Sherlock Holmes

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Sherlock Holmes (Film (2009) Reż.Guy Ritchie) ,

Artykuły - Sherlock Holmes (3)

Filmy - Sherlock Holmes (4)

 • Nieśmiertelny Sherlock Holmes

  Niezwykła wystawa zorganizowana przez Muzeum Londyńskie przybliża postać jednego z najsłynniejszych bohaterów powieści detektywistycznych w historii literatury.
 • Sherlock Holmes wiecznie żywy

  Był genialnym znawcą mrocznej strony ludzkiej natury, mistrzem sztuki dedukcji, arcyspostrzegawczym obserwatorem, estetą o wyrafinowanym guście i dekadenckim bywalcem salonów. Z czasem stał się też symbolem wiktoriańskiego Londynu, z latarniami gazowymi, konnymi powozami i wszechobecną mgłą... Sherlock Holmes - najsłynniejszy detektyw w dziejach, choć całkowicie fikcyjny - został powołany do życia w 1887 r. przez sir Arthura Conan Doyle'a, pisarza, wolnomularza i spirytystę. Literacki fenomen z czasem stał się fenomenem popkulturowym, przenikając do świata kina i telewizji. Urok Holmesa zdaje się nieprzemijający – postać ta z rozmachem wkroczyła w XXI wiek, a to za sprawą kultowego już serialu BBC „Sherlock”, gdzie w genialnego detektywa wciela się Benedict Cumberbatch. Zamiast notatnika posługuje się on smartfonem – ale to przecież tylko współczesna wariacja na temat legendy, która jest wieczna. Arthur Conan Doyle prawdopodobnie nawet w najśmielszych snach nie przypuszczał, że stworzony przez niego bohater przeżyje go o tyle dziesięcioleci. On sam próbował uśmiercić Holmesa w 1893 r., skazując go na upadek w otchłań wodospadu. Czytelnicy zareagowali na ten fakt tak wielkim oburzeniem i rozpaczą, że pisarz był zmuszony... wskrzesić detektywa dziesięć lat później. 17 października w Museum of London zainaugurowano fascynującą wystawę poświęconą postaci Sherlocka Holmesa. Nosi ona znamienny tytuł - "Człowiek, który nigdy nie żył, i który nigdy nie umrze”.
 • Batman kontra Sherlock Holmes

  Jaki będzie wynik starcia gigantów?
 • "Sherlock Holmes: Gra cieni"

  Genialny detektyw Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) i jego oddany przyjaciel Dr John Watson (Jude Law) ponownie łączą swoje siły by pokonać największego złoczyńcę świata - Profesora Moriarty'ego (Jared Harris).