rolnictwo

Artykuły - Rolnictwo (736)

 • Poziom wód gruntowych obniżył się o dwa metry. Eksperci alarmują: Polska wysycha

  Poziom wód gruntowych obniżył się o dwa metry. Eksperci alarmują: Polska wysycha

  W ostatnich latach poziom wód gruntowych w naszym kraju obniżył się o dwa metry. Eksperci alarmują, że Polska jest zagrożona poważnymi brakami wody.
 • Zasiłek opiekuńczy dla rolników: ​Projekt wydłużający wypłatę trafił do rządu

  Zasiłek opiekuńczy dla rolników: ​Projekt wydłużający wypłatę trafił do rządu

  Projekt rozporządzenia, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu, przewiduje wydłużenie prawa do pobierania przez ubezpieczonych rolników zasiłku opiekuńczego, jednak nie dłużej niż do 24 grudnia 2020 r.
 • Dramatyczna sytuacja hodowców drobiu. Ceny osiągnęły dno

  Dramatyczna sytuacja hodowców drobiu. Ceny osiągnęły dno

  Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz oceniła, że sytuacja hodowców drobiu jest dramatyczna, głównie ze względu na pandemię koronawirusa. Ceny skupu kurcząt rzeźnych osiągnęły dno, przynosząc straty producentom. Zagrożeniem jest również brexit.
 • Pandemia: COVID-19 na fermie norek we Francji

  Pandemia: COVID-19 na fermie norek we Francji

  Ministerstwo rolnictwa Francji poinformowało, że u jednej z norek na fermie we francuskim departamencie Eure-et-Loir potwierdzono zakażenie koronawirusem. Tysiąc zwierząt z tego gospodarstwa zostanie wybitych.
 • Rolnictwo: Pandemia zagraża rynkom

  Rolnictwo: Pandemia zagraża rynkom

  Pandemia COVID-19 zagraża rynkom rolnym UE. W razie pogorszenia się sytuacji, KE powinna wprowadzić skup interwencyjny, dopłaty do przechowywania czy wsparcie finansowe dla rolników - mówił minister rolnictwa Grzegorz Puda podczas wideokonferencji unijnych ministrów rolnictwa. W Polsce szczególnie trudna sytuacja jest na rynku wieprzowiny.
 • Trzeba zabić trzy tysiące kur - ptasia grypa na fermie pod Rostockiem

  Trzeba zabić trzy tysiące kur - ptasia grypa na fermie pod Rostockiem

  3000 kur żyjących w gospodarstwie trzeba teraz zabić - na farmie niosek w okolicach Neubukow w powiecie Rostock w Meklemburgii-Pomorzu Przednim wykryto bowiem wirus ptasiej grypy H5N8 wykryto.
 • 8,7 mld zł na kontach rolników

  8,7 mld zł na kontach rolników

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podała, że 8,7 mld zł zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych za 2020 rok trafiło już na konta rolników.
 • Ceny mąki ruszyły w górę, jednak ceny pszenicy rosną w znacznie szybszym tempie

  Ceny mąki ruszyły w górę, jednak ceny pszenicy rosną w znacznie szybszym tempie

  Ostatnie dwa tygodnie przyniosły nam zapowiedź zmian na rynku mąk piekarniczych. Zanotowano niewielkie 1-2-proc. wzrosty cen w stosunku do sierpnia i września, kiedy to ceny stały w miejscu. Wydaję się, że to początek trendu, bowiem ceny pszenicy konsumpcyjnej w dalszym ciągu rosną i przekroczyły 900 zł za pszenicę 12,5 proc. białka z dostawą do portów z przeznaczeniem na eksport. To jest o 40-50 zł na tonie więcej niż w pierwszej połowie października (oraz 140 zł więcej niż w sierpniu po żniwach).
 • Popegeerowskie gminy zyskają na znaczeniu

  Popegeerowskie gminy zyskają na znaczeniu

  Trwają prace nad nowym projektem uchwały w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego. Dzięki niemu popegeerowskie gminy otrzymają znaczące środki na rozwój.
 • Za kilka tygodni w Polsce może zabraknąć pasz dla drobiu

  Za kilka tygodni w Polsce może zabraknąć pasz dla drobiu

  Za kilka tygodniu polscy producenci drobiu i jaj mogą mieć problemy z paszami, bowiem od nowego roku nie będzie można stosować genetycznie modyfikowanej soi do kamienia zwierząt - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Filmy - Rolnictwo (33)

 • Ogromne straty dla rolników. Ucierpiało 50 tys. upraw

  Prawie 50 tysięcy hektarów upraw ucierpiało w Kolumbii przez niskie temperatury. Każdego ranka pokrywa je mróz, a temperatura nawet po wzejściu słońca jest niekorzystna dla roślin i zwierząt.
 • Zgnilec amerykański. Groźna choroba atakuje pszczoły

  Na terenie Małopolski i w województwie podlaskim pojawiły się niepokojące tablice ostrzegające: Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”. Nie ma powodu do paniki, bo to choroba która nie zagraża bezpośrednio ludziom, jednak sprawa jest poważna, ponieważ jest to ogromny problem dla pszczelarzy, ale także sadowników.
 • Rynek zdrowej żywności rośnie – konsumenci chcą ekologicznych produktów

  Świadomość konsumencka w Polsce stale rośnie. Coraz częściej zwraca się uwagę na zdrowy tryb życia. Kampanie, które są temu poświęcone, trwają już od kilku lat. Temat ten był poruszany z producentami – sieci handlowe chcą umieszczać takie produkty w swoich sklepach oraz informować o właściwościach wyrobów organicznych i BIO.
 • Grupa Azoty robi kolejny krok w stronę integracji

  Cztery kluczowe spółki Grupy Azoty: z Tarnowa, Polic, Puław i Kędzierzyna - podpisały Umowę o współdziałaniu i tym samym zacieśniają współpracę m.in w obszarze handlu nawozami.Kluczowym celem podpisanej umowy jest pogłębienie współpracy, pozwalające na działanie spółek grupy jak jeden organizm gospodarczy.Współdziałanie spółek pozwoli na umocnienie relacji z klientami. W efekcie podpisanej umowy grupa będzie realizowała jednolitą strategię i politykę handlową, której towarzyszyła będzie konsolidacja i koordynacja działań marketingowych pod wspólną marką.