satelity

Artykuły - Satelity (153)

 • Niebo dla polskich gwiazd

  Niebo dla polskich gwiazd

  Polski sektor kosmiczny to ponad 300 firm, w większości małych i średnich i bardzo ambitnych. Właśnie takich graczy nam potrzeba. Tylko gdzie powinni szukać swoich szans?
 • Pierwsza misja ratunkowa satelity komercyjnego na orbicie Ziemi

  Pierwsza misja ratunkowa satelity komercyjnego na orbicie Ziemi

  Po raz pierwszy w historii dwa prywatne satelity złączyły się w jeden w misji ratunkowej na orbicie okołoziemskiej, która dała im dodatkowe pięć lat życia. Naukowcy przekonują, że tę technikę można wykorzystać w przyszłości do napraw i serwisowania satelitów w kosmosie.
 • Coraz więcej pobieranych danych z kosmosu

  Coraz więcej pobieranych danych z kosmosu

  Rynek danych z kosmosu będzie nadal rósł, w ciągu najbliższej dekady o blisko 10 proc. rocznie.
 • Polskie satelity ICEYE podbijają kosmos

  Polskie satelity ICEYE podbijają kosmos

  Rok 2010. Dwóch studentów Uniwersytetu Aalto działa w zespole pracującym nad projektem budowy fińskiego nanosatelity Aalto-1. Razem uczęszczają również na kurs poświęcony strategii budowania biznesu, podczas którego omawiane są, między innymi, przykłady związane z przemysłem satelitarnym. Te zainteresowania doprowadziły ich do stworzenia ICEYE - polsko-fińskiej firmy, która już niedługo miała zrewolucjonizować satelitarne obrazowanie Ziemi. Ta rewolucja trwa do dziś.
 • Globalne marki pod lupą satelitów

  Globalne marki pod lupą satelitów

  Dziś odpowiedzialność społeczno-ekologiczna liczy się w biznesie jak nigdy wcześniej. Międzynarodowe koncerny prześcigają się w deklaracjach dotyczących zrównoważonych sposobów pozyskiwania dóbr, procesów produkcji czy łańcuchów dostaw. Okazuje się, że sporo informacji na ten temat możemy znaleźć na zdjęciach satelitarnych.
 • Satelity pomogą walczyć ze skażonym powietrzem?

  Satelity pomogą walczyć ze skażonym powietrzem?

  Nawet siedem mln ludzi rocznie umiera z powodu skażonego powietrza. Czy satelity mogą poprawić zdrowie mieszkańców miast?
 • Rynek wykorzystania danych kosmicznych rośnie

  Rynek wykorzystania danych kosmicznych rośnie

  Już 4 na 5 powodzi w Europie monitorowanych jest za pomocą satelitów, a aplikacje informujące o zanieczyszczeniu powietrza biją rekordy popularności. To wszystko dzięki danym z kosmosu.
 • Satelity pomogą określić miejsca zagrożone klęskami żywiołowymi

  Satelity pomogą określić miejsca zagrożone klęskami żywiołowymi

  Satelity działające w ramach europejskiego programu Copernicus będą dostarczać rocznie 10 petabajtów danych, czyli ok. 10 mln GB. To innowacyjne narzędzie w skali światowej, pozwala określić miejsca zagrożone klęskami żywiołowymi. W rolnictwie pomoże w prognozie plonów.
 • ​Przed światem coraz większe widmo głodu. Pomogą zdjęcia z satelitów?

  ​Przed światem coraz większe widmo głodu. Pomogą zdjęcia z satelitów?

  Jednym z większych wyzwań, z jakimi przyjdzie się zmierzyć człowiekowi w najbliższych dekadach, będzie wytworzenie wystarczającej ilości żywności. Groźne są nie tylko zmiany klimatyczne i związane z tym migracje ludności. Zgodnie z przewidywaniami ONZ, liczba ludności może do 2050 roku zbliżyć się do 10 miliardów. To wpłynie na zwiększenie globalnego zapotrzebowania na żywność, ale jest też szansą dla Europy, dla której rolnictwo oparte o nowe technologie może być ważnym źródłem przychodów.
 • Nowe usługi oparte na danych z kosmosu pomogą w problemach z klimatem?

  Nowe usługi oparte na danych z kosmosu pomogą w problemach z klimatem?

  Efektem wzrostu emisji gazów cieplarnianych jest nie tylko zanieczyszczenie tym atmosfery, ale również wzrost temperatury na Ziemi. Globalne ocieplenie, które ma miejsce, powoduje m.in. topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu oceanów i mórz. Nic więc dziwnego, że jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, było wykorzystanie nowych technologii, w tym geobrazowania satelitarnego do prognozowania zmian środowiska.