psychologia

Artykuły - Psychologia (255)

 • Wyrzuty sumienia zmieniły jej życie w piekło

  Wyrzuty sumienia zmieniły jej życie w piekło

  Edyta to piękna i utalentowana kobieta, która ma wspaniałego mężczyznę u boku. Nie narzeka na brak sukcesów zawodowych. Niestety, jej radość odbiera nie tylko niemożność posiadania dziecka, ale i echo przeszłości, od którego nie potrafi się wyzwolić. Co się wydarzyło?
 • Joanna Gutral: „Wpadliśmy w pułapkę toksycznej pozytywności”

  Joanna Gutral: „Wpadliśmy w pułapkę toksycznej pozytywności”

  W czasach pandemii relacje z przyjaciółmi stały się dla nas na wagę złota. Dla wielu osób utrudniony kontakt z najbliższymi może być stresujący i mocno obciążający psychicznie. W rozmowie z psycholożką i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną, Joanną Gutral, dowiadujemy się, jak radzić sobie ze stresem i samotnością, a także dlaczego oglądanie serialu "Przyjaciele" - może być w tym bardzo pomocne.
 • Destrukcyjna wspinaczka: Wyrządzona krzywda. Zemsta. Przebaczenie

  Destrukcyjna wspinaczka: Wyrządzona krzywda. Zemsta. Przebaczenie

  „Zanim wyruszysz w podróż zemsty, wykop dwa groby”. Ten cytat Konfucjusza powinniśmy przypominać sobie w każdym momencie, gdy nasze myśli są przepełnione rządzą zemsty, gdy chcemy, by winni ponieśli zasłużoną karę, gdy nasze serce zalewa fala nienawiści, która popycha nas do działania - do odwetu.
 • Dzieciństwo do poprawki

  Dzieciństwo do poprawki

  Każdy z nas niesie ze sobą przez drogę, którą jest życie, plecak, w który wyposażyli nas najbliżsi w pierwszych latach naszego życia.
 • Rodzicielstwo na etacie: Jak pogodzić życie rodzinne z pracą?

  Rodzicielstwo na etacie: Jak pogodzić życie rodzinne z pracą?

  W życiu codziennym matki stawiają sobie coraz wyżej poprzeczkę. Chcą być idealnym gospodyniami, perfekcyjnymi paniami domu, zadbanymi kobietami, doskonałymi kucharkami, wspaniałymi partnerkami. A nie da się być na każdym polu najlepszą, bo będzie to się odbywało kosztem czasu, który potrzebny jest dziecku.
 • Ocalić syna: Trudna miłość matki

  Ocalić syna: Trudna miłość matki

  Dramat matki i jej dziecka pedofila. To inna perspektywa niż ta, z którą z reguły się spotykamy, pochylając się nad nieszczęściem ofiar. A to przecież również dramat ludzi, który rozgrywa się po drugiej stronie. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, co przeżywa matka osoby dopuszczającej się czynów karalnych.
 • Umysł w ogniu: Choroba w rodzinie i związku

  Umysł w ogniu: Choroba w rodzinie i związku

  Każda choroba, a szczególnie ta, którą ciężko jest zdiagnozować, jest niezwykle trudnym i traumatycznym doświadczeniem, zarówno dla chorego, jak i jego bliskich.
 • Na zdrowy rozum: Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje?

  Na zdrowy rozum: Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje?

  24 lutego odbyła się polska premiera książki „Na zdrowy rozum. Dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje?”. Ori Brafman, autor wielu bestsellerów „The New York Times” oraz jego brat, psycholog Rom Brafman, odpowiadają w niej na te i wiele innych pytań, opierając się na najnowszych badaniach, między innymi z zakresu społecznej psychologii organizacji, wyjaśniają szeroką gamę irracjonalnych zachowań, ale także wskazują czytelnikom sposoby na to, jak się im oprzeć i nie wpaść w psychologiczne sidła. Dzisiaj mamy przyjemność zaprezentować wywiad, który przeprowadziłyśmy z Romem Brafmanem.
 • Osoby wysoko wrażliwe, czyli kiedy odczuwasz świat za mocno

  Osoby wysoko wrażliwe, czyli kiedy odczuwasz świat za mocno

  Jej istnienie nie podlega dyskusji, bo zostało potwierdzone licznymi badaniami, a mimo to wciąż mało ją rozumiemy, często nie akceptujemy. Nadal się jej wstydzimy, wypieramy, czasem wręcz żałujemy, że ją mamy. Szczególnie my, kobiety. Niektóre z nas uważają, że wiele spraw wyglądałoby inaczej, łatwiej, gdyby nie ona. Ona czyli wysoka wrażliwość. O tej kombinacji paru cech opowiada Interii autorka książki "Kobiety, które czują za bardzo" Katarzyna Kucewicz.
 • Życie w ukryciu: Wyznania socjopatki

  Życie w ukryciu: Wyznania socjopatki

  „Polubilibyście mnie, gdybyście mnie poznali. Nie mam co do tego wątpliwości, ponieważ zdążyłam poznać dostateczną liczbę osób, by uznać je za statystycznie istotną próbkę populacji – i wszystkie one okazały się podatne na mój urok. Mam ten szczególny rodzaj uśmiechu, częsty u prezenterów telewizyjnych i rzadki w prawdziwym życiu: lśniący doskonałością zębów i wyrażający serdeczne zaproszenie.”*

Filmy - Psychologia (21)

 • Franczak: Żałoba jest traktowana jako coś, z czym każdy powinien sobie poradzić sam. To problem

  Franczak: Żałoba jest traktowana jako coś, z czym każdy powinien sobie poradzić sam. „Moim zdaniem dzielenie się z innymi – również w żałobie - jest jak najbardziej naturalne. Ale dzisiaj żyjemy w czasach, w których żałoba jest traktowana jako coś bardzo prywatnego, z czym każdy powinien poradzić sobie sam. W tym jest problem, bo kiedy patrzymy wstecz, to wokół straty, wokół pogrzebów zawsze zbierała się wspólnota i to przez dłuższy czas. Dziś mamy jedynie wydarzenie pogrzebu, gdzie ludzie są razem. Potem dużo osób jest w jakimś rodzaju samotności” – mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Anja Franczak zajmująca się towarzyszeniem w żałobie.To problem
 • "Teraz wiesz": Jak alkohol wpływa na nasze ciało?

  Alkohol odpręża i relaksuje. Niektórzy twierdzą, że ma nawet właściwości lecznicze. Tymczasem alkohol to niebezpieczna cytotoksyna. Jak dokładnie wpływa na nasz organizm?
 • "Teraz wiesz": Dlaczego lubimy muzykę?

  Słuchanie muzyki aktywuje tę część mózgu, która jest odpowiedzialna za emocje. Dlatego muzyka ma na nas tak głęboki wpływ. Niemowlęta też silnie reagują na muzykę. Kiedy słyszą głos matki, w ich organizmie spada stężenie kortyzolu, hormonu opowiadającego za stres.
 • "Pogromcy potworów": Ojciec Szustak o zombie wśród nas. Co to znaczy być zombie?

  Adam Szustak OP to dominikanin, który od kilku lat prowadzi życie wędrownego kaznodziei, realizując w ten sposób zakonną dewizę: głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby. Głosi ją na wielotysięcznych stadionach, w kościołach, w aulach i w parafiach. Jest autorem książek i audiobooków, youtuberem („Langusta na palmie”, dominikanie.pl). Pełni funkcję dyrektora Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego. Ojciec Szustak jest znany także ze swych nietuzinkowych komentarzy dotyczących bieżących spraw bliskich każdemu człowiekowi. Cykl rekolekcji zatytułowany jest „Pogromcy potworów”. Potworami (ogrami, wampirami) ojciec Szustak nazywa toksyczne postawy, relacje i pragnienia. Opowiada, jak je w sobie i innych zidentyfikować, pracować nad nimi i naprawić. Podpowiada też, jak zaprosić do tej „pracy” Boga.