silnik plazmowy

Artykuły - Silnik plazmowy (6)

 • Przełom w pracach nad silnikiem plazmowym nowej generacji

  Przełom w pracach nad silnikiem plazmowym nowej generacji

  Silniki plazmowe nadal nie są gotowe do faktycznego użytku, choć obecne prototypy obiecują wiele – zwłaszcza w kwestii ekonomii spalania. Potrzeba jeszcze wielu udoskonaleń, ale ostatnio zespół naukowców z Uniwersytetu Tohoku (Sendai, Japonia) rozwiązał jeden z problemów.
 • Prototyp polskiego silnika plazmowego już działa

  Prototyp polskiego silnika plazmowego już działa

  ​Prototyp pierwszego polskiego silnika plazmowego do sond kosmicznych został z sukcesem przetestowany w warunkach zbliżonych do tych panujących w przestrzeni kosmicznej w laboratorium Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA - ESTEC) w Nordwijk (Holandia).
 • MIT pracuje nad napędem jonowym dla lotnictwa wojskowego

  MIT pracuje nad napędem jonowym dla lotnictwa wojskowego

  Kiedy NASA stara się zaprojektować silnik impulsowy, w laboratoriach MIT trwają prace nad napędem jonowym.
 • Silniki plazmowe będą testowane w Polsce

  Silniki plazmowe będą testowane w Polsce

  ​Dnia 22 stycznia br., o godz. 11:00, w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy (sala teatru GO) w Warszawie rozpocznie się uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych w Europie laboratorium dedykowanego pracom badawczo-rozwojowym nad napędami plazmowymi dla satelitów, a także sond kosmicznych wysyłanych w bardziej odległe obszary przestrzeni.
 • Powstaje silnik ze "Star Treka"

  Powstaje silnik ze "Star Treka"

  Aerophysics Research Center Uniwersytetu Alabamy, NASA, Boeing oraz Oak Ridge National Laboratory połączyły siły, by stworzyć pierwszy na świecie silnik impulsowy zasilany litem i deuterem.
 • Nadchodzi era silników plazmowych

  Nadchodzi era silników plazmowych

  Australijskie Space Plasma Power and Propulsion Laboratory pracuje nad rozwojem silnika plazmowego, który w przyszłości napędzi statki, udające się w podróż na Marsa. Okazuje się, że prace są w zaawansowanym stadium, a do pierwszych testów pozostało niewiele czasu.