recesja

Artykuły - Recesja (277)

 • Tarcza 4.0: Cięcia etatów bez spadku obrotów

  Tarcza 4.0: Cięcia etatów bez spadku obrotów

  Firma będzie mogła skracać czas pracy, nawet jeśli nie stara się o dopłaty do pensji. Przedsiębiorca otrzyma je również wtedy, gdy zatrudnieni pracują w pełnym wymiarze.
 • ​Minister finansów prognozuje najgłębszą w Danii recesję od II wojny światowej

  ​Minister finansów prognozuje najgłębszą w Danii recesję od II wojny światowej

  Minister finansów Danii Nicolai Wammen zapowiedział we wtorek, że gospodarkę kraju czeka w tym roku największa recesja od czasu II wojny światowej. Rząd zakłada spadek PKB o 5,3 proc, wobec przedkryzysowej prognozy wzrostu o 1,5 proc.
 • W wyniku kryzysu zwiększy się rozwarstwienie na rynku pracy - ekspert

  W wyniku kryzysu zwiększy się rozwarstwienie na rynku pracy - ekspert

  - Kryzys wywołany koronawirusem pogłębi ubóstwo i rozwarstwienie na rynku pracy, przyczyniając się do czwartej fali prekaryzacji, mimo że odbicie gospodarcze może przyjść dość szybko - powiedział dr hab. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego.
 • UE chce przeznaczyć 500 mld euro na fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa

  UE chce przeznaczyć 500 mld euro na fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa

  Unia Europejska planuje wprowadzić w życie fundusz na odbudowę gospodarki w wysokości 500 mld euro, aby pomóc przetrwać recesję po pandemii koronawirusa - podali w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.
 • Recesja. Gospodarcze skutki pandemii mogą się okazać długofalowe - szef Fedu

  Recesja. Gospodarcze skutki pandemii mogą się okazać długofalowe - szef Fedu

  Prezes Fed Jerome Powell powiedział w środę, że gospodarcze skutki pandemii koronawirusa mogą się okazać długofalowe, a kondycja gospodarki USA może zależeć od kolejnych pakietów pomocowych. Podkreślił, że kryzys dotyka najbardziej ludzi słabo zarabiających.
 • Postawić na dobrosprawczość

  Postawić na dobrosprawczość

  W biznesie przeciwieństwem niepewności nie może być pewność. Pewność wyklucza ryzyko. A bez ryzyka nie ma przedsiębiorczości, konkurencji i innowacyjności rynek nie może działać. W normalnych warunkach niepewność jest jakoś ustrukturyzowana, co pozwalana jej oswajanie. Między innymi przez szacowanie ryzyka i jego ubezpieczanie. Przedsiębiorstwa na różne sposoby zabezpieczają się przed wystąpieniem ponadnormatywnego zagrożenia. Gromadzą rezerwy i opracowują schematy zarządzania kryzysowego. Tym samym wzmacniają swoją odporność na szoki, których naturę rozpoznają i mogły już ich doświadczać.​
 • Przepisy dotyczące ochrony firm przed wrogim przejęciem do poprawy

  Przepisy dotyczące ochrony firm przed wrogim przejęciem do poprawy

  Chodzi o regulacje, które mają się znaleźć w tarczy 4.0. Mogą one bardziej zaszkodzić, niż pomóc polskiej gospodarce. Ostrzega przed tym Konfederacja Lewiatan i apeluje o zawieszenie dalszych prac nad przepisami i poddanie ich konsultacjom z biznesem - informują wiadomoscihandlowe.pl.
 • Kryzys przetrwają najsilniejsze linie lotnicze - ​prezes Enter Air

  Kryzys przetrwają najsilniejsze linie lotnicze - ​prezes Enter Air

  - Kryzys wywołany koronawirusem w lotnictwie przetrwają najsilniejsi - mówi prezes Enter Air Grzegorz Polaniecki. Branża będzie musiała wprowadzić wytyczne zapewniające bezpieczeństwo - np. kontrolę zdrowia pasażerów i dezynfekcję bagażu - dodaje.
 • Niemcy. Rekordowy spadek produkcji

  Niemcy. Rekordowy spadek produkcji

  To największy spadek od początku regularnych pomiarów w Niemczech. W marcu produkcja w przemyśle, budownictwie i branży energetycznej zmniejszyła się o 9,2 procent. Na kwiecień prognozuje się jeszcze większy spadek.
 • Bank Anglii przewiduje spadek PKB o 14 proc. - najgłębszy od ponad 300 lat

  Bank Anglii przewiduje spadek PKB o 14 proc. - najgłębszy od ponad 300 lat

  Bank Anglii (BoE) ostrzegł w czwartek, że z powodu koronawirusa brytyjski PKB może zmniejszyć się w tym roku o 14 proc., co byłoby najgłębszym spadkiem od ponad 300 lat. Ale zarazem zapewnia, że gospodarka niemal równie szybko się odbije.

Filmy - Recesja (31)

 • Czy Polska pogrąża się w recesji?

  Dane za marzec dotyczące sprzedaży detalicznej były bardzo słabe, kwietniowe będą jeszcze gorsze. Nasza skłonność do wydawania pieniędzy bardzo się zmieni.
 • Jak głęboka będzie recesja, jaki jest najgorszy scenariusz

  Problem zatrzymania aktywności biznesowej dotyczy całej światowej gospodarki. Koronawirus zrywa łańcuch dostaw, ale jeszcze przed dwoma tygodniami w wielu firmach nie brano pod uwagę takich scenariuszy. Chiny próbują wracać do gry, co widać w różnych statystykach. I to jest plus. Ale poza Chinami aktywność gospodarcza zamiera.
 • Koronawirus wywoła recesję, która dotrze do Polski?

  Scenariusz, że z powodu koronawirusa dojdzie do recesji w światowej gospodarce jest nadal realny. Najnowsze indeksy dotyczące chińskiej gospodarki są fatalne. Jednak to właśnie chińskie firmy patrzą w przyszłość znów z optymizmem. Indeks Caixin PMI dla chińskiego przetwórstwa zmniejszył się w lutym do 40,3 pkt. wobec 51,1 pkt. w styczniu. I był wyraźnie poniżej oczekiwań rynku wynoszących 45,7 pkt. Indeks ukształtował się na najniższym poziomie w historii badania, czyli od 2004 r. Struktura danych odzwierciedla negatywny wpływ epidemii koronawirusa na aktywność gospodarczą w Chinach.
 • Czy walka z niebezpieczeństwem recesji będzie kontynuowana przez obniżkę stóp procentowych

  Fed będzie chronił amerykańską gospodarkę przed ryzykiem recesji? Cena złota konsoliduje się w okolicach 1 500 USD za uncję, pomimo coraz większych szans na obniżkę stóp procentowych w USA. Ostatnie dane makroekonomiczne z USA nie zachwyciły inwestorów. Zwłaszcza dotyczące sektora przemysłowego, są one najgorsze od 2009 r. Indeks dotyczący usług spadł do poziomu najniższego od 2016 r.