samochód firmowy

Artykuły - Samochód firmowy (38)

 • Ryczałt samochodowy w przychodach pracowniczych

  Ryczałt samochodowy w przychodach pracowniczych

  W wielu firmach pracownicy, którzy użytkują w wykonywaniu swoich obowiązków samochody służbowe, za zgodą pracodawcy "po godzinach" wykorzystują je również nieodpłatnie do celów prywatnych. Udostępnienie tego typu świadczenia powoduje po stronie pracownika powstanie przychodu w formie ryczałtu kwotowego określonego w ustawie o pdof. Przez kilka lat trwał spór między podatnikami a fiskusem o zakres świadczeń objętych tym ryczałtem. Zakończyła go niedawno wydana przez Ministra Finansów interpretacja ogólna.
 • Ryczałt za nieodpłatne korzystanie do celów prywatnych ze służbowego auta elektrycznego - interpretacja organu podatkowego

  Ryczałt za nieodpłatne korzystanie do celów prywatnych ze służbowego auta elektrycznego - interpretacja organu podatkowego

  Ryczałt z tytułu nieodpłatnego wykorzystywania przez pracownika do celów prywatnych służbowego auta elektrycznego należy ustalić w wysokości 250 zł miesięcznie.
 • ​Prawo.pl: Firmowe auto pod domem pracownika może utrudniać odliczenie VAT

  ​Prawo.pl: Firmowe auto pod domem pracownika może utrudniać odliczenie VAT

  Na mocy przepisów ustawy VAT firma może odliczyć 100 proc. podatku od zakupów związanych ze służbowymi samochodami, o ile pracownicy nie używają ich do celów prywatnych. Zastrzeżenia fiskusa wzbudziła sytuacja, w której firmowe auto jest parkowane pod domem pracownika.
 • Koszty dotyczące używania samochodów osobowych w księdze

  Koszty dotyczące używania samochodów osobowych w księdze

  Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą ponoszą koszty związane z używaniem samochodów osobowych. Na potrzeby firmy przedsiębiorcy użytkują samochody stanowiące składniki majątku firmy, swoje prywatne pojazdy lub korzystają z wynajętych. Sposób rozliczenia wydatków na samochody osobowe wpływa na ich ewidencję w księdze podatkowej.
 • Samochody osobowe stanowiące środki trwałe oraz leasingowane w kosztach firmy

  Samochody osobowe stanowiące środki trwałe oraz leasingowane w kosztach firmy

  Czy w przypadku auta osobowego o wartości poniżej 150 tys. zł wykorzystywanego do celów mieszanych (tj. firmowych i prywatnych) do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć: 1/ cały odpis amortyzacyjny pojazdu zaliczonego do środków trwałych, 2/ całą ratę leasingową oraz 100% składki ubezpieczeniowej AC?
 • Leasing luksusowego auta. Furtka dla podwójnego limitu

  Leasing luksusowego auta. Furtka dla podwójnego limitu

  Przedsiębiorca, który najpierw wyleasinguje luksusowe auto, a potem kupi je w ofercie poleasingowej, ujmie w kosztach więcej niż 150 tys. zł. Według doradców podatkowych w przypadku droższych samochodów najbardziej korzystny może okazać się leasing 24-miesięczny, a następnie ich zakup po zakończeniu umowy.
 • Wykupienie samochodu z leasingu i jego sprzedaż - skutki w VAT

  Wykupienie samochodu z leasingu i jego sprzedaż - skutki w VAT

  Spółka jawna (czynny podatnik VAT) użytkuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego i odlicza 50% VAT z tego tytułu. Po zakończeniu umowy samochód zostanie wykupiony. Na dzień dzisiejszy nie zadecydowano, czy samochód będzie nadal użytkowany przez spółkę, czy też zostanie przekazany jednemu ze wspólników na jego cele prywatne. Jakie będą konsekwencje takiego przekazania oraz późniejszej sprzedaży samochodu dla celów VAT?
 • "Rzeczpospolita": Fiskus ułatwia rozliczenie dostawczych samochodów

  "Rzeczpospolita": Fiskus ułatwia rozliczenie dostawczych samochodów

  Resort finansów potwierdza, że nie trzeba dodatkowych badań auta, aby wrzucić całe paliwo w koszty - pisze środowa "Rzeczpospolita".
 • Samochód kupiony za gotówkę na cele prywatne, następnie przekazany na potrzeby działalności gospodarczej - interpretacja organu podatkowego

  Samochód kupiony za gotówkę na cele prywatne, następnie przekazany na potrzeby działalności gospodarczej - interpretacja organu podatkowego

  Nabycie na potrzeby prywatne samochodu za gotówkę, nie wyklucza możliwości przekazania go na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i obciążania kosztów podatkowych dokonanymi odpisami amortyzacyjnymi. W tym przypadku nie znajdą zastosowania przepisy o niezaliczaniu do kosztów podatkowych wydatków, które zostały opłacone gotówką. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
 • Samochód w firmie. Na co warto zwrócić uwagę od 2019 roku?

  Samochód w firmie. Na co warto zwrócić uwagę od 2019 roku?

  23 października 2018 r. Sejm przyjął projekt nowelizacji ustaw PIT i CIT, w wyniku których, począwszy od 2019 r., na niekorzyść dla podatników zmienią się m.in. zasady rozpoznawania kosztów podatkowych z tytułu wydatków poniesionych na nabycie i użytkowanie samochodów w firmie. Wprowadzone zmiany w głównej mierze obejmą tych przedsiębiorców, którzy wykorzystują pojazdy firmowe do celów prywatnych i służbowych, jak również całą rzeszę firm, które korzystają z najbardziej popularnej formy finansowania pojazdów, jaką jest leasing.

Filmy - Samochód firmowy (1)

 • UE uruchamia granty na zakup samochodów przez polskie firmy

  Na dopłatę unijną w wysokości 9 proc. kredytu mogą liczyć mali i średni przedsiębiorcy kupujący nowe toyoty i lexusy. Aby skorzystać z dofinansowania, nowe auto musi emitować o co najmniej 20 proc. mniej dwutlenku węgla niż dotychczasowy pojazd użytkowany przez firmę. Program uruchomiła Toyota we współpracy z Deutsche Bankiem. Do wydania ze środków unijnych jest 40 mln euro. Może to wystarczyć na zakup nawet 2 tysięcy nowych pojazdów. (Witold Nowicki, dyrektor handlowy Toyota Motor Poland, Paweł Dziekoński, dyrektor departamentu produktów kredytowych Deutsche Banku)