pszczelarz

Artykuły - Pszczelarz (10)

 • 30 000 pszczół w amerykańskim domu

  30 000 pszczół w amerykańskim domu

  ​W pewnym amerykańskim domu odkryto 30 000 agresywnych pszczół miodnych. Jak one się tam znalazły?
 • Podkarpacie: Bardzo słaby sezon pszczelarzy; 6-7 kg miodu z ula

  Podkarpacie: Bardzo słaby sezon pszczelarzy; 6-7 kg miodu z ula

  Średnio 6-7 kg z ula zebrali w tym roku pszczelarze na Podkarpaciu; o połowę mniej niż w ubiegłym roku. Jak powiedział prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon, powodem była "wyjątkowo niesprzyjająca pogoda".
 • Dziś wielki dzień pszczół

  Dziś wielki dzień pszczół

  W Polsce w 2016 r. wyprodukowaliśmy 19 tys. ton miodu. Największymi producentami miodu były województwa: wielkopolskie (2366 ton), lubelskie (2320 ton) i warmińsko-mazurskie (2141 ton). Cena detaliczna miodu od 2000 r. prawie się podwoiła, w 2000 r. za 400 g słoik miodu pszczelego wielokwiatowego płaciliśmy 6,40 zł, a w czerwcu 2017 r. już 11,85 zł.
 • Słowenia - jedyny kraj który chroni swój podgatunek pszczoły

  Słowenia - jedyny kraj który chroni swój podgatunek pszczoły

  Słoweńskie władze starają się o to, by od przyszłego roku 20 maja stał się Światowym Dniem Pszczoły - powiedział PAP wicepremier Słowenii Dejan Żidan. To jedyny kraj w UE, który chroni swój autochtoniczny podgatunek pszczoły.
 • Mamy 1,5 mln rodzin pszczelich

  Mamy 1,5 mln rodzin pszczelich

  71 proc. Polaków jest przekonanych, że pszczoły masowo wymierają i jest ich zbyt mało. Tymczasem od lat 90. stale przybywa rodzin pszczelich. Obecnie w naszym kraju żyje ponad 60 miliardów pszczół, co daje 1,5 mln rodzin pszczelich, w których mieszka obecnie około 60 mld owadów.
 • Polskie pszczelarstwo rośnie w siłę. Profesjonaliści szykują się do sezonu

  Polskie pszczelarstwo rośnie w siłę. Profesjonaliści szykują się do sezonu

  Wiosna tuż-tuż. Doskonale wiedzą o tym pszczoły, które wyleciały już z uli. A ich właściciele... zakasują rękawy, bo będzie to kolejny pracowity rok. Jak się okazuje, pszczelarstwo to nie tylko pasja, a biznes, z którego można się utrzymać.
 • Dobre wieści dla rynku miodu

  Dobre wieści dla rynku miodu

  Pierwsze w tym roku obloty pszczół zaobserwowali pszczelarze na Podkarpaciu. Owady te przetrwały zimę w bardzo dobrej kondycji - poinformował we wtorek prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń.
 • Pszczelarze: Przez ciepłą zimę miodu może być mniej i zdrożeje

  Pszczelarze: Przez ciepłą zimę miodu może być mniej i zdrożeje

  Pszczelarze z województwa warmińsko-mazurskiego obawiają się, że z powodu ciepłej zimy pszczoły będą osłabione na wiosnę, w efekcie miodu będzie mało i zdrożeje.
 • Pszczelarze biją na alarm!

  Pszczelarze biją na alarm!

  Parlament Europejski przyjął projekt rezolucji w sprawie sytuacji w sektorze pszczelarskim, która zaczyna być dramatyczna. Posłowie podkreślili, że rosnąca umieralność pszczół może mieć poważny wpływ na produkcję żywności w Europie i utrzymanie stabilności środowiska, bowiem 84 procent roślin zapylana jest przez pszczoły.
 • Pszczoły też potrzebują kościołów

  Pszczoły też potrzebują kościołów

  Religijny serbski pszczelarz konstruuje ule dla swoich podopiecznych na kształt cerkwi oraz kościołów ponieważ, jak twierdzi "pszczoły także mają duszę" - informuje portal ananova.

Filmy - Pszczelarz (1)

 • Pszczelarz zbudował ul w całości z... klocków Lego

  Izraelski pszczelarz Boaz Ben Zeev zaprezentował w pełni funkcjonalny ul w całości zbudowany z klocków lego. Klocki dostał od syna oraz innych dzieci z okolicy. Na filmie widać, w jaki sposób ul został zbudowany. Pszczelarz tłumaczy, że do stworzenia ula zainspirowało go święto Rosz Haszana, czyli żydowski nowy rok, gdyż „w tradycji żydowskiej zwyczajowo błogosławimy nowy rok miodem, abyśmy mieli słodki rok”. Jak twierdzi pszczelarz, to pierwszy taki ul na świecie. (STORYFUL/x-news)