rynek towarowy

Artykuły - Rynek towarowy (49)

 • Ceny kawy dynamicznie zwyżkują

  Ceny kawy dynamicznie zwyżkują

  Inwestorzy na rynku kawy mają ostatnio powody do dobrych nastrojów. Cena tego surowca, należącego do grupy tzw. soft commodities, w ostatnich tygodniach wyraźnie zwyżkuje. Wzrostowy trend na razie trwa krótko, ale jest na tyle dynamiczny, że rozbudza na rynku kawy oczekiwania przedłużenia się przewagi kupujących na dłużej.
 • Rynki towarowe skupione na złocie

  Rynki towarowe skupione na złocie

  W ubiegłym tygodniu na rynku złota zapanował chaos ze względu na dalszą korektę pod kątem wzrostu cen światowych akcji i mocny wzrost rentowności światowych obligacji. Negatywne czynniki kształtujące cenę złota były przede wszystkim wynikiem postępów w negocjacjach w sprawie handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz możliwością osiągnięcia porozumienia prowadzącego do stabilizacji wzrostu gospodarczego.
 • Delikatne zniżki cen ropy naftowej

  Początek bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych upływa pod znakiem wyczekiwania na informacje dotyczące rozmów amerykańsko-chińskich na temat ewentualnego porozumienia handlowego. Tocząca się między tymi gospodarkami wojna handlowa w poprzednim i obecnym roku wywołała spore zamieszanie na światowych rynkach towarowych, doprowadzając do istotnych przecen wielu surowców.
 • Złoto w górę! Czy to zwiastun poważnego kryzysu?

  Złoto w górę! Czy to zwiastun poważnego kryzysu?

  Na rynku złota sporo wydarzyło się w ubiegłym tygodniu. Czy można już szukać analogii do początków kryzysu z 2008 roku - zastanawiają się analitycy.
 • Fortress Energy razem z metalami odnotowuje stratę

  Fortress Energy razem z metalami odnotowuje stratę

  Przez trzeci tydzień z rzędu surowce odnotowywały gorsze wyniki. Największy spadek w wyniku wyprzedaży wśród inwestorów wykazały metale (zarówno przemysłowe, jak i szlachetne) oraz surowce miękkie. Oznaki osłabienia można było również dostrzec w przypadku Fortress Energy ze względu na fakt, że ropa naftowa padła ofiarą przeceny techniczne ropa naftowa padła ofiarą przeceny j, mimo iż napływające informacje były zasadniczo korzystne dla cen.
 • Dlaczego ceny gazu ziemnego rosną w wyjątkowym tempie?

  Dlaczego ceny gazu ziemnego rosną w wyjątkowym tempie?

  Ceny gazu ziemnego biją rekordy. To skutek bardzo szybko rosnącego popytu. Przed nami dalsze wzrosty cen.
 • Światowe ceny żywności najniższe od lipca 2016 r.

  Światowe ceny żywności najniższe od lipca 2016 r.

  Indeks cen żywności FAO zmniejszył się we wrześniu do 165,4 pkt. wobec 167,7 pkt. w sierpniu (-1,4% m/m) i tym samym ukształtował się na najniższym poziomie od lipca 2016 r.
 • Nie ma dobrych wieści dla kierowców, jest coraz drożej

  Nie ma dobrych wieści dla kierowców, jest coraz drożej

  Ceny ropy naftowej brent i WTI kontynuują wzrosty. Osiągnęły nowe czteroletnie szczyty. Obawy dotyczące ograniczeń podaży są coraz silniejsze. Przed nami dalsze wzrosty cen - to najbardziej prawdopodobny scenariusz.
 • Problemy na rynkach towarowych

  Problemy na rynkach towarowych

  Po mocnym początku roku prognozy dla surowców zaczynają być coraz bardziej problematyczne w miarę pojawiania się licznych przeszkód. Jeżeli Stany Zjednoczone i Chiny nie osiągną kompromisu w sprawie handlu, globalna wojna handlowa może stać się wyjątkowo trudnym wyzwaniem, ponieważ dodatkowo utrudniłaby wzrost gospodarczy i powiązany z nim popyt na wiele surowców, od energii po metale, natomiast potencjalnie umocniłaby metale szlachetne.
 • Rynki towarowe skupione na Trumpie, Iranie i dolarze

  Rynki towarowe skupione na Trumpie, Iranie i dolarze

  W bieżącym kwartale wyniki głównych surowców są jak dotąd solidne. Mimo to napięcia handlowe i geopolityczne, w połączeniu z umocnieniem dolara, przyczyniły się do utrudnienia warunków na rynku. W ujęciu ogólnym umacniający się dolar spowodował pewne problemy m.in. dla metali szlachetnych.

Filmy - Rynek towarowy (1)

 • Rekordowy wzrost cen na rynku towarowym zainteresował inwestorów

  Szybujący wzrost cen wywołał duże zainteresowanie inwestorów kontraktami terminowymi na emisję CO2. Przewidywane są dalsze wzrosty, a to oznaczałoby coraz większe kłopoty polskiej energetyki, za które będą musieli zapłacić także konsumenci, ponieważ bronimy wydobycia węgla kamiennego.