Sahara

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Sahara (Film (2005) Reż.Breck Eisner) , Sahara (Film (1943) Reż.Zoltan Korda)

Artykuły - Sahara (23)

 • Spektakularne smugi pyłu znad Sahary

  Spektakularne smugi pyłu znad Sahary

  ​Smugi pyłu to zjawisko naturalne, część cyklu życiowego Ziemi. Występują, gdy wiatr o dużej prędkości podnosi z powierzchni ziemi drobne, suche drobiny i przenosi je na duże odległości. Co roku smugi pyłu znad afrykańskiej Sahary podróżują nad Oceanem Atlantyckim. Zazwyczaj toną w oceanie, ale czasami trafiają do Stanów Zjednoczonych.
 • Zabójczy pył znad Sahary

  Zabójczy pył znad Sahary

  ​Duże obszary obu Ameryk zostały ostatnio nawiedzone przez pył znad Sahary. Jest to największe tego typu zjawisko od 50 lat. W Afryce Zachodniej takie burze zdarzają się jednak codziennie i powodują wiele zgonów, szczególnie wśród małych dzieci. Naukowcy znaleźli rozwiązanie, które może zminimalizować występowanie takich zdarzeń.
 • Pozostałości gigantycznego jeziora na zdjęciu NASA

  Pozostałości gigantycznego jeziora na zdjęciu NASA

  Tysiące lat temu Sahara była bujnym i zielonym miejscem bardziej przypominającym sawannę niż dzisiejszą pustynię. Znajdowało się tam ogromne jezioro - większe niż Morze Kaspijskie, rozciągające się na 400 000 km kwadratowych. Teraz NASA znalazła jego pozostałości.
 • Sahara: Jaką tajemnicę skrywa serce pustyni?

  Sahara: Jaką tajemnicę skrywa serce pustyni?

  W samym centrum bezkresnego pustkowia Sahary znajduje się najbardziej odosobnione miejsce na świecie. Jest nim położona we wschodnim Czadzie wyżyna Ennedi. Tajemnice jej skalnych wąwozów zna tylko jedno koczownicze plemię.
 • Na Saharze znaleziono tajemnicze kamienne monumenty

  Na Saharze znaleziono tajemnicze kamienne monumenty

  Sahara jest postrzegana jako miejsce pozbawione życia, gdzie króluje bezlitosna siła natury. Ale okazuje się, że zakątki Sahary Zachodniej są bogate w setki starożytnych kamiennych monumentów. Niektóre z nich mają nawet 10 000 lat.
 • Kiedyś Sahara tętniła życiem

  Kiedyś Sahara tętniła życiem

  Podczas gdy Sahara jest dzisiaj zdominowana przez wydmy, zaledwie kilka tysięcy lat temu była żyzną krainą wypełnioną roślinnością i jeziorami.
 • Naukowcy wyhodowali rośliny na pustyni

  Naukowcy wyhodowali rośliny na pustyni

  Sahara Forest Project (SFP) to niezwykły eksperyment, który zakładał stworzenie hodowli warzyw na... pustyni. Twórcy ogłosili, że SFP zakończył się pełnym sukcesem.
 • Tunezja ogłasza swoją część Sahary strefą wojskową

  - Tunezja ogłosiła swoją część Sahary zamkniętą strefą wojskową, co oznacza, że na podróż w ten rejon konieczne jest stosowne zezwolenie tunezyjskich władz - podała w sobotę tunezyjska agencja TAP, powołując się na rzecznika ministerstwa obrony.
 • Algieria: Europejczycy porwani na Saharze

  Dwoje Hiszpanów i Włoszka zostali porwani w nocy z soboty na niedzielę na Saharze na południowym zachodzie Algierii - podał Front Polisario, polityczno-wojskowa organizacja z Sahary Zachodniej, oskarżając o porwanie miejscową komórkę Al-Kaidy.
 • Piaski Sahary kryją ślady ogromnego jeziora

  Piaski Sahary kryją ślady ogromnego jeziora

  Pod piaskami Sahary w Egipcie naukowcy odkryli dno pradawnego jeziora, długiego na 350 kilometrów - informuje serwis "New Scientist". Podobne jeziora istniały także w rejonie dzisiejszego Czadu, Sudanu i Libii.

Filmy - Sahara (3)

 • Samochodem zbyt szybko, więc wybrał podróże na wielbłądzie

  Pół wieku to zdecydowanie zbyt mało na eksplorację Sahary. Wie o tym francuski archeolog Thierry Tillet, wyruszając na kolejną wyprawę przez pustynię. Tym razem, z karawaną i lokalnymi przewodnikami będzie szukać starożytnych szlaków handlowych. Mimo, że większość naukowców zamienia dziś wielbłądy na terenówki, to dla 68-latka nie ma nic lepszego niż podróż na wielbłądzim garbie.
 • Samochodem zbyt szybko, więc wybrał podróże na wielbłądzie

  Pół wieku to zdecydowanie zbyt mało na eksplorację Sahary. Wie o tym francuski archeolog Thierry Tillet, wyruszając na kolejną wyprawę przez pustynię. Tym razem, z karawaną i lokalnymi przewodnikami będzie szukać starożytnych szlaków handlowych. Mimo, że większość naukowców zamienia dziś wielbłądy na terenówki, to dla 68-latka nie ma nic lepszego niż podróż na wielbłądzim garbie.
 • "Terapia piaskiem" robi furorę, choć jest mało przyjemna

  Maroko słynie z licznych zabytków i wspaniałych krajobrazów - od niedawna jednak turyści przyjeżdżają tam także po to, by poddać się... "terapii piaskiem". Wiąże się ona z 10-minutową koniecznością leżenia pod palącym piaskiem Sahary, w którym pacjent zostaje zakopany po szyję. Podobno taki zabieg usuwa toksyny z organizmu, łagodzi reumatyzm i leczy choroby skóry. Trzeba tylko przezwyciężyć lęk przed niemal całkowitym zakopaniem się w piasku, co dla niektórych może być problemem. „Piaskowa kąpiel” kosztuje około 13 dolarów. Po jej zakończeniu pacjent owijany jest w gorące ręczniki, co ma zabezpieczyć go przed doznaniem szoku termicznego wynikającego z nagłego ochłodzenia ciała. Później przychodzi czas na relaks w tradycyjnym namiocie, przywodzącym na myśl schronienia pustynnych nomadów.