rynek obligacji

Artykuły - Rynek obligacji (124)

 • Zmiana na stanowisku pełnomocnika ds. rynku kapitałowego

  Zmiana na stanowisku pełnomocnika ds. rynku kapitałowego

  Katarzyna Szwarc od kwietnia 2021 r. będzie pełnić funkcję Pełnomocnika ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, zastąpi na tym stanowisku Antoniego Repę. Rząd pracuje nad nową strategią dla rynku kapitałowego. Liczy na rozwój rynku obligacji oraz zagospodarowania nowych miejsc lokowania oszczędności Polaków.
 • NBP chce zapanować za rynkiem

  NBP chce zapanować za rynkiem

  NBP chce uchronić budżet przed skutkami wzrostu rentowności "poprzez zwiększenie elastyczności i częstotliwości przetargów" i zapewnić niskie koszty finansowania w polskiej gospodarce. Cóż, problem w tym, że utrzymywanie sztucznie niskich kosztów może utrudnić, a nie ułatwić pozyskiwanie finansowania przedsiębiorstwom i konsumentom.
 • Co zrobią klienci funduszy dłużnych?

  Co zrobią klienci funduszy dłużnych?

  Rosnące szybko rentowności obligacji USA i Niemiec (mimo aktywności banków centralnych), to potwierdzenie transferu środków z rynków dłużnych na rynki akcji. Jednak ten ruch może mieć także nieprzyjemne konsekwencje.
 • Obligacje ochronne na wypadek kataklizmów

  Obligacje ochronne na wypadek kataklizmów

  Czas poznać unikatowy rodzaj obligacji. Mowa o tzw. cat bonds. Nie są to jednak obligacje „kizia-mizia” na rzecz kotów. Tym razem cat to nie jakiś Mruczuś, a skrót od catastrophe. Ostatnio obligacje ochronne na wypadek kataklizmów zaczęły obejmować także ryzyko pandemii.
 • Jak dużo Polska może zarobić na swoim długu?

  Jak dużo Polska może zarobić na swoim długu?

  Polska po raz pierwszy znalazła się w gronie państw, które sprzedają obligacje rządowe z ujemnym oprocentowaniem. Jednak jest to symboliczny sukces na niewielką skalę.
 • Wyparowanie ponad pół miliarda złotych, setki firm i tysiące ludzi bez należnych im pieniędzy. Oto skutki nowej ustawy antylichwiarskiej

  Wyparowanie ponad pół miliarda złotych, setki firm i tysiące ludzi bez należnych im pieniędzy. Oto skutki nowej ustawy antylichwiarskiej

  Instytucje pożyczkowe nie mogą przyjmować depozytów. Kapitał na pożyczanie pozyskują więc m.in. na rynku obligacji. Jak wskazuje Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, wartość obligacji emitowanych przez branżę w 2016 r. wyniosła 538 mln zł. W efekcie narracja pożyczkodawców wygląda tak: jeśli wejdzie w życie, procedowana właśnie w Sejmie nowa ustawa antylichwiarska, dokręcająca śrubę branży, wiele firm upadnie. A jak firmy upadną, obligatariusze nie dostaną pieniędzy. W skrócie: nowa ustawa antylichwiarska oznaczać będzie krach na rynku obligacji i dotkliwe straty dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.
 • Na obligacjach firm można zarabiać podwójnie

  Na obligacjach firm można zarabiać podwójnie

  Sprzedając papiery dłużne powyżej ceny nominalnej podczas pierwszego dnia notowań na Catalyst, zyskujemy nie tylko na odsetkach, ale i wzroście ceny obligacji. Dwucyfrowe rentowności sprzedaży dla niektórych emisji są więc w zasięgu, ale w strategii tej liczy się przede wszystkim jakość emitentów i wysoka płynność w dniu debiutu.
 • Emisja obligacji - sposób na dodatkowe finansowanie dla małych i średnich firm?

  Emisja obligacji - sposób na dodatkowe finansowanie dla małych i średnich firm?

  Rozwój firm z sektora MŚP wymaga niekiedy pozyskania dodatkowego, zewnętrznego finansowania. Możliwości jest wiele. Praktycznym, choć wciąż niedocenianym przez małe i średnie przedsiębiorstwa narzędziem są obligacje korporacyjne.
 • Jak czytać notowania i policzyć rentowność obligacji?

  Jak czytać notowania i policzyć rentowność obligacji?

  Rozważania na temat notowań i rentowności obligacji należałoby zacząć od najważniejszych elementów składowych tego instrumentu finansowego czyli: nominału, oprocentowania, terminu do wykupu, częstotliwości wypłat odsetek oraz ceny obligacji. Najczęściej spotykanym nominałem na rynku Catalyst jest 1000 zł, często pojawia się też 100 zł, rzadziej 10 000 zł lub 100 000 zł.
 • Nowe obligacje na rynku. Szansa czy zagrożenie

  Umożliwienie przedsiębiorstwom emisji nowego typu obligacji: wieczystych oraz podporządkowanych - przewiduje nowa ustawa o obligacjach. Będzie to dla nich kolejne, obok kredytów bankowych, źródło pozyskania kapitału.

Filmy - Rynek obligacji (3)

 • "Rozwojowi polskiego rynku obligacji korporacyjnych szkodzi nieefektywne prawo"

  Bardzo bezpieczne, krótkoterminowe obligacje solidnych emitentów – instytucji finansowych czy obligacje bankowe – to rentowność około 1 punktu procentowego nad stopy WIBOR. Przesuwając się dalej w obszarze ryzyka możemy dojść pomiędzy 2 a 3 procent nad WIBOR w przedsiębiorstwach dużych o zysku netto od 30 do 100 mln zł i oczywiście bardzo wysokie rentowności w przedziale od 5 nawet do 10 proc. nad stopy WIBOR. Są to jednak instrumenty już bardziej ryzykowne, na ogół spółek, które mają krótką historię bądź chcą realizować jakieś ryzykowne przedsięwzięcia i mają po prostu mniejszą wiarygodność – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Olaf Pietrzak, zarządzający funduszami Skarbiec TFI SA.
 • Ostatnie posiedzenie FED z udziałem Bena Bernankego

  Fed prawdopodobnie nie zmniejszy programu skupu obligacji na kończącym się dzisiaj posiedzeniu, ostatnim dla Bena Bernankego jako szefa tej instytucji. To oznacza, że na konkretne decyzje trzeba będzie poczekać aż do marca, ponieważ w lutym FOMC nie planuje posiedzenia – prognozuje Piotr Kuczyński.
 • "Fed rozważa zakończenie QE3 - rynek obligacji hamuje"

  O sytuacji na rynku obligacji i reakcjach inwestorów na pogłoski o możliwym zakończeniu QE3 opowiada Piotr Minkina z Union Investment TFI.