sprawa Nangar Khel

Artykuły - Sprawa Nangar Khel (25)

 • Wyrok ws. Nangar Khel. "To niesubordynacja, a nie zbrodnia wojenna"

  Wyrok ws. Nangar Khel. "To niesubordynacja, a nie zbrodnia wojenna"

  Sąd Najwyższy utrzymał w środę w mocy wyrok Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, który ocenił, że sprawa Nangar Khel z 2007 r. gdzie po polskim ostrzale zginęło 6 Afgańczyków, to nie zbrodnia wojenna, lecz złe wykonanie rozkazu. Wymierzył za to wyroki w zawieszeniu.
 • Dowódca z Afganistanu: Próbowano zrzucić na mnie odpowiedzialność

  Podejrzewałem, że próbuje się zrzucić na mnie odpowiedzialność za Nangar Khel - mówił w czwartek w Wojskowym Sądzie Okręgowym były dowódca grupy bojowej z Afganistanu. Jako uniewinniony od zarzutu wydania rozkazu ostrzału wioski, jest teraz świadkiem.
 • Uniewinniony b. dowódca z Nangar Khel zeznawał jako świadek

  Uniewinniony b. dowódca z Nangar Khel zeznawał jako świadek

  Uniewinniony od zarzutu zbrodni wojennej w Nangar Khel w 2007 r. major Olgierd C. podtrzymał w czwartek przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Warszawie swe zapewnienia, że nie wydał rozkazu ostrzelania afgańskich wiosek.
 • Prokuratura: Uchylić wyrok uniewinniający ws. Nangar Khel

  Prokuratura: Uchylić wyrok uniewinniający ws. Nangar Khel

  Uniewinniający wyrok I instancji w sprawie Nangar Khel nie powinien się ostać - uważa Naczelna Prokuratura Wojskowa, która wniosła o jego uchylenie i ponowne przekazanie sprawy do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, by doprowadzić do skazania oskarżonych.
 • Klich: Żołnierze z Nangar Khel mają prawo awansować

  Oficerowie i żołnierze uniewinnieni w sprawie Nangar Khel mają prawo awansować - powiedział w czwartek minister obrony Bogdan Klich. Jak zastrzegł, decyzja w tej materii leży nie w jego gestii, lecz przełożonych wojskowych.
 • Osiecki: Wiedziałem, że wyjdziemy

  Osiecki: Wiedziałem, że wyjdziemy

  Czuliśmy wsparcie rodzin i czuliśmy wsparcie takich ludzi jak gen. Petelicki, gen. Skrzypczak, gen. Wójcik, wielu, wielu żołnierzy. Nasze środowisko wojskowe wierzyło w nas - mówił w Kontrwywiadzie RMF FM chor. Andrzej Osiecki, uniewinniony przez sąd ws. Nangar Khel.
 • Wyrok w sprawie Nangar Khel: Niewinni

  Wyrok w sprawie Nangar Khel: Niewinni

  Uniewinniono wszystkich siedmiu żołnierzy oskarżonych w sprawie zbrodni wojennej Nangar Khel. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że brak jest wystarczających dowodów na skazanie. Wyrok jest nieprawomocny; przysługuje od niego apelacja.
 • Dzisiaj wyrok sądu wojskowego w sprawie Nangar Khel

  Dzisiaj wyrok sądu wojskowego w sprawie Nangar Khel

  Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosi dziś wyrok w sprawie zdarzeń z 2007 r. w Nangar Khel w Afganistanie. Sąd rozstrzygnie, czy była to zbrodnia wojenna - jak twierdzi prokuratura, czy błąd - jak mówią oskarżeni żołnierze i ich obrońcy.
 • Obrońcy żołnierzy w sprawie Nangar Khel wnoszą o uniewinnienia

  Obrońcy żołnierzy w sprawie Nangar Khel wnoszą o uniewinnienia

  1 czerwca o godz. 12.30 poznamy wyrok Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie ws. wydarzeń z 16 sierpnia 2007 r. w Nangar Khel, afgańskiej wiosce ostrzelanej przez polskich żołnierzy. Zginęło sześć osób, w tym kobiety i dzieci, a trzy kolejne zostały ranne.
 • Klich: To był błąd polskich żołnierzy, a nie czyn kryminalny

  Klich: To był błąd polskich żołnierzy, a nie czyn kryminalny

  To, co się stało w Nangar Khel, to błąd polskich żołnierzy, a nie przestępstwo - ocenił minister obrony Bogdan Klich. We wtorek przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Warszawie dobiegł końca proces siedmiu oskarżonych o zbrodnię wojenną w tej sprawie.

Filmy - Sprawa Nangar Khel (1)

 • Czeka go ponowny proces w sprawie Nangar Khel

  Jesteśmy niewinni - mówi chorąży Andrzej Osiecki, którego czeka ponowny proces w sprawie Nangar Khel. Obrońca żołnierzy Paweł Dewiński podkreśla, że argumentacja sądu jest rzeczowa. - Mam nadzieję, że sąd uniewinni wszystkich oskarżonych - dodaje (Agencja TVN/TVN24).