Ryszard Kukliński

Artykuły - Ryszard Kukliński (30)

 • 1986 r. Kalendarium wydarzeń w Polsce

  Dochodzi do awarii w Czarnobylu, władze wydają zaoczny wyrok kary śmierci dla płk. Ryszarda Kuklińskiego, z katedry gnieźnieńskiej skradziono i częściowo przetopiono relikwiarz św. Wojciecha. Oto najważniejsze wydarzenia 1985 roku.
 • Będzie pomnik płk. Kuklińskiego w Krakowie

  Będzie pomnik płk. Kuklińskiego w Krakowie

  Wreszcie może ruszyć budowa pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie - pisze "Nasz Dziennik".
 • 23 maja 1984 r. Sąd wojskowy wydał wyrok śmierci na płk. Ryszarda Kuklińskiego

  23 maja 1984 r. Sąd wojskowy wydał wyrok śmierci na płk. Ryszarda Kuklińskiego

  Ucieczka z kraju płk. Ryszarda Kuklińskiego, zastępcy szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego WP, była dla władz PRL-u zaskoczeniem.
 • "Rzeczpospolita": Kukliński to raczej bohater niż zdrajca

  "Rzeczpospolita": Kukliński to raczej bohater niż zdrajca

  Najwięcej jest Polaków, którzy uznają, że nie można jednoznacznie stwierdzić, czy płk Ryszard Kukliński był bohaterem, czy zdrajcą - wynika z sondażu IBRiS Homo Homini przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej". Taką odpowiedź daje 37 proc. spośród 1100 badanych.
 • Pułkownik zdrajca

  Nie chcę wyjść na pieniacza, osobę która zaczepia inaczej myślących, zwłaszcza felietonistów sąsiadów, ale raz pozwolę sobie odstąpić od przyjętego zwyczaju.
 • Nachalna propaganda dotycząca Kuklińskiego

  Nachalna propaganda dotycząca Kuklińskiego doprowadziła do tego, że nawet ludzie przytomni zaczęli mówić, że to postać niejednoznaczna - ani biała, ani czarna. I tak dalej. Panie i panowie, stuknijcie się w czoło - w tej sprawie jednoznaczność jest oczywista: Kukliński to agent CIA, facet, który zdradził swój kraj i donosił na swoich kolegów. To jest przecież bezdyskusyjne.
 • Urban: Amerykanie nie ujawniali Kuklińskiego. Ja go ujawniłem

  Urban: Amerykanie nie ujawniali Kuklińskiego. Ja go ujawniłem

  - Ja w ogóle nie wiedziałem o żadnych szpiegach, którzy uciekli, czy nie uciekli. Ja byłem przecież od spraw, które się ujawnia publicznie - powiedział Jerzy Urban.
 • Pułkownik Ryszard Kukliński: Samotny bohater, który uratował nas od zagłady

  Pułkownik Ryszard Kukliński: Samotny bohater, który uratował nas od zagłady

  Pułkownik Ryszard Kukliński miał dostęp do najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego. Poznał plany nuklearnej ofensywy paktu przeciwko Zachodowi. Ta wojna oznaczałaby zagładę Polski i znacznej części Europy. Przekazując te informacje Stanom Zjednoczonym, sparaliżował agresywne plany Związku Radzieckiego.
 • "Nasz Dziennik": Kiedy pomnik Kuklińskiego?

  "Nasz Dziennik": Kiedy pomnik Kuklińskiego?

  Stowarzyszenie im. płk. Ryszarda Kuklińskiego zapowiada wystąpienie o pozwolenie na budowę pomnika oficera w centrum Krakowa - informuje "Nasz Dziennik".
 • "Nasz Dziennik": Odmowa jak zniewaga

  "Nasz Dziennik": Odmowa jak zniewaga

  Bronisław Komorowski nie reaguje na wnioski o pośmiertne odznaczenie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego Orderem Orła Białego - czytamy w "Naszym Dzienniku". Gazeta dodaje, że ostatnią taką prośbę wystosował przewodniczący Koła Sympatyków Związku Narodowego Polskiego w USA Krzysztof Nowacki. W sierpniu otrzymał odmowną decyzję.