skutki brexitu

Artykuły - Skutki brexitu (10)

 • Nowe oblicze brexitu. Możemy na nim zyskać?

  Nowe oblicze brexitu. Możemy na nim zyskać?

  Brexit już nie taki straszny. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE prawdopodobnie nie zaszkodzi gospodarkom wschodzącym, a nawet może zapewnić im lepszy dostęp do rynków. Niemal 45 proc. uczestników ankiety uznało, że rynki wschodzące zasadniczo nie odczują negatywnych skutków brexitu. Ponad 25 proc. stwierdziło, że rynki wschodzące nadal będą zyskiwać, co oznacza, że niektórzy specjaliści w branży uważają rozwód UE z Wielką Brytanią za katalizator nowych umów handlowych pomiędzy krajami wschodzącymi i UE oraz Wielką Brytanią - pokazują wyniki Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na 2018 (Agility Emerging Markets Logistics Index 2018).
 • Spółka na Gibraltarze a brexit

  Spółka na Gibraltarze a brexit

  29 marca 2019 r. Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. Brexit obejmie swym zasięgiem również Gibraltar, który jest terytorium zależnym korony brytyjskiej. Czy dla otwieranych tak chętnie spółek na Gibraltarze - małym państewku na Półwyspie Iberyjskim, które i tak zawsze pozostawało poza strefą Schengen - będzie to miało jakiekolwiek znaczenie?
 • Brexit to nie problem - korzyści płynące z założenia spółki w Wielkiej Brytanii

  Brexit to nie problem - korzyści płynące z założenia spółki w Wielkiej Brytanii

  Aż 73 proc. właścicieli firm twierdzi, że działalność zagraniczna jest bardziej rentowna niż sprzedaż w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. I choć dyskusje na temat wyjścia z UE nie ustają, to o przedsiębiorczość nie ma co się martwić.
 • Brexit odbija się na farmach ziemniaków na Wyspach. Brakuje m.in. polskich pracowników

  Brexit odbija się na farmach ziemniaków na Wyspach. Brakuje m.in. polskich pracowników

  Brytyjskie rolnictwo odczuwa brak około tysiąca pracowników z Polski. Farmerzy szukają pracowników poza Unią Europejską, a w tym czasie nie są sadzone tradycyjne brytyjskie ziemniaki Jersey Royal.
 • Obawy o kolejny "exit" z Unii. Kluczowe najbliższe trzy miesiące

  Obawy o kolejny "exit" z Unii. Kluczowe najbliższe trzy miesiące

  Czy po brexicie Wspólnotę opuści kolejne państwo? Sondaże przed planowanymi na początek marca wyborami we Włoszech dają szanse na zwycięstwo eurosceptycznej partii, co w połączeniu z chłodnym nastawieniem Włochów do UE i słabą sytuacją gospodarczą kraju niesie ryzyko ożywionej dyskusji o "italexicie" - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Rachunek po brexicie. Niemcy zapłacą najwięcej

  Rachunek po brexicie. Niemcy zapłacą najwięcej

  Po brexicie w budżecie UE brakować będzie 10,2 mld euro. Dla 27 krajów członkostwo w Unii będzie droższe, szczególnie dla Niemiec.
 • Polacy ruszyli na Wyspy, by zdążyć przed brexitem

  Polacy ruszyli na Wyspy, by zdążyć przed brexitem

  Dobra sytuacja w gospodarce i wzrost transferów społecznych nie zniechęciły rodaków do opuszczania kraju. Mimo decyzji o jej wyjściu z UE niemal 70 tys. nowych osób wybrało w 2016 r. kierunek na Wielką Brytanię.
 • Dr Bonikowska: Po brexicie zarobki niektórych Polaków mogą wzrosnąć nawet o kilkanaście procent

  Dr Bonikowska: Po brexicie zarobki niektórych Polaków mogą wzrosnąć nawet o kilkanaście procent

  Office for National Statistics informuje, że od czerwca do sierpnia br. w sektorze usług było 687 tys. wakatów. Stanowiły one aż 88,8 proc. wszystkich wolnych posad w Wielkiej Brytanii. Najwięcej z nich odnotowano w sprzedaży hurtowej i detalicznej, w naprawie pojazdów mechanicznych, służbie zdrowia oraz pracy socjalnej. Jak stwierdza dr Małgorzata Bonikowska, bez migrantów tamtejszy rynek faktycznie mógłby poważnie się załamać. Dlatego ekspert przewiduje, że nawet po brexicie brytyjski rząd nie ograniczy radykalnie możliwości zarobkowych obcokrajowcom. Polacy, którzy świadczą usługi na wysokim poziomie, będą tam bardzo potrzebni.
 • Brexit to nie przeszkoda. Polskie firmy ruszają na podbój zagranicznych rynków

  Brexit to nie przeszkoda. Polskie firmy ruszają na podbój zagranicznych rynków

  Brexit nie budzi już takiego strachu. Dla polskich firm nie jest przeszkodą w podbijaniu zagranicznych rynków. Tylko 13 proc. obawia się tendencji protekcjonistycznych na rynkach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii. Ponad 70 proc. nie postrzega tego jako istotne zagrożenie do rozwoju na rynkach zagranicznych. Aż 73 proc. właścicieli firm twierdzi, że działalność zagraniczna jest bardziej rentowna, niż sprzedaż w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Jak polskie firmy podbijają zagraniczne rynki, czym różnią się w swoich strategiach?
 • BDI ostrzega niemieckie firmy przed "twardym brexitem"

  BDI ostrzega niemieckie firmy przed "twardym brexitem"

  Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu (BDI) bije na alarm. Niemieckie firmy na Wyspach muszą liczyć się z "twardym brexitem".