rynek akcji

Artykuły - Rynek akcji (282)

 • Dokręcanie śruby rynkowi kapitałowemu

  Dokręcanie śruby rynkowi kapitałowemu

  Przy okazji wprowadzania unijnych regulacji do krajowego prawa ustanawiamy przepisy bardziej restrykcyjne, niż tego oczekuje Bruksela.
 • Słaby rok dla polskiego rynku akcji. W 12 miesięcy WIG20 stracił ponad 18 procent

  Słaby rok dla polskiego rynku akcji. W 12 miesięcy WIG20 stracił ponad 18 procent

  Mijający rok nie był udany dla polskiego rynku akcji. Po dobrym początku, notowania przeszły w trend spadkowy. Najgorzej radził sobie indeks największych spółek. WIG20 w skali ostatnich 12-miesięcy znajduje się ponad 18 procent pod kreską. Lepiej jest w przypadku małych i średnich spółek, których stopy zwrotu kształtują się na poziomie jednocyfrowego zysku. Choć perspektywy polskiej gospodarki na przyszły rok są bardzo dobre, to o kształcie rynku w 2016 roku zdecyduje sentyment inwestorów zagranicznych oraz czynniki polityczne.
 • GPW potrzebuje nowej strategii i wsparcia politycznego

  GPW potrzebuje nowej strategii i wsparcia politycznego

  Warszawski rynek kapitałowy potrzebuje nowej strategii, która nakreślałaby wizję jego rozwoju na kilka lat do przodu - oceniają uczestnicy zorganizowanej przez PAP debaty o przyszłości polskiego rynku kapitałowego. By jednak Warszawa stała się centrum finansowym Europy Środkowej, niezbędne jest polityczne wsparcie, w tym ze strony ministerstwa skarbu - dodają.
 • Idealne dane dla rynków akcji w USA

  Piątkowy dane z rynku pracy w USA mają zdecydowanie neutralną wymowę dla rynku walutowego, dużo korzystniej wyglądają z perspektywy inwestorów na rynkach akcyjnych.
 • Surowce - przecena okazją do zakupów?

  Surowce - przecena okazją do zakupów?

  Ci, którzy liczyli, że rosnący rynek akcji wyniesie w górę także surowce, srodze się rozczarowali. Zamiast wzrostu przyszły spadki - indeksy surowcowe osunęły się w dół o 5-10 proc. Czy warto teraz pomyśleć o zakupach przecenionych surowców?
 • Ekspert: Rekordowy wzrost Dow Jones to nie bańka spekulacyjna

  Ekspert: Rekordowy wzrost Dow Jones to nie bańka spekulacyjna

  - Ostatnie rekordowe sesje indeksów Dow Jones Industrial na Wall Street nie są oznaką bańki spekulacyjnej, ale optymizmu inwestorów; rynek akcji nie jest przewartościowany - powiedział prof. James Angel z McDonough School of Business na Georgetown University.
 • Bezpieczne akcje, groźne obligacje?

  Bezpieczne akcje, groźne obligacje?

  Ponownie nasilają się formułowane przez analityków i inwestycyjnych guru opinie, że wkrótce możemy mieć do czynienia z rewolucją. W jej wyniku miałby nastąpić znaczący przepływ kapitału z rynku obligacji na rynek akcji.
 • Sentyment na rynkach akcji coraz słabszy

  Wtorek przyniósł pogorszenie nastrojów na europejskich parkietach oraz spadek indeksu WIG20 poniżej 2550 pkt. W trakcie sesji słabło także euro w stosunku do dolara, a w krajowej gospodarce potwierdzone zostało słabnące tempo wzrostu cen.
 • Prognozy: Rynek akcji da zarobić!

  Prognozy: Rynek akcji da zarobić!

  W 2013 roku WIG20 powinien osiągnąć poziom 2750-2800 punktów przewidują analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku w "Strategii inwestycyjnej na rok 2013". Podtrzymują pozytywne nastawienie do rynku akcji, mimo wyraźnego spowolnienia w polskiej gospodarce. Największy potencjał mieć będą spółki wydobywcze, banki, rafinerie i dystrybutorzy IT. Pierwszy kwartał może jednak rozczarować inwestorów.
 • Rynki akcji na rozstajach

  Mimo poprawy koniunktury na rynkach ryzykownych aktywów z poprzednich dni trudno już mówić o tym, że rozpoczęła się kolejna fala zwyżkowa. WIG próbował się przebić wczoraj przez tegoroczny szczyt, ale ostatecznie się to nie udało. Amerykańskiemu S&P 500 natomiast wciąż sporo brakuje do górki z września. Odrobił dopiero połowę poniesionych strat.

Filmy - Rynek akcji (4)

 • Globalne rynki potrzebują oddechu

  - Po okresie rynkowych zawirowań mamy do czynienia z uspokojeniem na rynkach obligacji i akcji – komentuje Piotr Minkina z Union Investment TFI. – Jednak cały czas obserwujemy toczącą się walkę między danymi makroekonomicznymi, które są generalnie niekorzystne, a oczekiwaniami inwestorów – dodaje.
 • Ceny surowców pozostaną stabilne lub będą spadać

  Po realizacji wcześniejszych zysków z akcji i obligacji obecnie na rynku znajduje się sporo wolnej gotówki. Zdaniem Roberta Pietrzaka z Domu Maklerskiego HFT Brokers po osiągnięciu ewentualnego porozumienia między Grecją a Unią Europejską środki raczej trafią znowu na parkiet. Prawdopodobieństwo, że zostaną skierowane na rynek surowców, jest niewielkie. W niedawnej ankiecie agencji Bloomberg Europa została wskazana jako najlepsze obecnie miejsce do inwestowania. – Na rynku jest dzisiaj wiele niezagospodarowanej gotówki – przyznaje Robert Pietrzak z Domu Maklerskiego HFT Brokers. – Inwestorzy zrealizowali wcześniejsze zyski z akcji i obligacji. Obecnie przytrzymują gotówkę, czekając na ostateczne rozwiązanie i dojście do porozumienia Unii Europejskiej z Grecją. Scenariuszem bazowym w dalszym ciągu pozostaje jednak późniejsze skierowanie tych środków na rynki akcyjne w Europie.
 • Zyski kapitałowe nie łączą się w PIT z innymi dochodami

  Zyski z akcji czy obligacji są rozliczane w PIT oddzielnie od innych dochodów. Informację o nich zawierają formularze PIT-8C, przesyłane przez instytucje finansowe do końca lutego. Trzeba jednak pamiętać, by doliczyć do nich także dochody z rynków kapitałowych uzyskanych za granicą. - Trzeba pamiętać o tym, że te dochody nie podlegają łączeniu z dochodami opodatkowanymi według skali, a więc z umowy o pracę. Dochód ten wykazujemy w deklaracji PIT-38 i jest on opodatkowywany 19-proc. stawką podatku – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Anna Misiak, szefowa zespołu ds. podatków osobistych w Kancelarii MDDP.
 • Nowe impulsy makro dla RPP. Giełda czeka na Skarb Państwa

  Dane płynące z polskiej gospodarki przemawiają za tym, że Rada Polityki Pieniężnej powinna kontynuować cykl obniżek stóp. Równocześnie coraz więcej kapitału napływa na rynki akcji - w tym emerging markets. Komentuje Piotr Minkina, manager ds. produktów inwestycyjnych Union Investment TFI.