sól

Artykuły - Sól (226)

 • Czy sól wyłącznie szkodzi?

  Czy sól wyłącznie szkodzi?

  Kiedyś nazywana białym złotem, dziś straciła swoje dobre imię... Okazuje się, że nie do końca słusznie umieszczamy sól na czarnej liście.
 • Która sól jest najlepsza?

  Która sól jest najlepsza?

  W sklepach można kupić wiele rodzajów soli. Od tej najbardziej popularnej, tzw. soli stołowej, po bardziej egzotyczne rodzaje, jak sól himalajska, morska, czy hawajska. Sprawdź, czym różnią się od siebie.
 • Alternatywy dla mięsa są bardziej słone niż woda morska

  Alternatywy dla mięsa są bardziej słone niż woda morska

  ​Ponad 1/4 bezmięsnych burgerów, kiełbasek i mielonek przekracza maksymalny zalecany poziom soli - wynika z badań brytyjskich naukowców.
 • Gdy spada ciśnienie

  Gdy spada ciśnienie

  Czujesz, że spada ciśnienie i nie masz siły pracować? Sprawdź, jak sobie pomóc i czym zastąpić kawę.
 • Komitet Regionów UE chce obowiązkowego systemu oznaczeń żywności

  Komitet Regionów UE chce obowiązkowego systemu oznaczeń żywności

  Komitet Regionów UE zaapelował o utworzenie obowiązkowego europejskiego systemu etykietowania żywności. Miałby on funkcjonować w oparciu o kolorowe oznaczenia
 • Zdrowe jedzenie nie niweluje szkodliwego działania soli

  Zdrowe jedzenie nie niweluje szkodliwego działania soli

  Zdrowo się odżywiasz, ale jesz dużo soli? Niedobrze - nieważne, jak wiele warzyw, chudego nabiału i innych zdrowych rzeczy jadasz; jeśli są słone, i tak ryzykujesz nadciśnienie.
 • Nadmiar soli szkodzi sercu i mózgowi

  Nadmiar soli szkodzi sercu i mózgowi

  Lubisz jeść słone przekąski? Często dosalasz potrawy na swoim talerzu? Uważaj, bo możesz zachorować nie tylko na nadciśnienie, ale i raka żołądka, osteoporozę czy demencję.
 • Sól jest groźna nawet przy zdrowej diecie

  Sól jest groźna nawet przy zdrowej diecie

  Nie wystarczy zdrowo się odżywiać, żeby uniknąć nadciśnienia tętniczego krwi, trzeba przede wszystkim spożywać mniej soli – wynika z analizy wielu badań przeprowadzonej przez amerykańskich specjalistów.
 • Sól zmienia sposób funkcjonowania mózgu

  Sól zmienia sposób funkcjonowania mózgu

  ​Nowe badania wykazały, że dieta bogata w sól może mieć nieoczekiwany wpływ na nasze zdrowie. Wcale nie chodzi tylko o potencjalne problemy z sercem i nadciśnieniem.
 • Redukcja kaloryczności staje się faktem!

  Redukcja kaloryczności staje się faktem!

  Instytut Żywności i Żywienia, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców (PFPŻ ZP), Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), POLBISCO - Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych oraz Związek Pracodawców Hoteli, Restauracji i Cateringu podpisały list intencyjny na rzecz współpracy w zakresie optymalizacji wartości energetycznej lub/i składu produktów spożywczych.

Filmy - Sól (15)

 • Jaka sól jest najzdrowsza?

  Kamienna, warzona, himalajska, hawajska – rodzajów soli jest wiele. Która jest najlepsza dla naszego zdrowia? W studiu „Dzień Dobry TVN” o właściwościach poszczególnych rodzajów soli opowiedziała dietetyk Urszula Somow. – Nie należy przekraczać tych 5 gramów soli dziennie – wyjaśniła. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Zdrowie na widelcu - Sól

  Sól odgrywa pierwszoplanową rolę na naszych półkach z przyprawami. Ukrywa się też w najczęściej zjadanych produktach spożywczych. Niestety w nadmiarze szkodzi, a my spożywamy jej średnio trzykrotnie więcej niż to dozwolone. Ania sprawdzi gdzie czai się sól i pokaże sposoby jak ją ograniczyć. Zajrzy też w głąb soli i sprawdzi czy każda sól jest soli równa.
 • Jaka sól jest najzdrowsza?

  Kamienna, warzona, himalajska, hawajska – rodzajów soli jest wiele. Która jest najlepsza dla naszego zdrowia? O właściwościach poszczególnych rodzajów soli opowiedziała dietetyk Urszula Somow. – Nie należy przekraczać tych 5 gramów soli dziennie – wyjaśniła. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Ulice solą przesypane. Jaki wpływ na środowisko ma sól drogowa?

  Jaki wpływ na środowisko ma sól drogowa? Ile nas kosztuje? Zapytał o to ekspertów Michał Piróg z "Dzień Dobry TVN". Czy są jakieś alternatywne metody walki ze śliskimi drogami? (Dzień Dobry TVN/x-news)