sarkofag

Artykuły - Sarkofag (22)

 • W Niemczech odkryto sarkofag z nietypowymi artefaktami

  W Niemczech odkryto sarkofag z nietypowymi artefaktami

  Niemieccy archeolodzy odkopali 1700-letni sarkofag zawierający szczątki młodej kobiety pochowanej z kilkoma naprawdę niezwykłymi rzeczami osobistymi. Znalazły się wśród nich eleganckie butelki perfum, ozdobny róż, paleta do robienia makijażu, naszyjniki z paciorkami oraz srebrne lusterko.
 • Chcą wypić tajemniczą breję z egipskiego sarkofagu

  Chcą wypić tajemniczą breję z egipskiego sarkofagu

  Kilka tygodni temu w Egipcie odkryto ogromny sarkofag z czarnego granitu, nietknięty od 2000 lat. Naukowcy zastanawiali się co jest w środku, aż wreszcie go otworzyli. Niektórzy są tak zawiedzeni, że nie uwolnili tym samym pradawnej egipskiej klątwy, że postanowili stworzyć własną.
 • W Aleksandrii odkryto gigantyczny sarkofag

  W Aleksandrii odkryto gigantyczny sarkofag

  Egipscy archeolodzy odkryli gigantyczny sarkofag. Kim jest postać w nim pochowana?
 • Innowacyjna technika badania sarkofagów

  Innowacyjna technika badania sarkofagów

  Przed zamknięciem sarkofagu, egipskie mumie umieszczano w ozdobnych skrzyniach z papirusu. Dzięki nowej technice skanowania, naukowcy będą mogli odczytać ich treść bez otwierania całości.
 • Zapowiadają się duże manifestacje w stolicy

  Zapowiadają się duże manifestacje w stolicy

  W 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej będą duże manifestacje w Warszawie. Do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wpłynęło kilka zgłoszeń dotyczących organizacji uroczystości ku pamięci 96. ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku.
 • Nowy sarkofag nad zniszczonym reaktorem w Czarnobylu

  W nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu, na północ od Kijowa, rozpoczęto montaż nowego sarkofagu, który przykryje stare, betonowe zabezpieczenie zniszczonego w 1986 roku przez wybuch czwartego reaktora tej siłowni.
 • Anglia: Znaleziska z czasów rzymskich

  Zespół naukowców badający stanowisko archeologiczne z czasów rzymskich w południowo-wschodniej Anglii odkrył pozostałości osadnictwa z I wieku n.e. oraz rzymski sarkofag z IV wieku - informuje serwis internetowy Kent Online.
 • Szwecja: Grób Kaczyńskiego jednoczy Polaków

  Szwecja: Grób Kaczyńskiego jednoczy Polaków

  Tysiące Polaków pielgrzymuje na Wawel, gdzie spoczywa prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Sarkofag odwiedzają emeryci, młodzież, a nawet wycieczki z ministerstw. Oni nie krytykują miejsca pochówku - informuje szwedzka gazeta "Svenska Dagbladet".
 • Powtórny pogrzeb Mikołaja Kopernika

  Sarkofag ze szczątkami kanonika warmińskiego, astronoma Mikołaja Kopernika spoczął dzisiaj we fromborskiej archikatedrze. Po pięciu latach od odnalezienia grobu Kopernika i dwóch latach po ostatecznej identyfikacji szczątków, odbył się powtórny pochówek.
 • Wawel już otwarty dla chcących oddać hołd

  Długa kolejka chętnych do oddania hołdu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego żonie Marii ustawiła się w niedzielę wieczorem na Wzgórzu Wawelskim zaraz po zakończeniu uroczystości pogrzebowych. Pierwsza grupa weszła tam kilka minut po godz. 20.