wydarzenia - RPO

Artykuły - RPO (122)

 • Wybór RPO. Opozycja krytykuje Konfederację. "Będzie szóste podejście"

  Wybór RPO. Opozycja krytykuje Konfederację. "Będzie szóste podejście"

  "Jak następnym razem Konfederacja będzie organizowała debatę kandydatów, to lepiej ich olać" - oceniła Katarzyna Lubnauer. Zdaniem Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, dla "skrajnej prawicy rzecznik idealny to rzecznik nieobecny". Opozycja nie kryje oburzenia stanowiskiem Konfederacji, której część posłów poparła ubiegającą się o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich Lidię Staroń.
 • Sejm wybrał Rzecznika Praw Obywatelskich

  Sejm wybrał Rzecznika Praw Obywatelskich

  Lidia Staroń została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Jej kandydaturę zgłosił klub parlamentarny PiS. Aby którykolwiek z kandydatów został wybrany na stanowisko RPO, musiał otrzymać poparcie 228 posłów. Senator Lidia Staroń zdobyła 231 głosów.
 • Sejm: Lidia Staroń czy Marcin Wiącek? We wtorek piąta próba wyboru RPO

  Sejm: Lidia Staroń czy Marcin Wiącek? We wtorek piąta próba wyboru RPO

  Niezależna senator Lidia Staroń oraz prawnik Marcin Wiącek są kandydatami na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm we wtorek podejmie piątą próbę wyboru RPO. Podczas posiedzenia posłowie mają usłyszeć również informacje na temat decyzji TSUE o wstrzymaniu wydobycia węgla w kopalni Turów.
 • RPO chce zawetowania ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości

  RPO chce zawetowania ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości

  Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do prezydenta o zawetowanie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Według niego, nie ma obecnie zapewnienia ochrony mieszkań wynajmmowanych w ramach tzw. najmu instytucjonalnego.
 • "Rzecznik Praw Obywatelskich powinien podać się do dymisji"

  "Rzecznik Praw Obywatelskich powinien podać się do dymisji"

  RPO Adam Bodnar powinien podać się do dymisji w związku z jego wypowiedzią na temat Holokaustu - uważa PiS. Zdaniem Kukiz'15 - PiS powinien złożyć w Sejmie wniosek o odwołanie Bodnara. PO podkreśla, że te słowa rzecznika nie powinny paść, ale zauważa, że Bodnar przeprosił za nie.
 • Niepełnosprawny stracił rentę: RPO prosi o zmianę prawa

  Niepełnosprawny stracił rentę: RPO prosi o zmianę prawa

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Senatu o inicjatywę ustawodawczą dot. osób z niepełnosprawnością, które z dnia na dzień utraciły prawo do otrzymywania renty. Sprawą zajmie się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
 • Prof. Thomas Buergenthal laureatem nagrody RPO

  Prof. Thomas Buergenthal laureatem nagrody RPO

  Prawnik specjalizujący się w prawach człowieka i prawie międzynarodowym prof. Thomas Buergenthal odebrał w poniedziałek w Warszawie nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica. Wyróżnienie przyznawane jest "występującym w obronie podstawowych praw i wolności".
 • RPO: Ograniczenia wiekowe dla funkcjonariuszy BOR to dyskryminacja

  RPO: Ograniczenia wiekowe dla funkcjonariuszy BOR to dyskryminacja

  Przepis, na mocy którego funkcjonariusza BOR obligatoryjnie zwalniania się ze służby w związku z osiągnięciem określonego wieku, może prowadzić do dyskryminacji - podkreśla RPO Adam Bodnar, który zwrócił się do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka o zmianę przepisów w tej sprawie.
 • RPO broni prokuratorów. Jest wniosek do TK ws. reformy Zbigniewa Ziobry

  RPO broni prokuratorów. Jest wniosek do TK ws. reformy Zbigniewa Ziobry

  Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które umożliwiły przenoszenie prokuratorów na niższe szczeble prokuratury. Reorganizacja prokuratury stała się podstawą do całkowicie arbitralnej weryfikacji kadrowej - wskazał RPO.
 • ​RPO: 85 proc. osób, które doświadczyły dyskryminacji, nigdzie tego nie zgłosiło

  ​RPO: 85 proc. osób, które doświadczyły dyskryminacji, nigdzie tego nie zgłosiło

  85 proc. osób, które doświadczyły dyskryminacji w 2015 r., nie zgłosiło tego żadnej instytucji - alarmuje rzecznik praw obywatelskich w liście do pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania. Zdaniem RPO ustawa o równym traktowaniu jest nieskuteczna.

Filmy - RPO (6)

 • Gdula: Rozważałbym na RPO osobę pokroju Ryszarda Bugaja

  „Możliwe jest wybranie kandydata, który będzie gwarantował, że nie będzie reprezentantem obozu rządzącego i będzie prowadził niezależną politykę, która będzie nastawiona na ochronę obywateli. To nie są jakieś wygórowane oczekiwania” – mówił Maciej Gdula w internetowej części Porannej rozmowy w RMF . „W moim przekonaniu da się znaleźć taką osobę, która byłaby do zaakceptowania. To nie będzie kandydat wymarzony dla żadnej ze stron politycznych” – dodał poseł Lewicy. Wskazał też, kto jego zdaniem, mógłby ubiegać się o to stanowisko. „Osoba pokroju Ryszarda Bugaja to ktoś, kogo mógłbym rozważać jako RPO” – mówił poseł Lewicy.Maciej Gdula, który jest zwolennikiem podniesienia uposażeń posłów, powiedział też, jak można by rozwiązać tę sprawę, żeby nie wywoływała kontrowersji. „Posłowie nigdy nie powinni głosować nad własnymi zarobkami. Powinni głosować nad zarobkami posłów następnej kadencji. Tylko wtedy to się da jakoś obronić, że to nie jest wsadzanie sobie kasy do portfela” – proponował Gdula.
 • Dziemianowicz-Bąk w "Śniadaniu w Polsat News i Interii" o RPO: Wyrok "pseudotrybunału konstytucyjnego"

  - Wyrok "pseudotrybunału konstytucyjnego" jednoznacznie pokazuje, że PiS chce pozbawić obywateli i obywatelki tego niezależnego urzędu - mówiła w "Śniadaniu Polsat News i Interii" posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Na ten temat wypowiedziała się również Urszula Nowogórska z PSL.
 • "Wydarzenia": Pełnienie obowiązków po zakończeniu kadencji RPO jest niekonstytucyjne. Wyrok TK

  Przepis, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że przepis ten ma utracić moc po upływie 3 miesięcy. W tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę dot. kadencji RPO - wskazał TK.
 • "Wydarzenia": Opozycja zwraca się do Gowina w kwestii kandydatury RPO. Proponują też utworzenie "rządu technicznego"

  Zjednoczona Prawica ma swojego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich - Bartłomieja Wróblewskiego, którego popiera Porozumienie - poinformował PAP w czwartek zastępca rzecznika partii Jan Strzeżek, odnosząc się do apelu lidera PO Borysa Budki ws. rozmów z Porozumieniem o wspólnym kandydacie.
 • Kosiniak-Kamysz: RPO powinien być wyłoniony z udziałem środowisk społecznych i akademickich

  Bogdan Rymanowski spytał o przedstawionego przez PiS kandydata na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest nim wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, niegdyś związany z PSL. Zapytał, czy ludowcy zagłosują "za" nim. - Nie poprzemy go ani w Sejmie, ani w Senacie, bo jest czynnym politykiem, posłem, ministrem od kilku dobrych lat. Uważamy, że RPO powinien być wyłoniony z udziałem środowisk społecznych i akademickich. Zwróciłem się do dziekanów wydziałów praw i administracji uczelni wyższych w Polsce o pomoc w wyborze RPO. Już przychodzą odpowiedzi - odpowiedział lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.Fragment programu "Gość Wydarzeń", emitowanego na antenie Polsat News.
 • Neumann zapomniał nazwiska kandydatki na RPO: Nie pamiętam, przepraszam

  - Jest poranek - tak tłumaczył Sławomir Neumann w rozmowie z Robertem Mazurkiem lukę w pamięci jeśli chodzi o imię i nazwisko kandydatki Koalicji Obywatelskiej i Lewicy na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Przypomnijmy, że była nią Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Fragment Porannej rozmowy w RMF FM.