rynek mocy

Artykuły - Rynek mocy (34)

 • PE za nowymi przepisami w sprawie rynku energii elektrycznej

  PE za nowymi przepisami w sprawie rynku energii elektrycznej

  Parlament Europejski poparł w zeszłym tygodniu w Strasburgu porozumienie krajów członkowskich z PE w sprawie nowych regulacji dotyczących rynku energii elektrycznej, w tym rynku mocy.
 • KE pozwana za zgodę na polski rynek mocy

  KE pozwana za zgodę na polski rynek mocy

  Brytyjska firma Tempus ogłosiła, że zaskarżyła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzję Komisji Europejskiej, zatwierdzającą schemat polskiego rynku mocy.
 • 8 listopada ważny dzień na rynku mocy

  8 listopada ważny dzień na rynku mocy

  Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że w ramach przygotowań do wdrożenia rynku mocy, testowa aukcja mocy odbędzie się 8 listopada. Warunkiem dopuszczenia do akcji jest przejście testowych procesów certyfikacji.
 • Wzrost cen energii spowoduje rozwój przydomowych instalacji

  Wzrost cen energii spowoduje rozwój przydomowych instalacji

  Polityka energetyczna rządu oparta na węglu spowoduje nieuchronny wzrost kosztów dla konsumentów, prognozowany na poziomie 4 proc. rocznie - szacują eksperci. To z kolei skłoni gospodarstwa domowe do inwestycji we własne źródła energii.
 • Rosną szanse na wielkie inwestycje w energetyce

  Rosną szanse na wielkie inwestycje w energetyce

  Wielomiliardowe inwestycje w energetyce są dziś bardziej realne. Rynek mocy wszedł w kolejną fazę organizacji. Dobra wiadomość? Komisja Europejska zaakceptowała polskie rozwiązania!
 • Fitch - rynek mocy korzystny dla koncernów energetycznych

  Fitch - rynek mocy korzystny dla koncernów energetycznych

  Agencja ratingowa Fitch ocenia, że rynek mocy będzie wspierać polskich wytwórców energii. Rynek mocy to mechanizm mający stanowić dodatkowe źródło wynagrodzenia dla koncernów energetycznych w zamian za gotowość do zaoferowania - w razie potrzeby - określonych mocy elektrowni. Za tę gotowość zapłacić mają odbiorcy energii w postaci tzw. opłaty mocowej doliczanej do rachunków za energię.
 • Komisja Europejska notyfikowała zapisy ustawy o rynku mocy

  Komisja Europejska notyfikowała zapisy ustawy o rynku mocy

  Komisja Europejska notyfikowała ustawę o rynku mocy. Jak powiedział PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski, z sukcesem przekonaliśmy KE, że mechanizm w polskiej ustawie jest w pełni rynkowy, a rynek mocy jest konieczny do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.
 • Tchórzewski: 50-procentowy udział węgla zostanie

  Tchórzewski: 50-procentowy udział węgla zostanie

  W 2050 r. udział węgla kamiennego i brunatnego w polskim miksie energetycznym może wynosić 50 proc. - ocenił w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zapowiedział, że koszty rynku mocy poniosą wszyscy obywatele. W zależności od ilości zużywanej energii do maksymalnie 9 zł miesięcznie.
 • Rynek mocy i nowe normy CO2

  Rynek mocy i nowe normy CO2

  Polscy producenci energii elektrycznej obawiają się unijnych norm, dotyczących emisji dwutlenku węgla. Nakładanie limitów emisji CO2 na elektrownie, które miałyby działać w ramach rynków mocy, grozi utratą niezależności energetycznej Polski i wyższymi kosztami dla odbiorców - ostrzegają zrzeszenie polskich firm energetycznych. Komisja Europejska chce, żeby nowe elektrownie, które będą czerpały z publicznych pieniędzy (Rząd PiS planuje specjalną dopłatę, która będzie dodawana do rachunków za energię elektryczną), były bardziej ekologiczne.
 • Co może nam podnieść rachunki za energię

  Co może nam podnieść rachunki za energię

  140 mld zł będzie kosztować producentów dostosowanie się do unijnych przepisów do 2030 r. Prąd może podrożeć o jakieś 20 proc. - do 120 zł.

Filmy - Rynek mocy (1)

 • Rynek mocy: W krótkim terminie wyższe ceny, w długim oszczędności

  Rynek mocy zakłada, że klient będzie dopłacał do energii elektrycznej za to, że będzie ona dostępna. W krótkim terminie podniesie to ceny dla klientów, ale zmniejszy ryzyko, które pojawiło się w ubiegłym roku i objawiło się wprowadzeniem stopni zasilania pierwszy raz od czasów komunistycznych w Polsce. – Należy zabezpieczyć bazę mocy wytwórczych. Polski rząd stawia w tym miejscu na bloki węglowe. Logicznym jest stworzenie systemu wsparcia, który pozwoli powstać na niepewnym rynku nowych bloków. Będzie to kosztowne rozwiązanie, bo mowa o wydatkach rzędu od 3 do 5 mld zł, ale gra jest warta świeczki, gdyż mówi się o tym, że dzięki temu realnie uda nam się zaoszczędzić nawet 10 mld zł – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert i ekspert Instytutu Jagiellońskiego.