ścieki

Artykuły - ścieki (24)

 • Czy gmina może zakazać odprowadzania oczyszczonych ścieków do gruntu?

  Czy gmina może zakazać odprowadzania oczyszczonych ścieków do gruntu?

  Jeśli dany teren pozbawiony jest możliwości podłączenia do kanalizacji, gmina nie może za pośrednictwem miejscowego planu zakazać odprowadzania oczyszczonych ścieków do gruntu na rzecz konieczności budowy szamb.
 • Opłaty za wodę wzrosną najprawdopodobniej dopiero od 2019 r.

  Opłaty za wodę wzrosną najprawdopodobniej dopiero od 2019 r.

  Opłaty za pobór wody dla mieszkańców, przedsiębiorców, rolników czy przemysłu wzrosną najprawdopodobniej dopiero od 2019 r. - wynika z wypowiedzi wiceministra środowiska Mariusza Gajdy udzielonej PAP. Ministerstwo przekazało rządowi projekt nowego Prawa wodnego.
 • Podwyżka opłat za wodę i ścieki

  Podwyżka opłat za wodę i ścieki

  Od 1 stycznia krakowianie zapłacą więcej niż obecnie za dostarczenie wody i ścieków. Dodał, że podwyżka taryfy dla przeciętnego gospodarstwa, będzie skutkowała wzrostem rachunków o ok. 3 zł miesięcznie.
 • Kanalizacja: To uderzy w nasze portfele

  Kanalizacja: To uderzy w nasze portfele

  Wielu Polaków myli sedes ze śmietnikiem, do którego wrzucają niedopałki papierosów, tekstylia czy resztki żywności. Zagraża to skuteczności działania oczyszczalni ścieków - ostrzegają wodociągowcy. Usuwanie awarii rocznie kosztuje nas nawet kilkaset mln zł.
 • Ścieki na wagę złota

  Ścieki na wagę złota

  Zużyte ciecze i roztwory powszechnie kojarzą się z toksycznym, śmierdzącym odpadem, którego należy się pozbyć za wszelką cenę. Zwykle zapominamy o nich wraz z użyciem spłuczki w toalecie. Los ścieków w rurociągach mało kogo już interesuje, mimo to są tacy, którzy znaleźli w nich coś wyjątkowego.
 • "Puls Biznesu": Miliardy popłyną do ścieków

  Inwestycje komunalne w odprowadzanie i oczyszczanie ścieków pochłoną do 2023 r. 10,5 mld zł - informuje "Puls Biznesu".
 • Za korzystanie z rzek energetyka zapłaci najwcześniej w 2015 r.

  Za korzystanie z rzek energetyka zapłaci najwcześniej w 2015 r.

  Nowelizacja Prawa wodnego, zakładająca m.in. obowiązkową opłatę dla przemysłu energetycznego za korzystanie np. z rzek, powinna zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.
 • Narkotyki w ściekach

  Narkotyki w ściekach

  Francuscy naukowcy stwierdzili obecność narkotyków w ściekach. To ogromny problem dla firm zajmujących się uzdatnianiem wody.
 • Bakterie uzależnione od kofeiny

  Bakterie uzależnione od kofeiny

  Kofeina to powszechnie znany środek pobudzający, ale także substancja toksyczna dla środowiska naturalnego. Naukowcy znaleźli sposób, w jaki można walczyć z zanieczyszczającą wody i ścieki kofeiną.
 • 900 litrów wódki trafiło do ścieków!

  900 litrów wódki trafiło do ścieków!

  Ponad 900 litrów rosyjskich wódek i innych mocnych trunków wylali w piątek do ścieków celnicy z Olsztyna. Alkohol przyspieszy proces biologicznego oczyszczania ścieków przez bakterie.

Filmy - ścieki (3)

 • „Królestwo nieczystości”. Obrzydliwy świat miejskich ścieków

  Londyńscy kanalarze widzieli już niejedno. Nie dziwią ich ani rosnące w ściekach grzyby, ani mnożące się w nich owady, ani nietypowe znaleziska – wśród których są aplikatory do tamponów, prezerwatywy czy fragmenty garderoby. Największy wróg kanalarzy to jednak ogromne bryły odpadków sklejonych ściętym tłuszczem spożywczym. Każdego roku około 80 tysięcy takich bloków tworzy zatory w londyńskich kanałach. Bryły te trzeba rozbijać łopatą lub strumieniem wody pod ciśnieniem. Gdyby ludzie zmienili swoje przyzwyczajenia i nie spłukiwali tłuszczu w zlewie lub toalecie, zaoszczędziliby kanalarzom bardzo nieprzyjemnej pracy.
 • Żadna praca nie hańbi... Ale ta jest obrzydliwa!

  Julio Cesar Cu ma nietypową pracę: nurkuje w kanałach ściekowych Meksyku, oczyszczając codziennie kilometry kanalizacji. Pływanie w śmieciach i odchodach to dla niego codzienność - ale zdarzają mu się też bardziej ekstremalne doświadczenia, jak na przykład... bliskie spotkania z ludzkimi zwłokami, ofiarami morderstw wrzuconymi do kanałów.
 • Co płynie z naszych kranów? Strach się bać!

  Jakość wód w rzekach znajdujących się na terytorium Unii Europejskiej pozostawia wiele do życzenia. Nie ma się co łudzić - oczyszczalnie ścieków niewiele tu pomagają. Zupełnie nie radzą one sobie z mikropolutantami, wśród których są pestycydy czy sztuczne hormony. Taka woda płynie później z naszych kranów... Czy jesteśmy skazani na picie i mycie się tą chemiczną "mieszanką wybuchową"?