seniorzy w pracy

Artykuły - Seniorzy w pracy (8)

 • Rośnie liczba pracujących emerytów. Eksperci: Decydują o tym nie tylko głodowe świadczenia

  Rośnie liczba pracujących emerytów. Eksperci: Decydują o tym nie tylko głodowe świadczenia

  Według danych pochodzących z ZUS-u, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. liczba pracujących emerytów wzrosła o około 18 tysięcy, do przeszło 765 tysięcy. Natomiast niespełna cztery lata temu takich osób było ponad 575 tysięcy. Część rodaków decyduje się dorabiać do głodowych emerytur. Inni chcą pozostać aktywni zawodowo.
 • Polska stanie się jednym z najstarszych społeczeństw europejskich

  Polska stanie się jednym z najstarszych społeczeństw europejskich

  W ciągu dekady w wiek senioralny wejdzie już co trzeci mieszkaniec Polski. Na tym nie koniec, bo w połowie XXI wieku, gdy na emeryturę będą przechodzić dzisiejsi trzydziestolatkowie, aż 40% Polaków będzie seniorami. Nasz kraj stanie się wówczas jednym z trzech najstarszych społeczeństw europejskich, Obecnie, 23,6% Polaków to osoby po 60. roku życia.
 • Polscy seniorzy na celowniku banków

  Polscy seniorzy na celowniku banków

  Według Związku Banków Polskich to nasi seniorzy będą w najbliższych latach szczególnie ważną grupą wiekową z punktu widzenia polskiej gospodarki. Mają stabilną sytuację finansową i umiejętnie zarządzają swoim budżetem. Dysponują również nadwyżką budżetową.
 • Seniorzy - największy przyrost w grupie 80 plus

  Seniorzy - największy przyrost w grupie 80 plus

  Jednym z największych wyzwań gospodarczych całej Unii Europejskiej jest problem starzejącego się społeczeństwa. Jak podaje Komisja Europejska, w wyniku niskiego wskaźnika urodzeń, wchodzenia w wiek emerytalny powojennego wyżu demograficznego oraz wydłużającego się czasu trwania życia, do 2060 roku liczba seniorów w całej Europie wzrośnie niemal dwukrotnie - z 87 do 153 mln. Dodatkowo największy, trzykrotny przyrost spodziewany jest w grupie 80 plus .
 • Polska gospodarka na progu srebrnej rewolucji

  Polska gospodarka na progu srebrnej rewolucji

  Starzenie się społeczeństw współczesnej Europy staje się głównym problemem cywilizacyjnym dla gospodarek krajów UE. Także w Polsce sytuacja demograficzna zmieni się w najbliższych latach diametralnie. Będziemy musieli się zmierzyć z wyzwaniami, których wcześniej nie było.
 • OECD: Polska musi być gotowa na demograficzny problem

  OECD: Polska musi być gotowa na demograficzny problem

  Wspieranie oraz promowanie dłuższej aktywności kobiet oraz osób starszych, lepsza profilaktyka zdrowotna i ujednolicenie ochrony zatrudnienia we wszystkich grupach wiekowych - to rekomendacje OECD dla wydłużenia aktywności zawodowej Polaków.
 • Senior lojalnym ale biednym klientem?

  Senior lojalnym ale biednym klientem?

  Gospodarka senioralna może być świetnym biznesem i warto w nią inwestować. Ale czy polscy seniorzy mają za co kupować?
 • Firmy potrzebują seniorów w dobrej kondycji

  Firmy potrzebują seniorów w dobrej kondycji

  W Niemczech i Danii udział w rynku pracy osób w wieku 50+ przekracza 60 proc. W Polsce wynosi tylko ok. 41 proc. - donosi "Puls Biznesu".

Filmy - Seniorzy w pracy (5)

 • Rola seniorów w ochronie będzie rosła

  Rola seniorów w ochronie będzie rosła. Bez nich branża przestałaby się dalej rozwijać.
 • Rynek pracy potrzebuje aktywnych seniorów

  Elementem polityki senioralnej powinny być zarówno polityka zdrowotna i społeczna, jak i przedłużanie aktywności zawodowej osób starszych – przekonują eksperci. Tak zwana srebrna gospodarka to wyzwanie nie tylko dla rządu, lecz także dla samorządów. Na szczeblu lokalnym inicjatywy wspierać mają Gminne Rady Seniorów. – Odpowiedzialni politycy muszą reagować na prognozy demograficzne – przekonuje Michał Szczerba, poseł PO, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. – Wielkim wyzwaniem jest kreowanie polityki wobec starości w naszym kraju. Stąd wzięła się inicjatywa powołania stałej Komisji Polityki Senioralnej, która będzie współpracować z rządem w podejmowaniu działań na rzecz zdrowej, aktywnej i godnej starości. Utworzona w maju ubiegłego roku komisja podejmuje szereg działań z różnych obszarów, m.in. zdrowia, samodzielności, aktywności zawodowej osób 50+, edukacji, aktywności społecznej i kulturalnej oraz wolontariatu. Zgodnie z założeniami polityki senioralnej państwa do 2020 roku powinna ona integrować różne polityki publiczne, w szczególności zdrowotną i społeczną. Wprawdzie średnia długość życia w społeczeństwie zwiększa się, jednak wciąż problemem pozostaje stan zdrowia seniorów. Z danych Banku Światowego wynika, że średnia długość życia w Polsce sięga obecnie 78 lat, przy czym kobiety dożywają przeciętnie ponad 80 lat, a mężczyźni 75 lat. Za 30 lat średnia długość życia Polaków wzrośnie o ok. 5 lat. Blisko co czwarty Polak traci zdolność do pracy przed 65. rokiem życia (Polska jest krajem o jednym z najwyższych odsetków rencistów w populacji), a więc nie będzie w stanie pracować do emerytury. Rośnie liczba chorych na cukrzycę, a choroby układu krążenia są odpowiedzialne za 26,9 proc. zgonów przed 65. rokiem życia oraz za 23,8 proc. przypadków niepełnosprawności, która prowadzi do utraty zdolności do pracy, dlatego niezwykle ważne jest inwestowanie w zdrowie.
 • Jak emeryci zarabiają na życie?

  W New Jersey pracuje sześciuset emerytów, którzy wożą starsze osoby niezdolne do kierowania autem. Jednym z nich jest 66-letni Don Robertson. Ta praca pozwala mu zachować dobrą kondycję. – Prowadzenie samochodu mnie motywuje! Mam ruch i nie gnuśnieję. Dopóki możesz się poruszać i samemu prowadzić, jest dobrze – wyznaje Don. Tacy kierowcy są bardzo potrzebni, ponieważ podmiejskie dzielnice mieszkaniowe coraz bardzie się rozrastają, a transport publiczny nie wszędzie dociera. Jednocześnie wydłuża się długość życia i przybywa seniorów, a kwestia mobilności osób w podeszłym wieku staje się poważnym problemem.
 • Tak harują niemieccy seniorzy! Nas też to czeka?

  63-letnia Angela Runge ma napięty grafik. Pracuje jako tłumacz i pomoc domowa; dodatkowo przygotowuje też posiłki dla pracowników korporacji. Zatrudnianie „gotujących babć” stało się bardzo modne wśród berlińskich pracodawców. Seniorzy mają dzięki temu pracę, co jest bardzo ważne w obecnej rzeczywistości ekonomicznej. Na niemieckim rynku pracy będzie coraz więcej sześćdziesięciokilkulatków. Nic dziwnego – u naszych zachodnich sąsiadów przyjęto ustawę, która przewiduje stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat. Brzmi znajomo?