składki

Artykuły - Składki (308)

 • Ulgi w opłacie składek na FP i FGŚP

  Ulgi w opłacie składek na FP i FGŚP

  Płatnik składek opłaca za zatrudnione osoby m.in. składki na FP i FGŚP. Nalicza je za ubezpieczonych od kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Może być jednak zwolniony - przez określony czas bądź bezterminowo - z obowiązku ich regulowania do ZUS za niektórych zatrudnionych. Prawo do zwolnienia z ich opłacania przysługuje mu m.in. za osoby powracające z urlopów z tytułu urodzenia dziecka, za zatrudnionych bezrobotnych, a także za osoby mające ukończony odpowiedni wiek.
 • Opodatkowanie średnio zarabiającej polskiej rodziny jest tak wysokie jak w Szwecji

  Opodatkowanie średnio zarabiającej polskiej rodziny jest tak wysokie jak w Szwecji

  Wynagrodzenie netto, czyli kwota, jaką otrzymuje pracownik po odjęciu wszystkich obowiązkowych podatków i składek, w Polsce wynosi 71 proc. pełnej pensji w przypadku przeciętnie zarabiającego singla i 77 proc. w przypadku przeciętnie zarabiającej rodziny. To poniżej średniej dla wszystkich krajów Unii Europejskiej.
 • Konstytucja Biznesu: Ulga na start - pół roku bez składek na ubezpieczenie społeczne

  Konstytucja Biznesu: Ulga na start - pół roku bez składek na ubezpieczenie społeczne

  Początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze pół roku wykonywania działalności - na tym polega ulga na start, przewidziana w Prawie przedsiębiorców, jednej z pięciu ustaw Konstytucji Biznesu, która wchodzi w życie 30 kwietnia.
 • Emilewicz: Będę namawiać na przedłużenie moratorium na zniesienie tzw. limitu trzydziestokrotności składek ZUS

  Emilewicz: Będę namawiać na przedłużenie moratorium na zniesienie tzw. limitu trzydziestokrotności składek ZUS

  - Będę namawiać premiera oraz ministrów finansów i rodziny na przedłużenie moratorium na zniesienie tzw. limitu trzydziestokrotności składek ZUS w przypadku osób zarabiających więcej niż 2,5-krotność średniej krajowej - zapowiedziała w poniedziałek w Polskim Radiu 24 minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
 • Rekordowy wynik Grupy PZU

  Rekordowy wynik Grupy PZU

  Zysk netto po raz pierwszy w historii Grupy PZU przekroczył 1 mld EUR (4,2 mld zł). Składka przypisana brutto wzrosła do rekordowego poziomu 22,8 mld zł . Wzrost składki przypisanej brutto o 13,0% r/r do 22,8 mld zł. Zysk PZU okazał się 14 proc. wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 669,2 mln zł.
 • Składka na FGŚP nie za wszystkich ubezpieczonych

  Składka na FGŚP nie za wszystkich ubezpieczonych

  Przepisy prawne dotyczące składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych określają m.in. kto jest zobowiązany opłacać składkę na ten fundusz oraz za jakie osoby. Wyjaśniają również, w jakich przypadkach płatnik korzysta ze zwolnienia z obowiązku jej opłacania oraz przez jaki okres mu ono przysługuje. Jednak w praktyce powstaje wiele wątpliwości co do obowiązku opłacania tej składki.
 • Informacja dla ubezpieczonych o naliczonych składkach ZUS za 2017 r.

  Informacja dla ubezpieczonych o naliczonych składkach ZUS za 2017 r.

  Zatrudniając pracownika czy zleceniobiorcę należy go nie tylko zgłosić do ubezpieczeń oraz co miesiąc rozliczać i opłacać za niego składki ubezpieczeniowe do ZUS. Obowiązkiem płatnika składek jest również przekazanie rocznej informacji o naliczonych składkach osobom zgłoszonym przez niego do ubezpieczeń w ZUS. Informacja ta służy ubezpieczonemu do zapoznania się i potwierdzenia zgodności ze stanem faktycznym przekazanych za niego składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, wszelkich przerw w ich opłacaniu oraz ewentualnych wypłaconych mu świadczeń.
 • Ponad 2 mln przedsiębiorców zapłaci wyższe składki

  Ponad 2 mln przedsiębiorców zapłaci wyższe składki

  Liczba działalności gospodarczych pnie się w górę. Rosną też koszty prowadzenia firmy - w tym roku każdy przedsiębiorca zapłaci kilkaset złotych więcej z tytułu swoich własnych składek ZUS. Termin wpłaty pierwszej wyższej składki upływa w poniedziałek. Od 31 marca rusza za to "ulga na start" skierowana do przyszłych przedsiębiorców.
 • Zniesienie górnego limitu składek na ZUS w Trybunale Konstytucyjnym

  Zniesienie górnego limitu składek na ZUS w Trybunale Konstytucyjnym

  Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS. Zastrzeżenia głowy państwa dotyczą "dochowania standardów procesu legislacyjnego". Prezydent podpisał wniosek w czwartek, w piątek został on złożony w Trybunale Konstytucyjnym.
 • Od napiwków też należy zapłacić składki ZUS

  Od napiwków też należy zapłacić składki ZUS

  Pieniądze wręczane pracownikom za dobrą obsługę stanowią ich przychód. A co za tym idzie, należy od nich odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne.

Filmy - Składki (5)

 • Cztery miesiące na podjęcie decyzji o przekazywaniu środków do OFE lub ZUS-u

  Od dziś można podejmować decyzję o pozostawieniu części składki emerytalnej w otwartych funduszach lub przekazaniu jej do ZUS-u. W przypadku braku decyzji z końcem lipca środki zostaną przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Eksperci podkreślają, że decyzja ma jednak niewielkie konsekwencje finansowe, bo dotyczy zaledwie ok. 15 proc. składki emerytalnej. Komentuje Krzysztof Nowak, członek zarządu firmy doradczej Mercer Polska.
 • Oskładkowanie umów cywilnoprawnych może uderzyć w studentów

  Pracodawcy nie będą zatrudniać nowych osób, a dokładać obowiązków już zatrudnionym pracownikom – taki może być efekt oskładkowania umów cywilnoprawnych. Równie niekorzystne dla rynku pracy może być zwiększenie szarej strefy. Na proponowanych przez rząd zmianach mogą też stracić studenci, którzy zwykle dorabiają, pracując na umowy o dzieło lub umowy-zlecenia. Mówi Agnieszka Engel z Centrum Szkoleniowo-Rozwojowego Sapientia, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie.
 • Niższa składka na ZUS i zdrowotna? Co na to minister pracy?

  Czy obciążenie, jakie polscy przedsiębiorcy ponoszą z tytułu obowiązkowej składki na ZUS i zdrowotnej, nie jest przypadkiem zbyt duże? Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że warunki dla przedsiębiorców w Polsce i tak są preferencyjne. Ma jednak pewne pomysły, jak ułatwić im życie...
 • W tym roku firmy zapłacą więcej na ZUS

  Rosną składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Podwyżka wynosi miesięcznie około 4,6 proc. w stosunku do 2012 r. To efekt wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale 2012 r. i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapisanego w ustawie budżetowej. Przedsiębiorcy będą musieli zapłacić tytułem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne o około 550 zł rocznie więcej niż dotychczas. Komentuje Agata Szymborska-Sutton z firmy doradczej Tax Care.