rachunek bankowy

Artykuły - Rachunek bankowy (177)

 • Rzecznik Finansowy: Gdzie spadkobiercy maja pytać o rachunki bankowe?

  Rzecznik Finansowy: Gdzie spadkobiercy maja pytać o rachunki bankowe?

  Do Rzecznika Finansowego trafia coraz więcej pytań dotyczących finansów po śmierci członka rodziny. Dotyczą one na przykład dostępu do środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.
 • Uwolnienie środków z rachunku VAT

  Uwolnienie środków z rachunku VAT

  Kontrahenci, którzy płacą w systemie podzielonej płatności, dokonują przelewu kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto na rachunek bankowy albo na rachunek imienny w SKOK, natomiast kwotę VAT przekazują na tzw. rachunek VAT. Wówczas u sprzedawcy może wystąpić kumulacja środków zgromadzonych na rachunku VAT. Pomimo że środki te są jego własnością, to nie może on dysponować nimi w sposób dowolny.
 • Dysponowanie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku VAT

  Dysponowanie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku VAT

  Od 1 listopada 2019 r. niektórzy podatnicy VAT zobowiązani są stosować mechanizm podzielonej płatności. Dotyczy to nabyć przez podatników towarów/usług wskazanych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowanych fakturami, w których kwota należności ogółem przekracza 15 tys. zł.
 • Brak rachunku bankowego i zapłata gotówką nie stanowią dowodu na fikcyjną transakcję

  Brak rachunku bankowego i zapłata gotówką nie stanowią dowodu na fikcyjną transakcję

  Fiskus stwierdził, że przedsiębiorca wystawił fakturę niedokumentującą rzeczywistego zdarzenia gospodarczego, bo m.in. rozliczeń transakcji dokonano gotówką i z pominięciem rachunków bankowych. Rozpoznający skargę przedsiębiorcy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł, że "...ani brak rachunków bankowych, ani dokonywanie płatności gotówką (...) nie mogą stanowić żadnego dowodu na fikcyjność transakcji..." (wyrok z 13 sierpnia 2019 r., sygn. akt I SA/Łd 148/19).
 • Blokada rachunków bankowych bez dowodów nadużyć

  Blokada rachunków bankowych bez dowodów nadużyć

  Blokada rachunków bankowych to jedna z najgroźniejszych dla przedsiębiorców regulacji wprowadzonych do prawa podatkowego w ostatnim czasie. Przepisy pozwalają pozbawić podatników dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunkach, gdy Szef KAS uzna, że istnieje ryzyko ich wykorzystania do wyłudzeń skarbowych.
 • Od środy w bankach - darmowe rachunki

  Od środy w bankach - darmowe rachunki

  W środę 8 sierpnia br. ostatecznie wchodzą w życie przepisy, które nakładają na banki obowiązek prowadzenia darmowych tzw. podstawowych rachunków płatniczych. W ramach darmowej usługi można będzie w banku dokonać do 5 transakcji lub wypłat miesięcznie.
 • Przedsiębiorcy muszą zgłaszać administracji skarbowej swoje konta

  Przedsiębiorcy muszą zgłaszać administracji skarbowej swoje konta

  Przedsiębiorcy mają obowiązek poinformować administrację skarbową o otwarciu i zamknięciu każdego rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Za niedopełnienie tych formalności grozi grzywna. Zgłoszenie aktualizujące wykaz kont można przekazać przez internet.
 • Pracownik może, ale nie musi, wyrazić zgody na to, żeby jego pensja trafiała na rachunek bankowy

  Pracownik może, ale nie musi, wyrazić zgody na to, żeby jego pensja trafiała na rachunek bankowy

  Pracodawca nie może wymagać od zatrudnionego, aby ten założył konto bankowe, na które będzie wpływało wynagrodzenie. Nalegając na to, łamie prawo. Wówczas poszkodowany może zgłosić sprawę Państwowej Inspekcji Pracy i ubiegać się o odszkodowanie. W wyjątkowych sytuacjach za uporczywość grozi szefowi nawet sprawa karna.
 • Robisz przelew? Uważaj, cyberprzestępcy podmieniają numery rachunków!

  Robisz przelew? Uważaj, cyberprzestępcy podmieniają numery rachunków!

  Cyberprzestępcy udoskonalają metody wyłudzania pieniędzy. Już nie udają banku i proszą nas o hasła i loginy. Teraz podmieniają numery rachunków, a nam pokazują na ekranie dane z przelewu, który zleciliśmy. Efekt? Nieświadomie możemy przelać oszustom własne pieniądze myśląc, że opłacamy np. rachunek.
 • Wkrótce zmieni się sytuacja seniorów, którzy nie korzystają z bankowości internetowej

  Wkrótce zmieni się sytuacja seniorów, którzy nie korzystają z bankowości internetowej

  Do sierpnia 2018 roku, w oparciu o znowelizowaną ustawę o usługach płatniczych, banki mają obowiązek wprowadzenia tzw. rachunku podstawowego. Warto sprawdzić, czy taka opcja jest już dostępna na rynku, gdyż oznacza darmowe konto i m.in. pięć bezpłatnych wypłat z bankomatu w miesiącu. To atrakcyjna oferta np. dla emerytów.

Filmy - Rachunek bankowy (2)