reforma rolna

Artykuły - Reforma rolna (2)

 • ​Dekret PKWN z 6 IX 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej. Fragmenty

  6 września 1944 roku PKWN wydał dekret o przeprowadzaniu reformy rolnej. Dekret wszedł w życie tydzień później. PKWN ustalił nadziały ziemi dla robotników folwarcznych w wysokości do 5 ha oraz do 3 ha dla pozostałych rolników. Oto fragmenty zapisów tego dokumentu.
 • ​Parcelacja, nacjonalizacja - zmiany własnościowe w powojennej Polsce

  Do połowy 1945 roku na terenach dawnej Polski, wchodzących teraz w skład państwa polskiego, w zasadzie rozparcelowano bez odszkodowań wszystkie majątki ziemskie o obszarze powyżej 100 ha lub 50 ha użytków rolnych. Podobnie było z przejmowanie zakładów przemysłowych.
 • Krasiccy odzyskają rodowy zamek?

  Krasiccy odzyskają rodowy zamek?

  Rodzina Krasickich pragnie odzyskać zamek w Lesku. Niedawno minister skarbu orzekł, że reforma rolna nie była wystarczającym aktem prawnym, aby na jej podstawie zamek został przejęty przez Państwo. Nie był on bowiem gospodarstwem rolnym.
 • 800 mln klepie biedę

  800 mln klepie biedę

  Do roku 2020 średni dochód chińskiego rolnika ma się podwoić. Jeśli powiedzie się reforma rolna, ze skrajnej biedy ma szanse wydobyć się około 15 mln Chińczyków - wynika z analizy Biura ds. Rolnictwa Chińskiej Partii Komunistycznej.

Filmy - Reforma rolna (1)

 • Walka klas w Szkocji. Rząd chce uderzyć w arystokrację

  Północna Szkocja przygotowują się na wielka bitwę agrarną. Planowane są duże zmiany, ponieważ w chwili obecnej ogromne połacie ziemi są w posiadaniu niewielkiej garstki arystokratów, a mieszkańcy tych terenów zaczynają się buntować. Reforma rolna to jeden z najbardziej radykalnych projektów lewicowego szkockiego rządu, który chce ratować gminy od gór na północy kraju aż po archipelag Hybrydy. - Coś musi się zmienić! Szkocja mogłaby być silniejszym i sprawiedliwszym krajem – mówi Gordon Ferry, członek Narodowej Partii Szkocji. – Przepaść pomiędzy biednymi i bogatymi musi się zmniejszyć – dodaje. Jedną z wysp archipelagu jest Harris. Większość jej terytorium jest w posiadaniu arystokracji, która mieszka w Anglii i nie troszczy się o swoje szkockie posiadłości, dlatego na każdym kroku można spotkać tam podupadłe i niszczejące budynki. Mieszkańcy, którzy tam jeszcze pozostali, pragną aby region rozwinął się gospodarczo i zaczął tętnić życiem. Z pomocą chce przyjść gmina, wykupując grunty od arystokracji.