rata kredytu

Artykuły - Rata kredytu (149)

 • Ile kredytów w Polsce ma zbyt wysokie raty?

  Ile kredytów w Polsce ma zbyt wysokie raty?

  Pewna część Polaków płaci raty kredytowe przekraczające nawet 50 proc. ich dochodu netto. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy jest to powszechne zjawisko.
 • Wakacje kredytowe to pomoc, za którą zapłacimy

  Wakacje kredytowe to pomoc, za którą zapłacimy

  Brak konieczności spłaty rat przez 3 lub 6 miesięcy - dla wielu osób będzie to realne wsparcie w trakcie epidemii. Trzeba jednak pamiętać, że za pomocną dłoń wyciągniętą dziś przez banki trzeba będzie zapłacić w przyszłości i to z odsetkami.
 • Polacy i Finowie najbardziej narażeni na wzrost rat kredytowych

  Polacy i Finowie najbardziej narażeni na wzrost rat kredytowych

  W wielu krajach obowiązują obecnie najniższe stopy procentowe w historii. Ten okres jednak się kończy i np. USA czy Czechy już zaczęły je podnosić. Inne kraje dopiero to czeka. Będzie to szczególnie bolesne dla osób spłacających kredyty hipoteczne. Niektórzy są jednak do tego przygotowani. W Belgii większość udzielanych obecnie kredytów ma oprocentowania stałe na okres ponad 10 lat. Z analizowanych przez Expandera piętnastu krajów najgorzej wypada Polska i Finlandia, gdzie niemal wszystkie wypłacane obecnie kredyty mieszkaniowe mają oprocentowanie zmienne.
 • Będzie trudniej o kredyt na mieszkanie

  Będzie trudniej o kredyt na mieszkanie

  Kredyty hipoteczne są obecnie rekordowo tanie i dość łatwo dostępne. Już w przyszłym roku może to się jednak zmienić. Część krajów zaczęła już podnosić stopy procentowe, np. Czechy, USA. U nas też już niedługo to nastąpi, a wtedy nie tylko wzrosną raty, ale również spadnie zdolność kredytowa. Z wyliczeń Expandera wynika, że dostępna kwota kredytu może spaść nawet o 1/3, a więc np. z 300 tys. zł do 200 tys. zł. Raty mogą natomiast wzrosnąć aż o połowę.
 • Czy raty kredytów mieszkaniowych będą rosnąć?

  Czy raty kredytów mieszkaniowych będą rosnąć?

  Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych, a historycznie najniższe poziomy utrzymują się od równo trzech i pół roku. Rynek spodziewa się zmiany tendencji pod koniec przyszłego roku, a to przełoży się na wzrost rat kredytów hipotecznych. W pierwszym rzucie raczej skromny, ale w przyszłości...
 • Raty niektórych kredytów wzrosną nagle o 30 proc.

  Raty niektórych kredytów wzrosną nagle o 30 proc.

  Program Rodzina na Swoim pomógł prawie 200 tys. kredytobiorców w tańszym zakupie mieszkania lub budowie domu. Jak zauważył Marcin Krasoń, ekspert Home Broker, sposób jego działania może być jednak zdradliwą pułapką - z dniem ustania dopłat rata kredytu nagle wzrośnie, w dzisiejszych warunkach o ponad 30 proc.
 • Wrześniowa rata może być najniższa od sześciu lat

  Wrześniowa rata może być najniższa od sześciu lat

  Jest szansa na kolejny spadek wysokości rat i zadłużenia kredytów we frankach. Jeśli kurs EUR/CHF przebije poziom 1,15, to w niedługim czasie możemy zobaczyć kurs CHF w na poziomie ok. 3,5-3,6 zł. Co ciekawe, z wyliczeń Expandera wynika, że gdyby spadł on do poziomu 3,08 zł, to frankowicze płaciliby takie raty, jak przy kursie 2 zł w 2008 r. To, za sprawą bardzo niskich obecnie stóp procentowych w Szwajcarii.
 • Rata frankowiczów może być najniższa od czarnego czwartku

  Rata frankowiczów może być najniższa od czarnego czwartku

  Kurs franka szwajcarskiego spadł do poziomu ok. 3,84 zł. Z wyliczeń Expandera wynika, że przy obecnym kursie rata będzie drugą najniższą od pamiętnego czarnego czwartku (15 stycznia 2015 r.). Jeśli spadnie do 3,82 zł, będzie najniższa. Spada też zadłużenie frankowiczów. W ciągu ostatnich 5 miesięcy zmniejszyło się aż o ok. 50 000 zł.
 • Polacy znów chcą ryzykować, aby mieć niższą ratę

  Polacy znów chcą ryzykować, aby mieć niższą ratę

  Z wyliczeń Expandera wynika, że koszt kredytu ze stałym oprocentowaniem jest o 16 tys. zł wyższy niż tego z oprocentowaniem zmiennym. To jednak przy założeniu, że nie zmienią się stopy procentowe, a one najprawdopodobniej wzrosną. Na rynku kredytów hipotecznych mamy obecnie sytuację przypominającą wydarzenia sprzed 10 lat. Wtedy tańsze, ale obarczone wyższym ryzykiem kredyty we frankach wygrywały rywalizację z bezpieczniejszymi kredytami w złotych.
 • Nawet 300 tysięcy osób może zmienić kredyt na tańszy

  Nawet 300 tysięcy osób może zmienić kredyt na tańszy

  Kredyty udzielane w latach 2009-2010 często były droższe niż dzisiejsza oferta rynkowa. Dług taki można zamienić na tańszy dzięki refinansowaniu. Rozwiązanie takie jest też sposobem na obronę przed skokowym wzrostem rat kredytowych dla około 50 tys. osób, którym kończą się dopłaty z programu "Rodzina na Swoim".