rocznica stanu wojennego

Artykuły - Rocznica stanu wojennego (48)

 • Ks. Falkowski: 13 grudnia był zaskoczeniem

  Ks. Falkowski: 13 grudnia był zaskoczeniem

  13 grudnia 1981 roku i ogłoszenie wprowadzenia stanu wojennego było dla wszystkich wielkim zaskoczeniem. Tak wydarzenia sprzed 32 lat wspomina kapelan Solidarności w Sokołowie Podlaskim i przyjaciel błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - ksiądz kanonik Stanisław Falkowski.
 • 32. rocznica stanu wojennego. Znicze pod tablicą upamiętniającą Grzegorza Przemyka

  32. rocznica stanu wojennego. Znicze pod tablicą upamiętniającą Grzegorza Przemyka

  W 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przed tablicą upamiętniającą Grzegorza Przemyka na warszawskiej Starówce zebrała się grupa młodych ludzi ze Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci" - organizacji młodzieżowej związanej z Platformą Obywatelską.
 • Big Cyc: ZOMO na Legnickiej

  Big Cyc: ZOMO na Legnickiej

  13 grudnia, w 31 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyła się premiera teledysku "ZOMO na Legnickiej" w wykonaniu zespołu Big Cyc. Klip możecie już zobaczyć na naszych stronach.
 • A tu nic. Oni klepią wciąż to samo...

  Zbliża się właśnie kolejna rocznica stanu wojennego, wiadomo więc, co będziemy oglądać w telewizorach, jaki będzie ton komentarzy. Mało mnie to rusza, pogodziłem się już z tym, że opowieść o historii najnowszej nie służy historii tylko współczesności. A w tym konkretnym przypadku post-solidarność dodaje sobie blasku, męczeństwa, stygmatyzuje ówczesnych zwycięzców. Tamci źli, zaprzańcy, my szlachetni patrioci, więc wszystko nam się należy, a im nic - tak wygląda ten polityczno-historyczny, czarno-biały przekaz. Można się z tą narracją nie zgadzać, wyśmiewać, że jest ahistoryczna, ale przecież logika jakaś w niej tkwi.
 • Kaczyński: Pacyfikacja kopalni Wujek to zło, które musi być ukarane

  Kaczyński: Pacyfikacja kopalni Wujek to zło, które musi być ukarane

  Pacyfikacja kopalni Wujek pozostaje w naszej pamięci jako haniebna, czarna karta historii. To było zło, które musi być ukarane - napisał w specjalnym oświadczeniu prezes PiS Jarosław Kaczyński.
 • Kaczyński: Prawda o stanie wojennym jest wielkim oskarżeniem

  Kaczyński: Prawda o stanie wojennym jest wielkim oskarżeniem

  PiS stanie na czele walki o Polskę suwerenną, która decyduje sama, co jest dla niej ważne - oświadczył Jarosław Kaczyński podczas Marszu Niepodległości i Solidarności. Odniósł się też do berlińskiego wystąpienia szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Filmy - Rocznica stanu wojennego (8)

 • Marsz Niepodległości i Solidarności

  Według organizatorów, w marszu uczestniczyło od 5 do 10 tys. osób.
 • Wałęsa na konferencji "Gen wolności"

  Podczas konferencji zapowiadającej projekt edukacyjny "Gen wolności", były prezydent i przywódca Solidarności podkreślał, że wybory moralne obu stron w stanie wojennym nie były ani jednoznaczne, ani proste.
 • Prezydent Komorowski o stanie wojennym

  "To nie było mniejsze zło, tylko zło" - tak Bronisław Komorowski ocenia wprowadzenie stanu wojennego. Dodał, że trudno mu mówić o tym, jak wyglądało życie w czasie stanu wojennego, bo był internowany.
 • Marsz przed dom gen. Jaruzelskiego

  "Patriotyzm to nie faszyzm" i "Pamiętamy" - z takimi hasłami na transparentach przyszli, późnym wieczorem 12 grudnia, przed dom generała Wojciecha Jaruzelskiego na warszawskim Mokotowie, przeciwnicy decyzji o wprowadzeniu przed 30 laty stanu wojennego.