składki do ZUS

Artykuły - Składki do ZUS (6)

 • Kiedy wypłacane ekwiwalenty są zwolnione ze składek ZUS?

  Kiedy wypłacane ekwiwalenty są zwolnione ze składek ZUS?

  ​Na uposażenie pracownika składa się nie tylko pensja zasadnicza, ale również ewentualne dodatkowe świadczenia mające charakter typowo wynagrodzeniowy. Zaliczają się do niego także różnego rodzaju ekwiwalenty. Większość z nich generalnie nie stanowi podstawy do naliczenia składek ZUS. Aby tak było, muszą zostać spełnione określone warunki.
 • Jak prawidłowo sporządzić informację ZUS ZSWA za 2020 r.?

  Jak prawidłowo sporządzić informację ZUS ZSWA za 2020 r.?

  Na pracodawcy zatrudniającym pracowników przy wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, oprócz zgłoszenia ich do ubezpieczeń w ZUS oraz naliczania i opłacania za nich składek, spoczywa kilka dodatkowych obowiązków.
 • ZUS tropi umowy o dzieło

  ZUS tropi umowy o dzieło

  Obowiązująca od stycznia 2021 roku konieczność zgłaszania i rejestrowania umów o dzieło w ZUS doprowadziła do tego, że w pierwszym tygodniu b.r. zgłoszono zaledwie 15 proc. takich umów, w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r. W całym styczniu 2021 r. spadek był na poziomie blisko 30 proc. r/r.
 • Szwed: Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie zlecenia będą ozusowane

  Szwed: Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie zlecenia będą ozusowane

  - Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie umowy zlecenia mają zostać oskładkowane - mówi w rozmowie z "DGP" Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). Tym samym potwierdza nasze wcześniejsze ustalenia.
 • Wątpliwości w przepisach wyjaśnione przez ZUS

  Wątpliwości w przepisach wyjaśnione przez ZUS

  Płatnik mający problemy związane ze stosowaniem ulg w opłacaniu składek m.in. na ubezpieczenia społeczne, może zwrócić się do ZUS o wyjaśnienie swoich wątpliwości. Organ rentowy za pomocą wydanej przez siebie interpretacji wskaże takiej osobie właściwe rozstrzygnięcie nurtującej ją sprawy.
 • Błędy płatników składek w drukach przekazywanych do ZUS

  Do obowiązków płatnika składek należy m.in. przekazywanie za ubezpieczonych prawidłowo sporządzonych dokumentów ubezpieczeniowych (np. zgłoszeniowych) do ZUS. Jeśli w drukach tych płatnik popełni błąd, zobowiązany jest go skorygować. Ważne, aby wiedział, w jaki sposób ma to uczynić i na jakim formularzu.