relikwie

Artykuły - Relikwie (6)

Filmy - Relikwie (3)

  • Tajemnice Całunu Turyńskiego

    To najsłynniejsza i zarazem najbardziej tajemnicza relikwia chrześcijaństwa... Całun Turyński - płótno, w które według tradycji owinięto zdjęte z krzyża ciało Jezusa Chrystusa - znów wystawiony został na widok publiczny. Do 24 czerwca wierni z całego świata będą przybywać do Turynu, by na własne oczy oglądać „ikonę człowieka biczowanego i ukrzyżowanego", jak nazwał Całun papież Franciszek. Całun Turyński od wielu dziesięcioleci jest przedmiotem badań historyków, biblistów, biologów, fizyków i chemików. Skąd na lnianym płótnie wziął się obustronny wizerunek brodatego mężczyzny ze śladami po gwoździach na nadgarstkach i ranami po przedśmiertnej męce? Czy to genialna mistyfikacja, dzieło średniowiecznych europejskich artystów? Na to, że Całun powstał w wiekach średnich na Starym Kontynencie, wskazują badania przeprowadzone metodą radiodatowania. Ale w takim razie jak wytłumaczyć fakt, że na tkaninie obecne są pyłki roślin spotykanych wyłącznie na obszarze Judei? Ci, którzy wierzą w autentyczność Całunu, są przekonani, że jest on namacalnym dowodem na to, iż zmartwychwstanie Chrystusa miało miejsce jako fakt historyczny. Obraz na Całunie miał według nich powstać samoistnie, pod wpływem tajemniczej energii, w momencie zmartwychwstania właśnie. A co o tym wszystkim sądzą naukowcy, którzy badali zagadkowe płótno na przestrzeni kilku ostatnich dekad? Posłuchajcie!
  • Krew, skóra i piuska. Relikwie na mszy kanonizacyjnej

    Podczas mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII oddano cześć relikwiom obu papieży. Krew Jana Pawła II i fragment skóry Jana XXIII pobrany podczas ekshumacji w związku z beatyfikacją tego papieża w 2000 r. były wcześniej wystawione w kaplicy rzymskiego Szpitala Dzieciątka Jezus. W tych dniach uwagę mieszkańców Rzymu i licznie przybyłych do Wiecznego Miasta pielgrzymów przyciągała też stara warszawa – pierwszy i jedyny samochód, który należał do papieża Polaka.
  • Krew świętego. Najcenniejsza papieska relikwia?

    W małej kaplicy w Rzymie przechowywane jest niezwykłe świadectwo cierpienia, które stało się udziałem papieża Jana Pawła II. To podkoszulek ze śladami krwi i otworami, jakie zostawiły kule zamachowca Alego Agcy. Papież miał go na sobie w dniu zamachu na swoje życie, 13 maja 1981 r. Bystre oczy zauważą bez trudu, że podkoszulek jest poszarpany. Personel kliniki Gemelli zdzierał go w pośpiechu z papieża, przygotowując Ojca Świętego do operacji. Porzuconą, zakrwawioną bieliznę znalazła pielęgniarka Anna Stanghellini - i postanowiła przechować ją jak relikwię, którą dziś, po latach, faktycznie się stała. Od czasu, gdy Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym, wierni oddają cześć przedmiotom związanym z jego osobą. Są wśród nich tak zwane relikwie I stopnia, pochodzące z ciała Ojca Świętego – jak kosmyki jego włosów i jego krew. Oprócz relikwii I stopnia, Kościół wyróżnia też relikwie II stopnia, czyli przedmioty, którymi święty posługiwał się za życia – oraz relikwie III stopnia, powstałe przez styczność z relikwiami stopnia I, a więc dotknięte przez świętego za życia lub potarte o jego ciało.