Smoleńsk

Artykuły - Smoleńsk (322)

 • Zamach w Smoleńsku. Bomba na pokładzie samolotu

  Zamach w Smoleńsku. Bomba na pokładzie samolotu

  Zamach w Smoleńsku był kolejnym, jaki przeprowadzili niemieccy przeciwnicy Hitlera. Tym razem na pokładzie samolotu umieścili bombę. Hitlerowi ponownie dopisało szczęście.
 • "Gazeta Polska": Rosjanie zbezcześcili ciało admirała Andrzeja Karwety

  "Gazeta Polska": Rosjanie zbezcześcili ciało admirała Andrzeja Karwety

  W środowym wydaniu "Gazety Polskiej" czytamy, że w trumnie śp. Andrzeja Karwety, który zginął w katastrofie smoleńskiej, znaleziono liczne części ciał innych członków delegacji. Dziennikarze gazety ustalili, że w niektórych trumnach pozostałych ofiar Rosjanie świadomie pomieszali szczątki mężczyzn i kobiet.
 • PO składa zawiadomienie. Poseł PiS: To niepoważne

  PO składa zawiadomienie. Poseł PiS: To niepoważne

  PO ma jeszcze we wtorek złożyć zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez rządową podkomisję badającą przyczyny katastrofy smoleńskiej. Według Wojciecha Skurkiewicza z PiS-u jest to "niepoważne" działanie Platformy, która powinna zaczekać do posiedzenia komisji obrony narodowej.
 • "Super Express": Deresz o Macierewiczu: "Uciekł ze Smoleńska. Bał się"

  "Super Express": Deresz o Macierewiczu: "Uciekł ze Smoleńska. Bał się"

  Gazeta przypomina zachowanie obecnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza po katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.
 • Maciej Lasek w RMF FM: Nowe nagrania ze Smoleńska? Nie sądzę

  Maciej Lasek w RMF FM: Nowe nagrania ze Smoleńska? Nie sądzę

  "Jeszcze jestem szefem. Nowe prawo lotnicze wchodzi dopiero od jutra" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Maciej Lasek, odpowiadając na pytanie, czy wciąż jest szefem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Na pytanie Marcina Zaborskiego, czy zaskoczyła go informacja o nowych nagraniach z wieży kontroli lotów w Smoleńsku odpowiada: "Nie sądzę, że podkomisja ma jakiekolwiek nowe nagrania. (...) Nie słyszałem, aby podkomisja czy ktokolwiek inny wybrał się ponownie do Rosji, żeby zrobić odsłuch, a w zasadzie odczyt taśmy z nagraniami z wieży". I zapewnia: "My (komisja Millera - przyp. red.) mieliśmy dostęp do wszystkich źródeł. Nic nowego się nie dowiemy".
 • Kolejna rozprawa ws. lotu do Smoleńska. Tomasz Arabski stawił się przed sądem

  Kolejna rozprawa ws. lotu do Smoleńska. Tomasz Arabski stawił się przed sądem

  W Warszawie odbywa się dzisiaj kolejna rozprawa w procesie o niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. Przed sądem stawił się Tomasz Arabski, były szef Kancelarii Premiera w latach 2007-2013. Jest on jedną z pięciu osób oskarżonych w trybie prywatnym przez rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej.
 • W Europie o Smoleńsku. Bez rezolucji o zwrot wraku?

  W Europie o Smoleńsku. Bez rezolucji o zwrot wraku?

  W poniedziałek w Paryżu na posiedzeniu komisji prawnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zostaną wysłuchani eksperci w związku z katastrofą smoleńską. Komisja najpewniej nie zajmie się projektem rezolucji ws. zwrotu przez Rosję wraku Tu-154M.
 • Aleksander Kwaśniewski dla "Rzeczpospolitej": "Komisja smoleńska to czysta polityka"

  Aleksander Kwaśniewski dla "Rzeczpospolitej": "Komisja smoleńska to czysta polityka"

  "Powołanie komisji do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej to jest czysta polityka" – komentuje na łamach gazety były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
 • MON odpowiada na list podpułkownika Komisarczyka

  MON odpowiada na list podpułkownika Komisarczyka

  W związku z listem podpułkownika rezerwy Sławomira Komisarczyka, dotyczącym zawartości zniszczonych w ministerstwie obrony narodowej dokumentów dotyczących katastrofy w Smoleńsku, resort obrony opublikował oświadczenie.
 • Jarosław Kaczyński: "Jesteśmy coraz bliżej prawdy o Smoleńsku"

  Jarosław Kaczyński: "Jesteśmy coraz bliżej prawdy o Smoleńsku"

  Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie uczczono kolejną miesięcznicę smoleńską. "Dojdziemy do tej prawdy, musimy jeszcze pewne rzeczy uporządkować. Droga będzie trudna" – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Filmy - Smoleńsk (9)

 • A. Macierewicz: My to śledztwo skończymy! Przedstawimy wszystkie wnioski jakie można uzyskać

  Antoni Macierewicz zapowiedział, że raport o przyczynach katastrofy smoleńskiej zostanie przedstawiony w czasie "nie dłuższym niż za rok". Słowa te padły w czasie spotkania "Tragedia Smoleńska - stan badań na dzisiaj" na warszawskim Bemowie. (TVN24/x-news)
 • Polscy prokuratorzy w Smoleńsku. Przeprowadzą oględziny prezydenckiego samolotu

  Przedstawiciele polskiej prokuratury rozpoczęli oględziny wraku prezydenckiego samolotu Tu-154m na lotnisku wojskowym w Smoleńsku. Polska delegacja zjawiła się na lotnisku w południe czasu lokalnego. (RUPTLY/x-news)
 • Rosyjski komitet śledczy: Nie mamy wątpliwości, co do przyczyn katastrofy w Smoleńsku

  Rosyjski Komitet Śledczy badający przyczyny katastrofy w Smoleńsku wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że nie ma wątpliwości co do jej przyczyn. - Do tragedii doprowadził całokształt czynników. Niepodjęcie przez dowódcę załogi we właściwym czasie działań na rzecz odejścia na lotnisko zapasowe biorąc pod uwagę warunki meteorologiczne panujące wówczas w Smoleńsku. Nieprawidłowe działania załogi w warunkach, w których statek powietrzny znajdował się poza zasięgiem punktów orientacyjnych, kontynuowanie podejścia, a także brak właściwej reakcji i podjęcia koniecznych działań po wielokrotnym uruchomieniu się systemu ostrzegania o bliskości ziemi. Wszystkie pozostałe wersje, w tym te zgłoszone przez stronę polską, zostały dokładnie sprawdzone. W szczególności wersja dotycząca wybuchu, która została sprawdzona z najwyższym pietyzmem i nie znalazła żadnego potwierdzenia – poinformowała Swietłana Pietrenko, rzecznik komitetu śledczego. (RUPTLY/x-news)
 • Marek Jurek: Jeśli ktoś prosi o to, żeby trumien nie otwierać, to się nie otwiera

  Wszystkie rodziny, które zwracają się o nieekshumowanie członków swoich rodzin, powinny być uszanowane - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego. W ten sposób polityk skomentował apel części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które domagają się, aby nie ekshumować ciał w ramach prowadzonego śledztwa. Europoseł dodał jednak, że "doskonale rozumie działania prokuratury" oraz że "one są uzasadnione". "Po tym, co widzieliśmy w Moskwie - te dyspozycje: zamknąć trumny jak najwcześniej, nie otwierać więcej, wiele ciał mylonych itd. - wyraźnie Rosjanie zachowywali się tak, jakby mieli coś do ukrycia" - tłumaczył Jurek. Zaznaczył jednak, że według niego jeśli „połowa trumien zostanie otwarta, to prokuratura uzyska dostateczną wiedzę". "Pamiętajmy o tym, czym są prawa jednostki i prawa każdej rodziny, czy najświętsze prawa natury ludzkiej jakim jest szacunek dla zmarłych. Jeśli ktoś prosi o to, żeby trumien nie otwierać, to się nie otwiera" - mówił polityk.