RRSO

Artykuły - RRSO (8)

 • Bierzesz kredyt hipoteczny? Zobacz, jak nie dać się zrobić w bambuko

  Bierzesz kredyt hipoteczny? Zobacz, jak nie dać się zrobić w bambuko

  Od początku roku polskie banki udzielają coraz więcej kredytów hipotecznych. Coraz więcej z nas zastanawia się zatem, jak wybrać najlepszą ofertę kredytu na zakup domu lub mieszkania. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji.
 • Stopy bez zmian, a kredyty tanieją

  Stopy bez zmian, a kredyty tanieją

  Według najnowszych danych NBP w grudniu banki udzieliły kredytów z najniższym oprocentowaniem w historii - średnio 4,64%. Największa w tym zasługa mocno taniejących kredytów świątecznych oraz tych udzielanych indywidualnym przedsiębiorcom. Expander zwraca uwagę, że niższe odsetki nie były rekompensowane podwyżkami innych kosztów.
 • Chcesz wiedzieć, który kredyt jest najlepszy? Zapytaj o RRSO!

  Chcesz wiedzieć, który kredyt jest najlepszy? Zapytaj o RRSO!

  Pojęcie RRSO, czyli Rocznej Rzeczywistej Stopy Oprocentowania pojawiło się na polskim rynku kredytowym z Ustawą o kredycie konsumenckim 12 maja 2011 roku. Na mocy tej ustawy wszystkie instytucje finansowe są zobligowane do podawania klientom wartości RRSO w celu ułatwienia im porównywania poszczególnych ofert kredytowych pomiędzy sobą. Ustawa zawiera nie tylko kompletną definicję RRSO, ale również sposób jej obliczania. Jak więc korzystać ze wskaźnika, aby skutecznie porównywać z jego pomocą oferty kredytów?
 • Gdy wiedza ekonomiczna kuleje, pieniądze uciekają

  Gdy wiedza ekonomiczna kuleje, pieniądze uciekają

  Obliczanie odsetek, inflacja i Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) kredytu, to najsłabsze punkty ekonomicznej wiedzy Polaków. A im większe luki w edukacji, tym większe straty w domowym budżecie i problemy w życiu.
 • Polak nie pyta, tylko płaci

  Polak nie pyta, tylko płaci

  Połowa Polaków jest obecnie w trakcie spłaty zadłużenia. Mimo to pojęcia takie jak RRSO, scoring kredytowy, upadłość konsumencka czy pętla zadłużenia - to dla większości wciąż wiedza tajemna.
 • UOKiK: Próba ograniczenia działalności firm pożyczkowych może rozwinąć szarą strefę

  UOKiK: Próba ograniczenia działalności firm pożyczkowych może rozwinąć szarą strefę

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa, że warto zastanowić się nad ustawowym wprowadzeniem limitu RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania). Regulacja ta miałaby obniżyć koszty kredytów szczególnie w firmach pożyczkowych. UOKiK zdaje sobie jednak sprawę, że zmiana ta wymaga rzetelnej analizy, ponieważ wyeliminowanie z rynku firm pożyczkowych mogłoby spowodować przejście klientów tego typu firm do lombardów i szarej strefy.
 • Lepszy najdroższy bank niż firma pożyczkowa

  Lepszy najdroższy bank niż firma pożyczkowa

  Pożyczki udzielane przez firmy parabankowe nierzadko są bardzo drogie. Klienci często jednak tego nie dostrzegają. Aby sprawdzić, czy oferowany kredyt jest atrakcyjny czy też horrendalnie drogi warto porównać jego oprocentowanie rzeczywiste (RRSO) z tym jakie mają najdroższe bankowe kredyty. Z wyliczeń Expandera wynika, że RRSO miesięcznego kredytu w banku zwykle nie przekracza 137 proc. W parabanku może ono wynieść nawet ponad 2000 proc.
 • Kiedy droższy kredyt jest... tańszy

  Kiedy droższy kredyt jest... tańszy

  Rzeczywiste oprocentowanie kredytu ma ułatwiać wybór najkorzystniejszej oferty kredytowej. Z doświadczeń doradców Expandera wynika jednak, że większość klientów nie korzysta z RRSO, gdyż nie rozumieją co pokazuje. Nieufność wobec tej wartości wzmagają dodatkowo sytuacje gdy okazuje się, że kredyt z wyższą sumą kosztów ma niższe RRSO.