Sport - rocznica

Artykuły - Rocznica (14)

 • Trzydziesta rocznica śmierci Jadwigi Jędrzejowskiej

  28 lutego mija trzydziesta rocznica śmierci tenisistki Jadwigi Jędrzejowskiej. W 1937 roku była finalistką turnieju wielkoszlemowego rozgrywanego na kortach Wimbledonu. W parze z Francuzką Simone Mathieu zdobyła dwa lata później mistrzostwo Francji.
 • 40. rocznica wyczynu Lavera

  Międzynarodowa Galeria Sław będzie w lipcu obchodzić czterdziestą rocznicę zdobycia przez Australijczyka Roda Lavera Wielkiego Szlema. To jedyny tenisista, który tego dokonał i to dwukrotnie.
 • Rocznica wielkiej tragedii

  Rocznica wielkiej tragedii

  Pewną pociechą dla rodzin 96 ofiar tragedii sprzed 20 lat na stadionie Hillsborough w Sheffield - 15 kwietnia 1989 r. - może być fakt, że obecnie stadiony brytyjskie są najbezpieczniejsze na świecie.
 • Mija 20. rocznica śmierci Haliny Konopackiej

  20 lat temu, 29 stycznia 1989 roku, zmarła Halina Konopacka, zdobywczyni pierwszego w historii złotego medalu olimpijskiego dla Polski.
 • 31. rocznica powstania GKS Bełchatów

  26 listopada 1977 roku nastąpiło protokólarne przekazanie przez RKS "Skra" sekcji piłki nożnej na rzecz Górniczego Klubu Sportowego "Węgiel Brunatny". Tą też datę uznaje się za początek działalności PGE GKS Bełchatów. Dzisiaj mija 31 rocznica powstania bełchatowskiego klubu.
 • Rocznica śmierci legendarnego narciarza

  15 lat temu, 29 października 1993 r. zmarł w Zakopanem Stanisław Marusarz, polski "król nart", wspaniały narciarz, wicemistrz świata w skokach (1938 r., Lahti), czterokrotny olimpijczyk (1932, 1936, 1948, 1952), 22-krotny mistrz Polski w skokach, biegach, kombinacji norweskiej i alpejskiej, chorąży ekipy olimpijskiej na ZIO 1948 i 1952 r.
 • Dziesiąta rocznica śmierci Florence Griffith-Joyner

  W niedzielę minie dziesięć lat od śmierci jednej z najwybitniejszych sprinterek w historii lekkiej atletyki - trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej z Seulu, aktualnej rekordzistki świata w biegu na 100 (10,49) i 200 (21,34) metrów Amerykanki Florence Griffith-Joyner.
 • Rocznica urodzin legendy sportu

  Rocznica urodzin legendy sportu

  Świat znał go pod imieniem Jesse Owens. Naprawdę nazywał się James Cleveland Owens. Jego ojciec, Henry był dzierżawcą niewielkiej farmy w Alabamie. Urodził się 12 września 1913 roku w Danville (st. Alabama).
 • Rocznica dramatu Ronaldo

  Rocznica dramatu Ronaldo

  Właśnie minęło dziesięć lat od pamiętnego finału mistrzostw świata w piłce nożnej Francja - Brazylia (3:0). Francuzi świętują, Brazylijczycy przypominają zaś o kontrowersyjnej sytuacji, jaka miała miejsce przed meczem. Piłkarz "Canarinhos", Ronaldo, wyszedł na boisko, mimo że przed spotkaniem miał poważne kłopoty ze zdrowiem.
 • 55 lat temu zmarł Mr Tennis - Bill Tilden

  10 lutego minęła 105 rocznica urodzin, a 5 czerwca minie 55 rocznica śmierci tenisisty, którego już za życia nazywano Mr Tennis - Williama Tatuma Tildena.