Sąd Najwyższy

Artykuły - Sąd Najwyższy (356)

 • Józef Iwulski negatywnie zaopiniowany przez KRS

  Józef Iwulski negatywnie zaopiniowany przez KRS

  Krajowa Rada Sądownictwa pozytywnie zaopiniowała 5 sędziów Sądu Najwyższego, którzy mimo ukończenia 65. roku życia wyrazili wolę dalszego orzekania; 7 sędziów, w tym prezes Józef Iwulski, zostało zaopiniowanych negatywnie - poinformował rzecznik KRS Maciej Mitera.
 • Sąd Najwyższy w sprawie opieszałości ubezpieczycieli

  Sąd Najwyższy w sprawie opieszałości ubezpieczycieli

  Sąd Najwyższy tym razem nie podzielił prokonsumenckiego podejścia zaprezentowanego w istotnym poglądzie Rzecznika Finansowego, w sprawie skutków przekroczenia terminu odpowiedzi na reklamację - podał Rzecznik Finansowy na profilu FB.
 • Sąd Najwyższy odrzucił kasacje w sprawie Brunona Kwietnia

  Sąd Najwyższy odrzucił kasacje w sprawie Brunona Kwietnia

  ​Sąd Najwyższy oddalił - jako "oczywiście bezzasadne" - kasacje w sprawie Brunona Kwietnia skazanego na dziewięć lat więzienia za przygotowywanie zamachu terrorystycznego na Sejm. Sprawa była rozpoznana we wtorek na posiedzeniu w składzie jednoosobowym - poinformował w czwartek SN.
 • Sędzia Zabłocki: SN nie jest naszpikowany komunistycznymi oprawcami

  Sędzia Zabłocki: SN nie jest naszpikowany komunistycznymi oprawcami

  Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego sędzia Stanisław Zabłocki podczas senackiej debaty zarzucił prezydenckiej ustawie o SN niekonstytucyjność.
 • ​PO: To nie koniec walki o SN i KRS

  ​PO: To nie koniec walki o SN i KRS

  Platforma Obywatelska będzie walczyć w Senacie, aby powstrzymać "niekonstytucyjne" ustawy o SN i KRS; mamy przygotowane poprawki, będziemy też zgłaszać wnioski formalne - zapowiedział w poniedziałek poseł PO Krzysztof Brejza.
 • Bój o prezydenckie ustawy. Relacja na żywo

  Bój o prezydenckie ustawy. Relacja na żywo

  Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka - pod przewodnictwem Stanisława Piotrowicza - zajmuje się prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.
 • ​Założenia prezydenckich ustaw o sądownictwie. Co zrobi PiS?

  ​Założenia prezydenckich ustaw o sądownictwie. Co zrobi PiS?

  Już we wrześniu do Sejmu wpłyną prezydenckie projekty ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa - informuje tygodnik "Sieci Prawdy", który ujawnia, co w tych ustawach się znajdzie.
 • Wiceminister sprawiedliwości ostrzega Sąd Najwyższy

  Wiceminister sprawiedliwości ostrzega Sąd Najwyższy

  "Jestem zdziwiony, że Sąd Najwyższy nie zawiesił swojego postępowania w sprawie byłych szefów CBA" - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. "Jeżeli SN nie zawiesi postępowania, może to skutkować nawet odpowiedzialnością karną" - dodał.
 • RMF: Prezydent usłyszy od szefa KRS propozycję

  RMF: Prezydent usłyszy od szefa KRS propozycję

  ​Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa będzie prosił prezydenta o zwołanie ponadpartyjnego okrągłego stołu w sprawie reformy sądownictwa i apelował o zawetowanie ustawy o Sądzie Najwyższym - dowiedział się reporter RMF FM. O godz. 11 prezydent spotka się z I prezes SN Małgorzatą Gersdorf, a potem z Dariuszem Zawistowskim, szefem KRS.
 • ​Kolejny błąd w ustawie o Sądzie Najwyższym

  ​Kolejny błąd w ustawie o Sądzie Najwyższym

  Artykuł 63 ustawy o Sądzie Najwyższym jest sprzeczny z artykułem 92 - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Filmy - Sąd Najwyższy (12)

 • I prezes SN: To gremium nie jest Krajową Radą Sądownictwa, o której mowa w konstytucji

  Pierwsza prezes Sądu Najwyższego otworzyła posiedzenie wybranej w marcu głosami PiS i Kukiz’15 nowej Krajowej Rady Sądownictwa i natychmiast je opuściła. – Chciałam pozostawić tę radę samą sobie – wyjaśniła Gersdorf. Wyraźnie podkreśliła przy tym, że nie legitymizuje Krajowej Rady Sądownictwa w nowym kształcie tym, że ją zwołała. – Nie miałam wyboru, musiałam ją zwołać. Natomiast, niewątpliwie to gremium nie jest tą Krajową Radą Sądownictwa, o której mowa w konstytucji – stwierdziła pierwsza prezes Sądu Najwyższego. Wyjaśniła też, że gdyby nie wypełniła prawnego obowiązku i nie zwołała pierwszego posiedzenia KRS, musiałaby zrezygnować ze stanowiska I prezes Sądu Najwyższego, co w konsekwencji oznaczałoby m.in. że prezydent powołałby pełniącego obowiązki prezesa Sądu Najwyższego „według swojego uznania”. – Ważąc rację uznałam, że najmniej dolegliwym będzie zwołanie Krajowej Rady Sądownictwa – powiedziała Gersdorf. Na pierwszym posiedzeniu nowej KRS sędziowie wybrali na przewodniczącego Leszka Mazura, sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie. W obradach bierze udział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który jest członkiem rady, ale dotąd nie zjawiał się na jej posiedzeniach.
 • "Zmiany mają charakter pozorny". Rzecznik Sądu Najwyższego o nowelizacjach ustaw o sądownictwie

  Sąd Najwyższy wydał opinię, w której skrytykował nowe projekty ustaw autorstwa PiS dotyczące sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości. W ubiegły czwartek Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie propozycje nowelizacji własnych ustaw: o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym a także o Trybunale Konstytucyjnym. - Zmiany wprowadzone w tym zakresie mają charakter pozorny. W rzeczywistości minister sprawiedliwości będzie nadal dysponował pełną swobodą co do odwoływania sędziów. Wprawdzie musi zasięgnąć opinii kolegium sądu i dowiedzieć się, jakie jest stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa, ale kryteria odwoływania są tak szerokie, że w zasadzie będzie w stanie uzasadnić każdą taką decyzję – powiedział Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. Michał Laskowski zwrócił uwagę, że należy pozytywnie ocenić proponowane zmiany w kwestii przechodzenia w stan spoczynku sędziów kobiet, gdyż eliminują ich dyskryminację. Zaznaczył jednak, że proponowane zmiany nie eliminują wszystkich zastrzeżeń natury konstytucyjnej i nie realizują zaleceń Komisji Europejskiej. - A kolejna zmiana dotyczy Trybunału Konstytucyjnego. Trzeba powiedzieć, że opublikowanie tych orzeczeń [zaległych wyroków TK - red.] nie jest całkiem bez znaczenia, bo ciągle mamy trzech prawidłowo wybranych sędziów, od których prezydent nie odebrał ślubowania, którzy nie wypełniają swoich obowiązków. I ten fakt publikowania o tym przypomina, że jest nierozwiązany problem deliktu konstytucyjnego – powiedział rzecznik Sądu Najwyższego.
 • Bielan o sądowym pacie w KRS i SN: Mam nadzieję, że czarne wizje się nie spełnią. Pani prezes Gersdorf stosuje obstrukcję

  W internetowej części rozmowy z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM Adam Bielan odniósł się do doniesień naszego reportera Tomasza Skorego ws. klinczu w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Wynika z nich, że prof. Małgorzata Gersdorf nie ma zamiaru zwołać posiedzenia nowej KRS. „Mam nadzieję, że te czarne wizje pana redaktora Tomasza Skorego się nie spełnią. Z nich wynika, że pani prezes stosuje obstrukcję” – stwierdził wicemarszałek Senatu. „Nie sądzę, żeby taka sytuacja mogła trwać długo” – dodał. Naszego gościa pytaliśmy też o wniosek młodzieżówki Polski Razem (obecnie Porozumienia) do prokuratury o zbadanie, czy Partia Razem Adriana Zandberga nie propaguje treści totalitarnych. Mogłoby to skończyć się delegalizacją ugrupowania. „Nie wiedziałem o tym wniosku” – mówił Bielan. „Nie znam programu Partii Razem na tyle szczegółowo, żeby powiedzieć, na ile ich związki z komunistami wykraczają poza noszeniem koszulek z jakimiś zbrodniarzami typu Che Guevara” – tłumaczył dodając, że wątpliwości powinien rozstrzygnąć sąd.
 • Szczerba (PO) o wecie prezydenta Dudy (TV Interia)

  Szczerba (PO) o wecie prezydenta Dudy (TV Interia).