przemysł

Artykuły - Przemysł (261)

 • W półprzewodnikach nastał rynek producenta

  W półprzewodnikach nastał rynek producenta

  Niedobory półprzewodników, które jako pierwszy odczuł przemysł motoryzacyjny, rozlały się na inne branże. Trwają poszukiwania rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie ryzyka podobnej sytuacji w przyszłości. Jednym z nich jest regionalna samowystarczalność, co jednak może spowodować drastyczny wzrost cen chipów.
 • Kosztowne wychodzenie z kryzysu. Słono zapłacimy nie tylko za surowce

  Kosztowne wychodzenie z kryzysu. Słono zapłacimy nie tylko za surowce

  Goldman Sachs prognozuje, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy surowce podrożeją o 13,5 proc. W światowym przemyśle rosną ceny producentów. W polskich fabrykach mamy rekordowy skok cen wyrobów gotowych. IHS Markit przewiduje, że w lecie inflacja w USA wzrośnie do wartości nie widzianych od prawie 10 lat. W Polsce już teraz jest ona ponad 4-procentowa.
 • Fiński potentat przemysłu drzewnego zamyka zakłady

  Fiński potentat przemysłu drzewnego zamyka zakłady

  Stora Enso, fiński potentat przemysłu drzewnego, ogłosił we wtorek, że zamknie położoną na północy Finlandii dużą papiernię oraz zakład w Szwecji. W wyniku zwolnień grupowych pracę może stracić łącznie ponad 1000 osób. Pandemia spowodowała gwałtowny spadek popytu na papier.
 • Śląsk szykuje plan sprawiedliwej transformacji

  Śląsk szykuje plan sprawiedliwej transformacji

  Województwo śląskie przygotowało pierwszy projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Do końca kwietnia będzie on podlegał szerokim konsultacjom. W lipcu ma powstać ostateczna wersja dokumentu, która trafi do Komisji Europejskiej. Transformacja to wyzwanie dla Śląska. W regionie do 2030 r. musi powstać ok. 30 tys. nowych miejsc pracy w miejsce etatów górniczych i okołogórniczych.
 • Dramatyczny apel przedstawicieli energochłonnych firm w Polsce

  Dramatyczny apel przedstawicieli energochłonnych firm w Polsce

  Przedstawiciele największych 26 energochłonnych firm w Polsce, w skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego listu otwartym oceniają, iż branże, w których działają, znalazły się obecnie w krytycznym momencie. Przemysł energochłonny wspiera ok. 10 proc. polskiego PKB oraz zatrudnia - wraz z podwykonawcami i kooperantami - ok. 1,3 mln pracowników.
 • Przemysł odbudowuje się coraz szybciej po pandemii

  Przemysł odbudowuje się coraz szybciej po pandemii

  Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu w porównaniu z lipcem zeszłego roku o 1,1 proc. To znaczy, że przemysł szybko odbudowuje się po "zamrożeniu" gospodarki. Dochodzi do siebie branża motoryzacyjna, która przeszła zupełne załamanie w okresie lockdownu, a eksport dodaje przyspieszenia gospodarce.
 • Forum Wizja Rozwoju: Produkt, pracownik i finansowanie - klucze do sukcesu

  Forum Wizja Rozwoju: Produkt, pracownik i finansowanie - klucze do sukcesu

  Udoskonalanie przemysłu, badania naukowe, innowacje, edukacja to wyzwania, przed którymi stoi polska gospodarka. Co zrobić, by polskie firmy były konkurencyjne? Gdzie szukać przewag? Jak wspierać je w dynamicznym rozwoju? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć podczas trzeciej edycji Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się w Gdyni w dniach 24-25 sierpnia.
 • Przemysł staje na nogi, ale to nie koniec kryzysu

  Przemysł staje na nogi, ale to nie koniec kryzysu

  Produkcja przemysłu w czerwcu wzrosła po raz pierwszy od początku pandemii, ale to wcale nie znaczy, że już odrobiliśmy straty. W czerwcu produkcja wzrosła o 0,5 proc. w porównaniu z czerwcem zeszłego roku i o 13,9 proc. w porównaniu z majem. Przemysł wychodzi z pandemicznego dołka szybciej niż się spodziewano, ale by otrąbić koniec kryzysu - jeszcze za wcześnie.
 • KRD: prawie 85 proc. dłużników branży meblarskiej to jednoosobowe firmy

  KRD: prawie 85 proc. dłużników branży meblarskiej to jednoosobowe firmy

  Epidemia koronawirusa zatrzymała rozwój polskiej branży meblarskiej. Ograniczenia najmocniej uderzyły w mikroprzedsiębiorców; blisko 85 proc. dłużników z tej branży to jednoosobowe firmy - wynika z informacji z Krajowego Rejestru Długów.
 • Susza w Polsce. Elektrownie mogą mieć problemy

  Susza w Polsce. Elektrownie mogą mieć problemy

  W wielu miejscach Polski zaczyna brakować wody w studniach, a prognozy wskazują, że może być jeszcze gorzej - przekazał rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Jeżeli będzie coraz mniej wody w rzekach, problemy mogą mieć elektrownie i przemysł.

Filmy - Przemysł (16)

 • Wzrost wynagrodzeń w Polsce największym zaskoczeniem

  Dynamika wynagrodzeń i produkcji sprzedanej przemysłu zaskoczyła analityków. Podobnie jak w USA mamy do czynienia z nową polityką na czas kryzysu, polegającą na zasadzie „wydawaj pieniądze i nie myśl co dalej”. Nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw o zatrudnieniu powyżej 9 osób w marcu wyniosła 8,0 proc. r/r (wobec 4,5 proc. r/r w lutym). Według konsensusu rynkowego analityków ten wzrost miał być znacznie niższy, prognozowano 5,5 proc. W ujęciu realnym, po skorygowaniu inflację, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się w marcu o 4,7 proc. r/r. To dynamika najwyższa od maja 2019 r. Zgodnie z informacją GUS, czynnikami oddziałującymi na przyspieszenie wzrostu płac w marcu były wypłaty premii kwartalnych, świątecznych, uznaniowych, motywacyjnych, nagród rocznych oraz wynagrodzeń za nadgodziny. - Z tego wysokiego wzrostu wynika, że inflacja będzie ważnym tematem w polskiej gospodarce – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Do danych o wynagrodzeniach i produkcji przemysłowej w marcu powinniśmy jednak dodać łyżkę dziegciu w postaci nadal spadającego zatrudnienia, które może osłabiać prognozowany wzrost polskiego PKB.
 • Ceny metali przemysłowych rosną szybciej niż metali szlachetnych

  W ostatnich tygodniach 2020 r. ceny metali przemysłowych rosły bardzo szybko. Inwestorzy znaleźli nowy rynek dla uzasadnienia swojego optymizmu.Cena rudy żelaza w Chinach wzrosła do 160 USD za tonę, co jest najwyższym poziomem od 2013 r. Skąd taka dynamika cen? To przede wszystkim efekt ożywienia w budownictwie.- Ten wzrost cen był związany także z ograniczeniami w grudniowych dostawach, warunki pogodowe spowodowały zamknięcie wielu portów – mówi w rozmowie z Marketnews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Chińskie stalownie oceniają, że wzrost cen jest zbyt wysoki i proszą władze kraju o zbadanie tej sytuacji.
 • Polski przemysł znalazł się na krawędzi

  W polską gospodarkę uderzyło pogorszenie się światowej koniunktury. We wrześniu, według najnowszych danych PMI, koniunktura w polskim sektorze przemysłowym była bliska stagnacji. Tempo ogólnej poprawy warunków gospodarczych było najwolniejsze od prawie dwóch lat, a liczba nowych zamówień spadła po raz pierwszy od października 2016 r.
 • Pogarszają się nastroje w przemyśle. Powinniśmy obawiać się spowolnienia polskiej gospodarki?

  Ostatni odczyt wskaźnika PMI pokazał silny spadek nastrojów w polskim przemyśle – jego wartość jest najniższa od października 2016 r. – To poważny sygnał, że w drugiej połowie roku tempo wzrostu PKB może spowolnić – mówi w rozmowie z MarketNews24 główny ekonomista XTB dr Przemysław Kwiecień.