"Przewodnik..."

Artykuły - "Przewodnik..." (201)

 • Luka rynkowa: Prywatni przewodnicy turystyczni

  Luka rynkowa: Prywatni przewodnicy turystyczni

  Młody start-up wypełnił lukę na rynku turystycznym. Przez portal rent-a-guide niemieccy turyści mogą na całym świecie wynajmować sobie przewodników odpowiadających ich potrzebom i zainteresowaniom.
 • Przewodnik rockowy: Rick Wakeman. Płodny 65-latek

  Przewodnik rockowy: Rick Wakeman. Płodny 65-latek

  To się nazywa zbieg okoliczności. Zaledwie dzień wcześniej, 17 maja, jeden z najwybitniejszych perkusistów w historii rocka - Bill Bruford, obchodził 65. urodziny, a 18 maja narodziny świętuje jeden z najlepszych instrumentalistów w dziejach tej muzyki, klawiszowiec Rick Wakeman. Owa zbieżność dat nie byłaby oczywiście niezwykła, gdyby nie fakt, że obaj artyści początki swojej drogi ku nieśmiertelności łączą z dziejami tego samego zespołu - grupy Yes!
 • Przewodnik rockowy: Bill Bruford. Arcymistrz na emeryturze

  Przewodnik rockowy: Bill Bruford. Arcymistrz na emeryturze

  Chcąc nie chcąc coraz bardziej zbliżam się do wieku emerytalnego, dlatego coraz częściej staje mi przed oczami widmo głodu... No, może nieco przesadzam. W każdym razie, uczciwie pisząc, mam nadzieję, że będę mógł jeszcze na tyle długo pracować, by nie być ekonomicznym ciężarem dla moich dzieci. Spodziewam się, że w tym miejscu ktoś pomyślał: a cóż mnie to obchodzi! A zatem...
 • Przewodnik rockowy: Billy Joel. "Gigant"

  Przewodnik rockowy: Billy Joel. "Gigant"

  Zacznę na serio, i to od tematu, który w naszym społeczeństwie jest zawsze (delikatnie pisząc) drażliwy. Chodzi o wciąż ujawniającą się w Polsce niechęć do Żydów. Pomijam milczeniem, to o czym po prostu wstyd pisać, czyli paskudne napisy czy rysunki na murach i niektóre wypowiedzi osób publicznych (np. polityków), natomiast wspomnę o ciekawej uwadze, jaką kiedyś znalazłem pod jednym z odcinków Przewodnika Rockowego. Otóż pewien czytelnik zwrócił mi uwagę, że to iż Żydzi tak wiele osiągają i zdobywają, nie jest wynikiem ich szczególnych zdolności (co sugerowałem), lecz że dzieje się tak, bo dzięki wzajemnemu wspieraniu się - co zresztą według mnie jest chwalebne - stać ich na lepsze szkoły, lepsze uczelnie itd. I muszę napisać, że zabrzmiało to na tyle rozsądnie, iż w duchu, przynajmniej po części, przyznałem mu rację. Tyle tylko, że z czasem znalazłem sporo przykładów podważających tę tezę. Oto jeden z nich.
 • Przewodnik rockowy: Robert Smith: "Jeśli tylko będziemy mogli dziś zasnąć"

  Przewodnik rockowy: Robert Smith: "Jeśli tylko będziemy mogli dziś zasnąć"

  "Cóż, byłem zwykłym łobuziakiem i wykolejeńcem. Nie wiem, jakim cudem udało mi się zdać maturę. Miałem 16 lat, nie zajmowałem się niczym - i w końcu o mały włos nie wylądowałem w więzieniu za wandalizm. To mnie ostudziło. Zrozumiałem, że muszę poszukać innej drogi...".