Film - Śląsk

Artykuły - Śląsk (11)

 • Jerzy Domaradzki opowie o Śląsku

  Jerzy Domaradzki opowie o Śląsku

  Familoki, kultowy Nikiszowiec i gołębnik w Siemianowicach Śląskich - w tych miejscach można od wtorku obserwować ekipę filmową Jerzego Domaradzkiego, która rozpoczęła zdjęcia do filmu "Piąta pora roku".
 • Kutz: Jak przysoli i przypieprzy...

  Kutz: Jak przysoli i przypieprzy...

  Pochodzący z Katowic Kazimierz Kutz otrzymał w środę nadany mu w końcu maja tytuł honorowego obywatela miasta i symboliczny klucz do jego bram. Znanego reżysera i posła PO wyróżniono przede wszystkim za osiągnięcia artystyczne, promujące Katowice.
 • Pierwsza powieść Kazimierza Kutza

  Pierwsza powieść Kazimierza Kutza

  "Piąta strona świata" to tytuł pierwszej powieści Kazimierza Kutza, która pod koniec tygodnia trafi do księgarń. Reżyser m.in. "Soli ziemi czarnej" i "Perły w koronie" pisze o dramatycznej historii Śląska, która kształtowała odmienność tego regionu.
 • David Lynch odkrywa Śląsk

  David Lynch odkrywa Śląsk

  David Lynch, amerykański reżyser, scenarzysta i producent, pod koniec listopada przyjedzie do Katowic, gdzie otworzy wystawę swoich prac, głównie litografii.
 • Śląsk finansuje filmy

  Śląsk finansuje filmy

  Osiem filmów - cztery fabuły, trzy dokumenty i jedna animacja - otrzyma w tym roku dofinansowanie ze Śląskiego Funduszu Filmowego. Instytucja Filmowa "Silesia - Film" w drodze konkursu rozdysponowała na ich produkcję 1,5 mln zł.
 • Polskie kino jest, jakie jest

  Polskie kino jest, jakie jest

  - Polskie kino jest takie, jakie jest - mówi Kazimierz Kutz w rozmowie z Interia.tv. Wybitny reżyser opowiada o sztuce filmowej, o tym dlaczego dzisiaj twórcy mają gorzej i wyznaje, że dla niego Śląsk jest religią wewnętrzną.
 • Reżyser przede wszystkim

  Reżyser przede wszystkim

  Jest przede wszystkim reżyserem , a od wielu lat także politykiem. Choć mieszka teraz w Warszawie, czuje się Ślązakiem, a Śląsk sporo mu zawdzięcza. To on podarował kinu filmowy obraz tego regionu Polski. Scenarzysta, reżyser, wykładowca, senator, a obecnie poseł - Kazimierz Kutz - kończy właśnie 80 lat!
 • Spowiedź dziecięcia wieku

  Spowiedź dziecięcia wieku

  W plebiscycie "Gazety Wyborczej" na najwybitniejszego Ślązaka XX wieku, uplasował się na pierwszym miejscu wśród żyjących Ślązaków. Bo też i Śląsk wiele mu zawdzięcza...
 • "Skazany na bluesa": Śląski blues

  "Skazany na bluesa": Śląski blues

  "To chyba nie jest przypadek, że polski blues rodził się na Śląsku. Śląsk jest bardzo szczególnym miejscem o bardzo specyficznym klimacie, zwłaszcza ten Śląsk lat 70., kiedy nie tylko z powodu Gierka hołubiono ten region i dowartościowywano. Ale tam zawsze było czarno, ponuro, życie w takim otoczeniu ma szczególny posmak" - mówi Jan Kidawa-Błoński, reżyser filmu "Skazany na bluesa".
 • Śląsk przyjazny filmowcom

  Śląsk przyjazny filmowcom

  Śląsk stał się w ostatnich miesiącach miejscem, które najsilniej przyciąga filmowców. Akcja najnowszych polskich produkcji, takich jak "Komornik" Feliksa Falka, "Skazany na bluesa" Jana Kidawy-Błońskiego, "Co słonko widziało" Michała Rosy, "Barbórka" Macieja Pieprzycy i "Z odzysku" Sławomira Fabickiego, rozgrywa się właśnie na Śląsku.