rurociąg Przyjaźń

Artykuły - Rurociąg Przyjaźń (21)

 • Białoruś dywersyfikuje dostawy ropy

  Białoruś dywersyfikuje dostawy ropy

  ​Białoruś rozszerza listę dostawców nierosyjskiej ropy. Z tureckiego portu Ceyhan wypłynął dziś tankowiec z 90 tysiącami ton ropy z Azerbejdżanu. Wcześniej na Białoruś dotarła ropa z Norwegii przywieziona tankowcem do litewskiego portu w Kłajpedzie. Białoruś i Rosja od 1 stycznia nie mają podpisanych kontraktów na dostawy surowca dla strony białoruskiej.
 • PERN ma problem z zanieczyszczoną rosyjską ropą

  PERN ma problem z zanieczyszczoną rosyjską ropą

  W zbiornikach PERN nadal znajduje się ok. 250 tys. ton zanieczyszczonej rosyjskiej ropy. To kiedy zostaną one opróżnione, zależy o tempa w jakim rafinerie PKN Orlen i Lotosu oraz dwie niemieckie będą ją odbierać, by - po wymieszaniu z czystym surowcem - przerabiać w swoich instalacjach - zapowiedział ostatnio dziennikarzom prezes PERN Igor Wasilewski
 • Rynek ropy: Białoruś liczy na wariant Polski?

  Rynek ropy: Białoruś liczy na wariant Polski?

  Białoruś bada możliwości sprowadzania ropy z innych kierunków niż rosyjski; najkorzystniejszą z alternatyw jest rewers surowca rurociągiem Przyjaźń z Polski - zapowiedział wczoraj prezydent Białorusi Alaksander Łukaszenka.
 • Pod Warszawą doszło do wycieku ropy

  Pod Warszawą doszło do wycieku ropy

  W niedzielę w okolicach miasta Tłuszcz pod Warszawą doszło do wycieku ropy naftowej z ropociągu "Przyjaźń". Awaria była efektem próby nielegalnego wpięcia się do magistrali transportującej surowiec. Sprawę badają organy ścigania.
 • Naftowy Czernobyl

  Naftowy Czernobyl

  To, co wydarzyło się pod koniec kwietnia, kiedy Białorusini poinformowali, że rurociągiem Przyjaźń płynie zanieczyszczona chlorem mieszanka różnych gatunków ropy naftowej, nie mogło nastąpić w gorszym dla Moskwy momencie.
 • Oczyszczenie rurociągu Przyjaźń zajmie 8 miesięcy

  Oczyszczenie rurociągu Przyjaźń zajmie 8 miesięcy

  Pełne oczyszczenie rurociągu Przyjaźń zajmie co najmniej osiem miesięcy - ocenił wicedyrektor Homeltransnafty, białoruskiego operatora Przyjaźni, Andrej Wiariha na łamach gazety "Wiestnik Biełnieftiechima". W kwietniu do magistrali trafiła zanieczyszczona ropa z Rosji.
 • Dostawy czystej ropy naftowej do Polski 10 czerwca

  Dostawy czystej ropy naftowej do Polski 10 czerwca

  Transnieft przekaże rosyjskim producentom ropy naftowej rekompensaty na pokrycie roszczeń kierowanych do nich przez odbiorców ropy, w tym PKN Orlen. Taką deklarację otrzymała strona polska - poinformował płocki koncern w komunikacie.
 • Białoruś nalicza opłaty za rewers zanieczyszczonej ropy

  Białoruś nalicza opłaty za rewers zanieczyszczonej ropy

  Białoruś postanowiła zarabiać również na transporcie złej jakości rosyjskiej ropy. Mińsk ustanowił taryfy na zwrotne przesyłanie do Rosji zanieczyszczonego surowca. Rzecznik rosyjskiego wicepremiera powiedział, że Rosja i Białoruś oczyszczą rurociąg do granicy z Polską. Dostawy surowca mają być wznowione najpóźniej w połowie czerwca. Wicepremier Kozak rozmawiał w tej sprawie również z przedstawicielami rosyjskich firm naftowych i rosyjskiego operatora rurociągów Transnieft.
 • Tranzyt ropy do Polski blokuje surowiec na Białorusi

  Tranzyt ropy do Polski blokuje surowiec na Białorusi

  Wznowienie tranzytu ropy Przyjaźnią do Polski blokuje 0,5 mln m sześc. zanieczyszczonego surowca w systemie rurociągowym na Białorusi. Mińsk, który nie ma wolnych zbiorników, by go odpompować, oczekuje na działania Moskwy - podał Interfax-Zachód.
 • Specjalna komisja zbada przyczynie zanieczyszczenia rosyjskiej ropy

  Specjalna komisja zbada przyczynie zanieczyszczenia rosyjskiej ropy

  Minister energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksander Novak powołał międzyresortową komisję, która ma ocenić jakość ropy w rurociągu Przyjaźń. W ciągu tygodnia ma zostać ustalona przyczyna zatłoczenia niskiej jakości surowca.

Filmy - Rurociąg Przyjaźń (1)

 • Batalia o brudną ropę trwa. Rosjanie nie chcą wypłacać odszkodowań

  W kwietniu bieżącego roku białoruskie ropociągi odkryły, że dostarczana do nich rurociągiem „Przyjaźń” rosyjska ropa jest wysoce zanieczyszczona. Stężenie chlorków organicznych, które doprowadzają do korozji instalacji rafineryjnych, kilkudziesięciokrotnie przekroczyło dopuszczalny poziom. Zanieczyszczona ropa dotarła także do Polski, wchodząc do systemu ropociągowego. Chociaż sprawa dawno ujrzała światło dzienne – a w rosyjskich spółkach są już pierwsi zatrzymani, podejrzani o celowe zanieczyszczenie ropy – spór o wysokość odszkodowań wciąż trwa. Klienci, którym Rosja dostarczyła zanieczyszczoną ropę, domagają się odszkodowań – wynagradzających kryzysowe korzystanie ze strategicznych rezerw ropy oraz naprawę zniszczonych rurociągów i instalacji. Strona rosyjska jednak nie jest skłonna do wypłacenia żądanych odszkodowań.