samochód w leasingu

Artykuły - Samochód w leasingu (6)

 • "Puls Biznesu": Startuje pierwszy Automarket

  "Puls Biznesu": Startuje pierwszy Automarket

  Pandemia zmienia drastycznie sprzedaż samochodów. Powstają pierwsze platformy e-handlu samochodami pisze dzisiejszy "PB".
 • ZPL: Rynek leasingu w kwietniu się załamał

  ZPL: Rynek leasingu w kwietniu się załamał

  W I kwartale 2020 roku wartość inwestycji sfinansowanych przez firmy leasingowe, za pośrednictwem leasingu i pożyczki inwestycyjnej, wyniosła 15,9 mld zł, co oznacza spadek 13,2 proc. rdr. Finansowanie udzielone przedsiębiorcom przez leasingodawców w kwietniu tego roku wyniosło 3,4 mld zł, czyli spadło blisko 50 proc. rdr - poinformował Związek Polskiego Leasingu.
 • VAT przy wykupie samochodu osobowego z leasingu

  VAT przy wykupie samochodu osobowego z leasingu

  Podatnicy użytkujący samochody osobowe na podstawie umowy leasingu operacyjnego na zakończenie tej umowy mogą zasadniczo wybrać, czy dokonują wykupu samochodu na cele firmowe, czy na cele prywatne, tj. na cele osobiste podatnika. W zależności od tego, jaką podejmą decyzję, ma ona wpływ na dalsze rozliczenie VAT.
 • Wakacje kredytowe. Epidemia koronawirusa uderza w leasing

  Wakacje kredytowe. Epidemia koronawirusa uderza w leasing

  Branża leasingowa, spodziewając się poważnych reperkusji związanych ze stanem epidemicznym, pracuje nad pakietem pomocowym dla swoich klientów. Kolejna instytucja wprowadza udogodnienia w związku z trudną sytuacją w branży leasingowej. Santander Leasing wprowadza udogodnienia dla przedsiębiorców. Rusza bezpłatne odroczenie płatności rat i program pomocowy dla dilerów.
 • Branża leasingowa przygotowuje się na falę dłużników

  Branża leasingowa przygotowuje się na falę dłużników

  Zaległości klientów wobec firm leasingowych wzrosły w ciągu ostatniego roku z 342,4 mln zł do ponad 458 mln zł - wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Najwięcej branży leasingowej są winne firmy transportowe. Już teraz ograniczenia wprowadzane w stanie epidemicznym przynoszą firmom straty. W oczekiwaniu na rządowy pakiet osłonowy poszczególne segmenty gospodarki same szukają rozwiązań, które zminimalizują wpływ koronawirusa na ich kontrahentów. Branża leasingowa, dotąd mocno rozpędzona, w ciągu ostatniego roku, jeszcze przed epidemią, odczuła spowolnienie.
 • Zakaz odliczania podatku VAT od samochodów osobowych zgodny z prawem

  Trybunał Konstytucyjny wydał w środę orzeczenie w sprawie możliwości odliczania podatku VAT od samochodów osobowych i samochodów o ładowności do 500 kg.

Filmy - Samochód w leasingu (1)

 • Ministerstwo wprowadza zmiany w zakresie leasingowania pojazdów

  Zmiany dotyczące nabywania oraz użytkowania pojazdów lekkich w działalności gospodarczej – czyli samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t – zostały uchwalone i mają wejść w życie w 2019 roku. Z jednej strony Ministerstwo Finansów podwyższy limit odpisów amortyzacyjnych z tytułu nabycia pojazdu, który nie był zmieniany przez ostatnie 16 lat i wynosił 20 tys. euro. Teraz wynosie on 150 tys. złotych. W przypadku transakcji leasingowych będzie to kwota brutto w wysokości 184 tys. złotych. Kolejna zmiana dotyczy kosztów eksploatacji. Do tej pory można było w całości zaliczać się do kosztów podatkowych, jeżeli samochód użytkowany był w działalności gospodarczej. Dzisiaj Minister Finansów chce ograniczyć je do 75 proc., o ile pojazd jest wykorzystywany do tzw. celów mieszanych, czyli oprócz służbowych, także prywatnych. Jeżeli przedsiębiorca nadal chce zaliczać w całości tego typu wydatki do kosztów podatkowych, będzie musiał prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu – podobnie jak przy rozliczeniach podatku VAT.