stalin

Artykuły - Stalin (182)

 • Salonka Stalina. Pancerny luksus na torach

  Salonka Stalina. Pancerny luksus na torach

  Stalin bardzo obawiał się latania samolotami. Wolał poruszać się pociągiem ze względów bezpieczeństwa. Jego salonkę do dziś można zwiedzać w muzeum w Gori.
 • Ziuganow proponuje na wzór Stalina powiązać rubla ze złotem

  Ziuganow proponuje na wzór Stalina powiązać rubla ze złotem

  Przewodniczący Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadij Ziuganow zaproponował w piątek, by powiązać kurs rubla ze złotem, jak zrobił to w swoim czasie Stalin. To zdaniem Ziuganowa, pomoże Rosji bronić się przed kryzysami i sankcjami.
 • Rosyjscy komuniści postawili pomnik Stalina

  W Lipiecku w Rosji stanął pomnik Stalina. Popiersie na wysokim cokole umieścili działacze miejscowej partii komunistycznej. Jak informuje rządowy dziennik „Rossijskaja Gazieta” - w ten sposób przypomnieli oni o roli radzieckiego przywódcy w rozgromieniu hitlerowskich Niemiec.
 • Wielka gra o "Czerwoną Orkiestrę"

  Wielka gra o "Czerwoną Orkiestrę"

  Dla jednych bohater, dla innych jego przeciwieństwo. Taki jest los chyba każdego agenta wywiadu. Nie inaczej wygląda sprawa Leopolda Treppera, choć on sam konsekwentnie powtarzał, że szpiegiem nigdy nie był. Oto historia człowieka, który uznawany jest za twórcę najskuteczniejszej podczas II wojny światowej siatki szpiegowskiej...
 • Trietiakow: Kosmiczne chamstwo Polaków

  Trietiakow: Kosmiczne chamstwo Polaków

  Dziekan wydziału telewizyjnego Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego Witalij Trietiakow na swoim blogu ostro skrytykował Polaków. Według niego w porażający sposób odnosimy się do wiedzy Rosjan na temat ich własnej historii. Stwierdzenie, że Rosjanie nie znają swojej historii nazwał "kosmicznym poziomem chamstwa".
 • Stalin chciał skrzyżować człowieka z małpą

  Stalin chciał skrzyżować człowieka z małpą

  W połowie lat 20. ubiegłego wieku radziecki dyktator Józef Stalin chciał wzmocnić Armię Czerwoną batalionami krzyżówek ludzi z małpami. Niewiele zabrakło, aby mu się to udało...
 • Długi cień Stalina

  Długi cień Stalina

  Sześćdziesiąt lat po śmierci Józefa Stalina (zmarł 5 marca 1953 roku) w Rosji wciąż trwa spór o to, czy powinien być on postrzegany jako masowy morderca czy jako bohater narodowy. Mimo że jego nazwisko i pomniki po kampanii destalinizacji właściwie zniknęły, to jednak wciąż ma on wpływ na rosyjski dyskurs polityczny. I to w większym stopniu niż Lenin, twórca państwa sowieckiego, którego ciało spoczywa w Mauzoleum na Placu Czerwonym.
 • Neft Dashlari - niespełnione marzenie Stalina

  Neft Dashlari - niespełnione marzenie Stalina

  Neft Dashlari to powstały z polecenia Stalina kompleks na Morzu Kaspijskim, w którym miała być pozyskiwana i przetwarzana ropa naftowa. Od najbliższego lądu dzieli go 6-godzinny rejs statkiem.