ratownik medyczny

Artykuły - Ratownik medyczny (10)

 • Wkrótce może zabraknąć ratowników medycznych, bo ci przerzucają się na pielęgniarstwo

  Wkrótce może zabraknąć ratowników medycznych, bo ci przerzucają się na pielęgniarstwo

  Średnia miesięczna płaca ratownika medycznego Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi nieznacznie przekracza 6 tys. złotych brutto. W przypadku dyspozytora jest ona o ponad 300 złotych wyższa. Natomiast Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu zapewnia na tych stanowiskach wynagrodzenia od przeszło 4 tys. złotych. W tej instytucji można otrzymać nawet blisko 7600 złotych. Z kolei w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie "w
 • Chora sytuacja z obsadą karetek. Branża medyczna: Nie ma obaw o ciągłość wykonywania usług

  Chora sytuacja z obsadą karetek. Branża medyczna: Nie ma obaw o ciągłość wykonywania usług

  Latem stacje pogotowia ratunkowego zmagają się z niedoborem personelu. I tak np. WSRM w Łodzi była gotowa przyjąć nawet 25 ratowników medycznych i 5 dyspozytorów. Z kolei WSPR w Szczecinie zatrudniłaby kilkunastu dodatkowych pracowników, co ma związek z utworzeniem 7 sezonowych zespołów ratownictwa w pasie nadmorskim. Z innych miast wojewódzkich docierają informacje o braku wakatów, ale jednocześnie nabory odbywają się w sposób ciągły. Zdaniem ekspertów z branży, sytuacja kadrowa jest dość trudna, a z czasem problem będzie tylko narastał.
 • Podwyżki dzielą pielęgniarki. Czy resort zdrowia to zmieni?

  Podwyżki dzielą pielęgniarki. Czy resort zdrowia to zmieni?

  NIPiP postuluje zagwarantowanie pielęgniarkom pracującym w zespołach ratownictwa medycznego u podwykonawców analogicznego wzrostu wynagrodzenia, jakie otrzymują pielęgniarki zatrudnione w placówkach medycznych - tj. w wysokości 1600 zł. Ministerstwo deklaruje, że będzie dążyć do kolejnej zmiany przepisów.
 • Protest pracowników medycznych, czyli nie chodzi tylko o pieniądze

  Postulaty Porozumienia Zawodów Medycznych dotyczą nie tylko największych grup zawodowych w ochronie zdrowia - lekarzy i pielęgniarek - i nie sprowadzają się jedynie do podwyżek. PZM reprezentuje prawie 600 tys. osób pracujących w zawodach medycznych, a każda specjalność tworzy nieodłączną część kadrowego "ekosystemu" opieki zdrowotnej.
 • Ratownicy medyczni zapowiadają ogólnopolski protest

  Ratownicy medyczni zapowiadają ogólnopolski protest

  Prawdopodobnie jeszcze w maju rozpocznie się ogólnopolski protest ratowników medycznych. W środę w Poznaniu odbyło się spotkanie negocjacyjne z przedstawicielem ministerstwa zdrowia nt. podwyżek, jednak, według ratowników, nie przyniosło żadnych rezultatów.
 • Ratownicy medyczni: Nie będziemy pielęgniarkami

  Powstała koncepcja, by ratownikom medycznym, którzy chcieliby pracować w zawodzie pielęgniarskim, umożliwić ukończenie studiów wyrównawczych na kierunku pielęgniarstwo. Mogłoby to rozwiązać dwa problemy: braku pielęgniarek i bezrobocia wśród ratowników. Co sądzą o tym pomyśle?
 • Dron-ambulans uratuje życie wielu osobom

  Dron-ambulans uratuje życie wielu osobom

  Holenderscy studenci wpadli na świetny sposób wykorzystania bezzałogowych aparatów latających. Sugerują oni, by drony wykorzystać jako latające defibrylatory, które błyskawicznie dotrą na miejsce wypadku.
 • Bezrobocie nie omija zawodów medycznych

  Bezrobocie nie omija zawodów medycznych

  Blisko 4 tys. pielęgniarek, 660 położnych, 200 lekarzy oraz 74 specjalistów ratownictwa medycznego było w połowie zeszłego roku bezrobotnych - wynika z wyliczeń "Służby Zdrowia" na podstawie danych z urzędów pracy. Około jednej trzeciej bezrobotnych pielęgniarek nie miało pracy dłużej niż 12 miesięcy.
 • Szybszy od kałacha

  Szybszy od kałacha

  - Mieliśmy pięciu rannych. Po pancerzu aż dudniło. Trzeba było szybko wyskoczyć z wozu i ich ratować. Gdy biegłem z plecakiem, tuż za mną rozrywał się asfalt. Wtedy nie wiedziałem, co się dzieje. Biegłem ratować życie i tylko to się liczyło. Dopiero po walce, w bazie, dowiedziałem się, że strzelano do mnie, a asfalt tuż za mną rozrywały pociski - opowiada o służbie ratownika medycznego w Afganistanie plutonowy Krzysztof Filipiuk.
 • Autoportret. Wywiad z Christianem Gatniejewskim

  Autoportret. Wywiad z Christianem Gatniejewskim

  Na co możesz liczyć po 18 godzinach marszu bez jedzenia i picia? Na kilka łyków letniej herbaty. Gdzieś na wysokości 5750 m n.p.m. Przed tobą ponad dwa tygodnie drogi. Przez Himalaje. Po pas w śniegu. Masz kilka lat i uciekasz z Tybetu, bo rodzice chcą ci podarować wolność. O morderczych wyprawach młodych Tybetańczyków opowiada Christian Gatniejewski - himalaista, ratownik medyczny i fotograf.

Filmy - Ratownik medyczny (3)

 • Jak wyglądają święta oczami ratowników medycznych?

  Niestety nie dla wszystkich Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku w gronie najbliższych. Dla ratowników medycznych to okres intensywnej pracy. Jak wygląda świąteczny dyżur w karetce pogotowia ratunkowego? O tym w „Dzień Dobry TVN” opowiedzieli ratownicy: Grzegorz Bogusz i Łukasz Adamczak. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy praca ratownika medycznego jest bezpieczna?

  Coraz częściej pojawiają się informacje o tym, że pracownicy SOR-ów są ofiarami agresji ze strony pacjentów. Ratownik medyczny Rafał Dobkowski opowiedział o tym, jak został zaatakowany przez pacjenta. Co może zrobić w tak niebezpiecznej sytuacji? – Jedyne, co możemy zrobić, to przytrzymać takiego pacjenta, użyć środków przymusu w postaci przytrzymania i ewentualnie znanych nam technik samoobrony – wyjaśnił Ariel Szczotok. O tym, jak zapewnić bezpieczeństwo w pracy ratownikom medycznym opowiedziała Aleksandra Kurowska z portalu Polityka Zdrowotna. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Ratownik medyczny o akcji ratunkowej

  System ratownictwa na miejscu katastrofy kolejowej pod Szczekocinami zadziałał bardzo dobrze - uważa ratownik medyczny Aleksander Hepner. Tłumaczy także na czym polegają pierwsze działania służb na miejscu katastrofy (Agencja TVN/TVN24).