Biznes - Rosja

Artykuły - Rosja (1738)

 • Kursy walut: Rosja szykuje wymianę waluty!

  Kursy walut: Rosja szykuje wymianę waluty!

  Rosyjski rubel mocno traci na wartości - alarmuje niezależna "Nowaja Gazieta". ​W ciągu ostatniego miesiąca rosyjska waluta straciła ponad 7 procent w stosunku do euro i dolara.
 • Rosja ma więcej ze sprzedaży złota niż gazu

  Rosja ma więcej ze sprzedaży złota niż gazu

  W okresie kwiecień-maj przychody Federacji Rosyjskiej z eksportu złota wyniosły 3,58 mld dol. i po raz pierwszy w historii współczesnej były wyższe od przychodów z eksportu gazu rurociągami wygenerowanych w tym samym okresie - wynika z danych Federalnej Służby Celnej i Banku Centralnego przytaczanych przez rosyjską prasę.
 • Chińska rozgrywka Gazpromu

  Chińska rozgrywka Gazpromu

  Rosja chce wejść do grona liczących się dostawców gazu na rynek chiński. Na razie sprzedaje niewiele. W grudniu uruchomiła gazociąg Siła Syberii, którym do Chin popłynie gaz ze złóż wschodniej Syberii. Przy ich zagospodarowywaniu pojawiły się jednak problemy, są obawy o realizację kontraktu. Wraca pomysł budowy Siły Syberii II łączącej rynek chiński ze złożami zachodniosyberyjskimi.
 • Analityk OSW: Rosja przygotowana na kryzys

  Analityk OSW: Rosja przygotowana na kryzys

  Przecena na rynku surowcowym wywołana koronawirusem dotknęła wiele krajów, w tym Rosję, której budżet w dużej mierze opiera się na wpływach z wydobycia i eksportu węglowodorów. O nowych realiach i wyzwaniach, jakie niesie dla Moskwy obecna sytuacja mówi Szymon Kardaś, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
 • Rosyjscy kierowcy przesiądą się na gaz

  Rosyjscy kierowcy przesiądą się na gaz

  Rosyjski rząd zwiększy dofinansowanie na konwersję samochodów z benzynowych na gaz do 60 proc. Z pomocy skorzystać mogą osoby fizyczne i małe firmy. Tamtejsze władze szacują, że pozwoli to zaoszczędzić kierowcom 4-5 mld euro.
 • Ukraina - wielkie łowy na pieniądze

  Ukraina - wielkie łowy na pieniądze

  Z powodu kryzysu wywołanego pandemią dramatycznie spadły wpływy do ukraińskiego budżetu. Problemy mają także samorządy, bo rząd, wprowadzając pakiety pomocowe, ograniczył przychody lokalnych budżetów.
 • To prawdziwa katastrofa ekologiczna!

  To prawdziwa katastrofa ekologiczna!

  Awaria w Norylsku, w wyniku której doszło do wycieku oleju napędowego do rzek i gruntów, jest potężnym zagrożeniem dla tamtejszego ekosystemu. Zagrożone jest życie wielu gatunków ryb i ssaków, które żyją na tych terenach. Rosja twierdzi, że sama upora się z problemem, mimo że pomoc oferowały jej m.in. USA. Nornikiel szacuje koszt usuwania skutków wypadku na 146 mln dolarów.
 • W Rosji burza po wycieku oleju na dalekiej północy

  W Rosji burza po wycieku oleju na dalekiej północy

  W elektrowni pod Norylskiem wyciekło 21 tys. ton oleju napędowego. Produkt zanieczyścił gleby, zbiorniki wodne i ulice. To może być największa katastrofa ekologiczna w rosyjskiej Arktyce. Rosyjski resort zasobów naturalnych ocenia, że przywrócenie stanu sprzed wypadku może zająć co najmniej dekadę! W tle rozgrywa się wielka polityczna burza. Władze utrzymują, że dowiedziały się o wypadku z sieci społecznościowych.
 • NBP: Udział Rosji w imporcie ropy do Polski spadł do 61,5 proc. w 2019 wobec 68 proc. w 2018

  NBP: Udział Rosji w imporcie ropy do Polski spadł do 61,5 proc. w 2019 wobec 68 proc. w 2018

  Udział Rosji w imporcie ropy do Polski w 2019 r. spadł do 61,5 proc. wobec 68 proc. w 2018 r. - poinformował Narodowy Bank Polski.
 • Kto skorzysta na Baltic Pipe? Dla Polski to strategiczna inwestycja

  Kto skorzysta na Baltic Pipe? Dla Polski to strategiczna inwestycja

  Gazociąg Baltic Pipe to strategiczna inwestycja, która ma na celu otworzenia nowego korytarza dostaw gazu na europejski rynek. Umożliwi sprowadzanie do 10 miliardów m sześc. paliwa z Norwegii.