rynek walutowy

Artykuły - Rynek walutowy (362)

 • Kursy walut: Słabość złotego zauważona

  Kursy walut: Słabość złotego zauważona

  Słabość złotego została zauważona nie tylko przez analityków z naszego rynku, ale również globalnie. Złoty w stosunku do euro nie był tak tani od 12 lat, czyli od momentu ostatniego kryzysu finansowego. Patrząc na zachowanie naszej waluty można oczekiwać dalszej słabości, choć oczywiście z drugiej strony perspektywy na dalszą część roku oraz kolejne lata nie wydają się być wcale najgorsze. Niemniej ostatnie trendy związane z mocnym dolarem powodują, że istnieje bardzo duże ryzyko, że za jednego dolara będzie nam niedługo dane płacić ponad 4 złote.
 • Niepewności o konsekwencje trzeciej fali

  Bark apetytu na ryzyko widoczny jest w zachowaniu wielu aktywów przy utrzymującej się niepewności o konsekwencje trzeciej fali. Wczorajsze odczyty PMI dały przynajmniej odrobinę nadziei, że każda kolejna runda restrykcji pandemicznych jest mniej szkodliwa dla gospodarki od poprzedniej. Mimo to rynki aktualnie weszły w tryb rewaluacji w dół perspektyw ożywienia z uwagą skupioną na statystkach zachorowań i hospitalizacji.
 • Dolar ma problemy z powodu rządowych długów

  Dolar ma problemy z powodu rządowych długów

  Niepewność na rynku walutowym wywołana jest łatwością, z jaką banki centralne drukowały pieniądze. Powstały olbrzymie długi, które trzeba będzie sfinansować. Walka z recesją okazała się dość skuteczna, ale w końcu przyjdzie za to zapłacić.
 • Waluty enklawą racjonalności

  Waluty enklawą racjonalności

  Wczoraj ceny takich surowców jak kukurydza, bawełna, czy drzewo osiągnęły poziomy niewidziane od lat. Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ na rynku mamy tyle szaleństwa, że te skądinąd bardzo pokaźne hossy przechodzą kompletnie niezauważone. Na tym tle na rynku walut jest naprawdę spokojnie.
 • ​Korekta na dolarze

  Obserwowane rano osłabienie dolara nabrało tempa po południu. Pretekstem stały się rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku pracy opublikowane o godz. 14:30.
 • Kursy walut: Brytyjski funt w centrum uwagi

  Kursy walut: Brytyjski funt w centrum uwagi

  ​Czwartek przynosi zwyżki dolara na szerokim rynku, choć zmiany nie są duże. W grupie G-10 najsłabszy jest funt, który traci 0,46 proc. - kurs GBP/USD wybił lokalne wsparcie przy 1,3610.
 • ​Złoty nieco mocniejszy, giełda słabnie

  ​Złoty nieco mocniejszy, giełda słabnie

  W najbliższym czasie EUR/PLN pozostanie na niższych poziomach, między 4,50 a 4,52 - powiedział PAP Biznes główny ekonomista DM TMS Brokers, Konrad Białas. Po czterech dniach wzrostów CD Projektu, w ramach których kurs poszedł w górę o blisko 46 proc., w piątek doszło do silnej korekty.
 • Mocny dolar tanie korony skandynawskie

  Mocny dolar tanie korony skandynawskie

  Nowy tydzień zaczynamy od kontynuacji umocnienia dolara - pretekstem są nadal rosnące (choć już nieznacznie) rentowności amerykańskich obligacji, oraz rosnące obawy związane z utrzymującą się wysoką dynamiką zakażeń COVID-19.
 • Po Fed czas na kolejne banki centralne

  Po Fed czas na kolejne banki centralne

  ​We wczorajszej decyzji Rezerwa Federalna nie wskazała kiedy mogłoby dojść do zacieśniania polityki pieniężnej, chociaż prognozy pokazały większy optymizm wśród bankierów centralnych. Dziś dowiemy się czy podobne zdanie na temat swoich gospodarek mają bankierzy ze Szwajcarii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.
 • Nic specjalnego, by mogło ruszyć euro

  Nic specjalnego, by mogło ruszyć euro

  COVID-19 wrócił na pierwszy plan z pogarszającą się sytuacją zdrowotną na północnej półkuli, ale też z przebudzonymi nadziejami na przyspieszone stworzenie szczepionki. Rynki balansują między bieżącymi zagrożeniami wzrostu zachorowań i powrotem restrykcji a wyceną poprawy perspektyw gospodarczych w przyszłym roku. Kierunek dla ryzykownych aktywów jest wzrostowy, ale po wyboistej drodze w otoczeniu słabnących danych makro.

Filmy - Rynek walutowy (12)

 • Kiedy dolar będzie słabszy, a złoty mocniejszy?

  Amerykański dolar jest wobec złotego najdroższy od niemal dwóch lat. To się zmieni dopiero wówczas, gdy do gospodarki USA dotrą efekty światowego spowolnienia gospodarczego. Zmiany na parze walut dolar/złoty nie były duże, po dobrych danych o PKB Polski, wynoszącym 5,1 proc. w 2018 r., złoty się wzmocnił, ale zaledwie na kilka dni. Za dolara znów płacimy ponad 3,80 zł. - Z ważnych walut dolar jest najbardziej przewartościowana walutą, ale jest też najbardziej wykupioną walutą i inwestorzy będą bronić zajętych pozycji - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
 • Trzęsienie ziemi na rynkach walut. Co się dzieje?

  Rok rozpoczął się od wyjątkowo dużych zmian kursów walut. Epicentrum trzęsienia było w Azji. Polska waluta tych zmian nie odczuła, bo wówczas świętowaliśmy. Ale złoty w tym roku nie będzie się wzmacniał. Kursy walut zaczęły szaleć, gdy większość ważnych światowych giełd była zamknięta z powodu świąt noworocznych. Rynek walutowy był w tym czasie płytki, więc łatwiej było wywołać duże zmiany. I zyskiwał japoński jen. - Azjatyckie waluty będą właśnie narażone w tym roku na dużą zmienność - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Na polskiej walucie zamieszanie na światowych rynkach nie zrobiło wrażenia. - To dobrze świadczy o złotym, ale jednak nie ma perspektyw, aby złoty się wzmacniał, na przykład wobec franka szwajcarskiego - dodaje ekspert.
 • Nerwowość na rynku walutowym. Co z kursem franka szwajcarskiego?

  W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy mocny wzrost kursu franka względem złotego. – Druga połowa sierpnia przyniosła na szczęście stabilizację sytuacji, ale na bardzo duże umocnienie złotego wobec szwajcarskiej waluty bym nie liczył – prognozuje główny ekonomista XTB dr Przemysław Kwiecień.
 • Europejska waluta, która straciła najwięcej. Czy może dojść do kryzysu walutowego?

  Turecka lira, to waluta europejska, która w ostatnich latach poniosła największe straty. Znane są wyniki wyborów w tym kraju, wprowadzono system prezydencki i ograniczono rolę parlamentu. Jaka będzie reakcja inwestorów? - Lira długo była ulubieńcem inwestorów, ale popadła w niełaskę z powodu sporu o stopy procentowe - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Przeciwnikiem podnoszenia stóp procentowych przez bank centralny był prezydent Turcji, który jest zwycięzcą czerwcowych wyborów. Turcja oddaliła się od standardów państwa demokratycznego. A jak zareagowali na to inwestorzy?