sól

Artykuły - Sól (414)

 • Nadmiar soli szkodzi sercu i mózgowi

  Nadmiar soli szkodzi sercu i mózgowi

  Lubisz jeść słone przekąski? Często dosalasz potrawy na swoim talerzu? Uważaj, bo możesz zachorować nie tylko na nadciśnienie, ale i raka żołądka, osteoporozę czy demencję.
 • Sól jest groźna nawet przy zdrowej diecie

  Sól jest groźna nawet przy zdrowej diecie

  Nie wystarczy zdrowo się odżywiać, żeby uniknąć nadciśnienia tętniczego krwi, trzeba przede wszystkim spożywać mniej soli – wynika z analizy wielu badań przeprowadzonej przez amerykańskich specjalistów.
 • Sól zmienia sposób funkcjonowania mózgu

  Sól zmienia sposób funkcjonowania mózgu

  ​Nowe badania wykazały, że dieta bogata w sól może mieć nieoczekiwany wpływ na nasze zdrowie. Wcale nie chodzi tylko o potencjalne problemy z sercem i nadciśnieniem.
 • Redukcja kaloryczności staje się faktem!

  Redukcja kaloryczności staje się faktem!

  We wtorek Instytut Żywności i Żywienia, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców (PFPŻ ZP), Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), POLBISCO - Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych oraz Związek Pracodawców Hoteli, Restauracji i Cateringu podpiszą list intencyjny na rzecz współpracy w zakresie optymalizacji wartości energetycznej lub/i składu produktów spożywczych.
 • Fiskus bierze się za burgery i colę. Będzie podatek od cukru i soli?

  Fiskus bierze się za burgery i colę. Będzie podatek od cukru i soli?

  Za wcześnie na podatek od cukru i soli - uważają producenci. Ale tam, gdzie go wprowadzono, spożycie śmieciowego jedzenia faktycznie zmalało.
 • Zdrowa sól?

  Zdrowa sól?

  Gdy dokucza nam niskie ciśnienie możemy je szybko podnieść, zjadając posolonego pomidora.
 • Sól nie wzmaga pragnienia

  Sól nie wzmaga pragnienia

  Słone jedzenie nie zwiększa pragnienia, jak sądzono dotychczas, lecz za to potęguje uczucie głodu – twierdzą niemieccy naukowcy.
 • Sól - najlepiej ją ograniczyć

  Sól - najlepiej ją ograniczyć

  Sól, podobnie jak cukier, to "biała śmierć". Solimy za dużo, zbyt często i chętnie sięgamy po mocno solone przekąski. Skutki często bywają opłakane. Nadużywanie soli może, bowiem prowadzić do poważnych chorób układu krążenia - ostrzega ekspert.
 • 10 zamienników cukru i soli

  10 zamienników cukru i soli

  Jak dosładzać i dosalać posiłki, żeby nie przesadzić? Postawmy na naturalne produkty - smaczne i bogate w cenne składniki.
 • Ile powinniśmy solić

  Ile powinniśmy solić

  Maksimum soli, jaką możemy jeść dziennie, to 5 g (małą łyżeczkę). Tymczasem używamy jej dwa razy więcej, tylko nadmiernie soląc potrawy.

Filmy - Sól (12)

 • Ulice solą przesypane. Jaki wpływ na środowisko ma sól drogowa?

  Jaki wpływ na środowisko ma sól drogowa? Ile nas kosztuje? Zapytał o to ekspertów Michał Piróg z "Dzień Dobry TVN". Czy są jakieś alternatywne metody walki ze śliskimi drogami? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Nie chcesz solić potraw? Sól ma także inne zastosowanie

  Sól to wciąż najpopularniejsza przyprawa na świecie, mimo ostrzeżeń o jej szkodliwym wpływie na zdrowie. Jednak przyda nam się nie tylko do solenia potraw. Oto skuteczne i bezpieczne sposoby wykorzystania soli. Tym razem poznajmy jej zalety!
 • Przepis na koktajl "słony karmel"

  Domowe koktajle to doskonały pomysł na przygotowywanie własnych, świeżych napojów, które z powodzeniem mogą zastąpić przesłodzone, wysokokaloryczne desery! Taki jest koktajl "słony karmel" - stworzony na bazie banana, z dodatkiem wybornych daktyli i odrobiną masła orzechowego. To idealne, lekko jedynie słodkie połączenie karmelowego smaku, który jeszcze lepiej smakuje ze szczyptą soli! Zobaczcie, jak prosto zrobić koktajl o karmelowym smaku z solą!
 • Jak wyczyścić buty z soli?

  Sól, którą posypuje się zimą ulice i chodniki, szkodzi nie tylko samochodom, ale przede wszystkim naszym butom! Dopiero gdy te wyschną, pojawiają się na nich brzydkie, białawe osady, które nie tylko pozostawiają nieprzyjemne wrażenia estetyczne, ale też niszczą strukturę buta, czyniąc go bardziej podatnym na zniszczenia. Jak więc szybko i skutecznie pozbyć się soli z butów? Poznajcie nasz poradnik - przyda się każdemu!