rolnictwo

Artykuły - Rolnictwo (768)

 • Coraz więcej państwa w Krajowej Spółce Cukrowej?

  Coraz więcej państwa w Krajowej Spółce Cukrowej?

  Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się projektem zmiany ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. Zakłada on, że Skarb Państwa będzie mógł obejmować nowe akcje Krajowej Spółki Cukrowej z prawem głosu.
 • Analiza: W sklepach spadają ceny warzyw i owoców. Producenci patrzą na to z niepokojem

  Analiza: W sklepach spadają ceny warzyw i owoców. Producenci patrzą na to z niepokojem

  Analiza blisko 6 tys. cen z I kwartału 2020 i 2021 r. wykazała, że warzywa w sklepach potaniały średnio o prawie 5 proc.. Spośród 10 sprawdzanych produktów aż 8 odnotowało spadki. Największe dotyczyły cebuli - ok. 24 proc., buraków - ponad 18 proc., a także ziemniaków - niecałe 16 proc.. Z kolei ceny owoców obniżyły się o przeszło 4 proc.. Na 10 analizowanych towarów aż 7 poszło w dół. Były to przede wszystkim cytryny - blisko 15 proc., gruszki - ok. 13 proc. oraz jabłka - o 11 proc.
 • Bronisze: Sezon na rośliny ogrodowe

  Bronisze: Sezon na rośliny ogrodowe

  - Na Rynku Hurtowym w Broniszach w rozpoczął się sezon na rośliny rabatowe, balkonowe i ogrodowe. Oferta polskich producentów, jak i importerów bardzo bogata, różnorodna. Królują pelargonie, surfinie i begonie - informuje ekspertka rynku Anna Kaszewiak.
 • Koncentracja w polskim rolnictwie przebiega zbyt wolno

  Koncentracja w polskim rolnictwie przebiega zbyt wolno

  GUS opublikował wstępne wyniki Powszechnego Spisu Rolnego. Wysokie rozdrobnienie gospodarstw rolnych jest jednym z największych problemów, z jakim zmaga się polskie rolnictwo. Kluczowe dla utrzymania jego konkurencyjności w długim okresie jest przyspieszenie koncentracji tego sektora gospodarki. Zdaniem analityków Credit Agricole pół miliona osób zatrudnionych w polskim rolnictwie to tzw. ukryci bezrobotni.
 • GUS : Uprawy przezimowały w dobrej kondycji prawie bez strat

  GUS : Uprawy przezimowały w dobrej kondycji prawie bez strat

  ​Uprawy przezimowały prawie bez strat w dobrej kondycji - podał wczoraj GUS. Ostateczna ocena strat zimowych, jak i wiosennych oraz ocena stanu zasiewów upraw rolnych i ogrodniczych zostanie przeprowadzona w drugiej połowie maja br.
 • Oscypki będą w maju - sezon pasterski opóźniony

  Oscypki będą w maju - sezon pasterski opóźniony

  W sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej na Podhalu spotkali się bacowie, juhasi, hodowcy owiec i rolnicy, którzy modlili się o szczęśliwy sezon pasterski tego roku. Z uwagi na przedłużającą się zimę, redyki na tatrzańskie polany wyruszą dopiero w drugiej połowie maja.
 • Od początku roku ceny drobiu szybują. Mimo to producenci i hodowcy wciąż liczą straty po całym roku pandemii

  Od początku roku ceny drobiu szybują. Mimo to producenci i hodowcy wciąż liczą straty po całym roku pandemii

  Zamknięcie gastronomii, czasowe przerwanie łańcuchów dostaw i grypa ptaków okazały się mieszanką wybuchową dla branży drobiarskiej. Wzrosły koszty surowców, wiele ferm musiało zlikwidować zarażone stada, a popyt drastycznie spadł. Do tego dochodzą deklaracje największych sieci handlowych, które zamierzają zrezygnować ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego. W efekcie spadła produkcja, a ceny zaczęły gwałtownie rosnąć. Nie wyrównuje to jednak strat branży z ubiegłego roku, a drobiarze apelują o wsparcie państwa.
 • Grypa ptaków wymusiła likwidację ponad 6 mln sztuk drobiu. Wzrosną ceny mięsa i jaj?

  Grypa ptaków wymusiła likwidację ponad 6 mln sztuk drobiu. Wzrosną ceny mięsa i jaj?

  W tym roku z powodu grypy ptaków do likwidacji jest ponad 6,2 mln sztuk drobiu - wynika z danych Głównego Lekarza Weterynarii. To duży problem dla całego rynku, może on w przyszłości skutkować wzrostem cen mięsa drobiowego i jaj.
 • Włochy: Brakuje 50 tys. pracowników. Zbiory są zagrożone

  Włochy: Brakuje 50 tys. pracowników. Zbiory są zagrożone

  Zbiory we Włoszech są zagrożone, bo w gospodarstwach rolnych brakuje około 50 tysięcy robotników sezonowych z zagranicy - alarmuje związek rolników Coldiretti. Nieobecność pracowników to wynik związanych z pandemią ograniczeń dotyczących przyjazdów.
 • Rolników wykańcza pandemia i współpraca z pośrednikami. Ceny mogą iść niebezpiecznie w górę

  Rolników wykańcza pandemia i współpraca z pośrednikami. Ceny mogą iść niebezpiecznie w górę

  Rolnicy ostrzegają, że wkrótce mogą nas czekać duże podwyżki. Już teraz widać gwałtowne wzrosty cen środków do produkcji. Ponadto koszty prowadzenia działalności w przetwórstwie i dystrybucji są bardzo wysokie. Sporo gospodarstw straciło zbyt z powodu obostrzeń w sektorze HoReCa, przez co musiało ograniczyło wytwórczość. Jednak patrząc na ostatni rok, nie brakuje opinii, że np. warzywa, owoce czy drób mogą być tańsze. Jednocześnie rolnicy zwracają uwagę na rolę pośredników, którzy ciągle podnoszą marże. A to finalnie wpływa na ceny w sklepach.

Filmy - Rolnictwo (36)