka Józefa Stalina, przeciwko szefowi archiwów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) generałowi Wasilijowi Christoforowowi.
 • A wnuk Stalina swoje... "Oszczerstwa wobec dziadka"

  A wnuk Stalina swoje... "Oszczerstwa wobec dziadka"

  Jewgienij Dżugaszwili, wnuk Józefa Stalina, zwrócił się do głównego prokuratora wojskowego Federacji Rosyjskiej Siergieja Fridinskiego o wznowienie śledztwa w sprawie Katynia.